Kirli bacalar 4 bin kişiye ekmek kapısı olacak.

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Da®kness

Da®kness

Üye
    Konu Sahibi
Kirli bacalar 4 bin kişiye ekmek kapısı olacak.
Binaların ve fabrikaların kirli bacalarının temizlik ihtiyacı yeni bir sektör doğurdu. Türkiye'deki baca temizleme oranının yüzde 2'si profesyonel şirketler tarafından yapılıyor. Bu durumdan yola çıkan Tüm Baca Temizleyicileri Zanaatı Merkez Federasyonu, baca temizleyiciliğinde istihdam
edilmek üzere 4 bin kişiye eğitim verecek. Federasyon Başkanı Mustafa Can Çetin, "Türkiye'deki kirli bacaları temizleyecek kimse yok. Bu açığı gidermek için sertifikalı kurs düzenleyeceğiz. 8 haftalık
eğitimle 4 bin baca temizleyicisi yetiştirmeyi planlıyoruz." dedi. Kirli bacalar, 4 bin kişiye doğrudan, 12 bin kişiye de
dolaylı ekmek kapısı olacak.
Federasyon baca temizliğini bir mesleğe dönüştürmek için aralıkta sertifikalı bacacılık eğitim programı başlatacak. Kursa, lise
mezunu eli sanata yatkın kişiler kabul edilecek. Baca temizliğini eğitim almış kişilerin yapması gerektiğini vurgulayan Çetin, "Türkiye'de baca temizliği ile uğraşan 65 kişi tespit ettik. Onların da sertifikası yok. Şimdiye kadar vatandaşlar, kendi bacalarını amatörce temizliyordu. Bizim amacımız baca temizleyiciliğini bir meslek haline getirmek." diye konuştu. Çetin, ileride Avrupa'da olduğu gibi Türkiye'de bacacılık okulu açmayı hedeflediklerini aktardı. Sertifika alanların sadece baca temizliğiyle kalmayacağını, binalardaki bacaların teknik hesaplarını da yapacaklarını kaydeden Çetin, şöyle devam etti: "Tıpkı belediyeler gibi herkesin bir bölgesi olacak. Mesleği düzgün yaptığı sürece işine devam edecek. Kendileri bir şirket gibi ofis açıp eleman istihdam edebilecek, ama federasyona bağlı olarak çalışacak." Çetin'in verdiği bilgilere göre, 2005 yılında AB uyum yasaları çerçevesinde bacaların temizlenmesi mecburiyeti getirildi. Çetin, "Avrupa'da bacaların yüzde 90'ı yıl içinde temizleniyor. Türkiye'de ise bu oran yüzde 2 bile değil." şeklinde konuştu. Bölgelere göre fark gösteren baca temizliği, ortalama 60 ile
100 lira arasında bir fiyata mal oluyor.

kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
İyi işte ne güzel iş imkanı

Nadir

Nadir

Emekli Yönetici
bir sektör kayboluyor bir yenisi doğuyor..

Godfather

Godfather

Üye
güzel haber aslında:)

catalfleg

catalfleg

Üye
Ya aslında işsizlik yok kimse iş beğenmıyor herkes masa bası rahat bı ıs arayınca tabı ışsizlik die bi kavram ortaya ckıyor..

Mehmet

Mehmet

Emekli Yönetici
Biçok kişiye ekmek kapısı açılıyor

Godfather

Godfather

Üye
4 bin kişi az değil

Da®kness

Da®kness

Üye
    Konu Sahibi
Ya konuyu ben açmıştım ama uygulamaya geçtimi acaba bu konu . Merak ettim.:bilmm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt