Kimya dersi performans ödevi var yardımm

Sponsorlu Bağlantılar

sinanadsoy

Üye
    Konu Sahibi
Kimya dersi performans ödevi var yardımm
arkadaşlar hoca kimyadan performans ödevi verdi bir kısmını yaptım fakat şunları bir türlü bulamadım
atom numarası 20ye kadar olan elementlerin:
a)orbitallere göre elektron dizilişi
b)kararlı iyonların orbitallere göre elektron dizilişi

Salı günü son tarih kitapları araştırdım internette araştırdım ama bulamadım lütfen yardım edin

_RYUK_

_RYUK_

Üye
ödev çok basit ilk önce elektron dizilisleri nasıl olur onu öğren internette o şekilde ödevini bulamazsin

Invoke

Invoke

Üye
Aynen, ödev çok basit.

Hidrojen 1, helyum 2, lityum 3, berilyum 4, bor5.... kalsiyum 20
**Her orbital 2 elektron içerir, elektronlar birbirine ters spinlidir(Pauli ilkesi) ve orbital içinde de öyle simgelenirler. Orbitali yuvarlakla simgeliyorsun. Yani yuvarlak içine bir elektron için yukarı doğru bir ok çizdin ikinci ok aşağı doğru olacak ya da çarpı şeklinde de yapabilirsin. Görsel vardır internette.
a) sırayla yazacaksın Hidrojen için: bir yuvarlak içine bir çizgi. helyum için 2 yuvarlak içine 2 çizgi.
b) O aralıktaki kararlı iyonlarda H -1/+1 Helyumu geç çünkü iyon olmaz. Aynı şekilde neon ve argonu da geçeceksin. Sonra sırasıyla lityum +1 berilyum +2, bor +3 .... Flor -1 Na+1 Mg+2 Alüminyum+3...
Bir iki misal bunlar içinde mesela alüminyum +3 olsun: toplam 13 elektron vardı:
7 orbital, 6 tam 1 yarım yani +3 verince. 5 orbital olacak.
1s2 2s2 2p6 3s2 3p1 dir. Sondaki 3. katmanı tamamen sileceksin.

Zaten 20den sonra 4s2 3dx gelince... 3den değil 4den gideceğinden iş biraz karışır. O da basittir ama hoca 20ye kadar isteyerek olayı çok daha basit yapmış.

sinanadsoy

Üye
    Konu Sahibi
ödev çok basit ilk önce elektron dizilisleri nasıl olur onu öğren internette o şekilde ödevini bulamazsin
Elektron dizilişlerini biliyorum fakat kimyadan çok da anlamıyorum
Aynen, ödev çok basit.

Hidrojen 1, helyum 2, lityum 3, berilyum 4, bor5.... kalsiyum 20
**Her orbital 2 elektron içerir, elektronlar birbirine ters spinlidir(Pauli ilkesi) ve orbital içinde de öyle simgelenirler. Orbitali yuvarlakla simgeliyorsun. Yani yuvarlak içine bir elektron için yukarı doğru bir ok çizdin ikinci ok aşağı doğru olacak ya da çarpı şeklinde de yapabilirsin. Görsel vardır internette.
a) sırayla yazacaksın Hidrojen için: bir yuvarlak içine bir çizgi. helyum için 2 yuvarlak içine 2 çizgi.
b) O aralıktaki kararlı iyonlarda H -1/+1 Helyumu geç çünkü iyon olmaz. Aynı şekilde neon ve argonu da geçeceksin. Sonra sırasıyla lityum +1 berilyum +2, bor +3 .... Flor -1 Na+1 Mg+2 Alüminyum+3...
Bir iki misal bunlar içinde mesela alüminyum +3 olsun: toplam 13 elektron vardı:
7 orbital, 6 tam 1 yarım yani +3 verince. 5 orbital olacak.
1s2 2s2 2p6 3s2 3p1 dir. Sondaki 3. katmanı tamamen sileceksin.

Zaten 20den sonra 4s2 3dx gelince... 3den değil 4den gideceğinden iş biraz karışır. O da basittir ama hoca 20ye kadar isteyerek olayı çok daha basit yapmış.
Sen kimyadan anlıyorsun helal olsun üşenmeden cevapta yazmışsın çok teşekkür ederim fakat keşke biraz daha basitleştirseydin dediğim gibi ben kimyadan anlamıyorum

Invoke

Invoke

Üye
Daha nasıl basitleştiriyim ? :D

sinanadsoy

Üye
    Konu Sahibi
Daha nasıl basitleştiriyim ? :D
gerçekten yazdığın cevabını dün sınıf arkadaşları na gösterdim hepsinin beyni sulandı acaba bizim hocadamı var bi gariplik yoksa biz sınıfcamı garibiz :D

Invoke

Invoke

Üye
gerçekten yazdığın cevabını dün sınıf arkadaşları na gösterdim hepsinin beyni sulandı acaba bizim hocadamı var bi gariplik yoksa biz sınıfcamı garibiz :D

Anlattım hacı daha ne diyim bilmiyorum ki. :D Ne okulana gidiyorsun sen, kaçıncı sınıfsın ki?