Kayıt Yapma

Sponsorlu Bağlantılar

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
Kayıt Yapma
Bilgisayar üzerinden basit kayıt alma konusuna bu başlık altında kapsamlı bir şekilde anlatacağım.Aynı zamanda yaptığınız kayıt üzerinden parazit sesleri ve dip gürültüsünü (%70 Oranında) kaldırmayı,alınan kaydın nasıl daha güzel hale getirilebilceğini ve ekolayzır ayarlarının nasıl yapılacağını anlatacağım.Kullanacağımız program Adobe Audition 1.5 dir.Forumda tam sürüm program paylaşmak yasak olduğundan indirme işlemini başka bir yerden yapmanız gerekmektedir.

Videolar Dailymotion sitesine upload edilmiştir. İzlerken sesi yarıya indirirseniz daha rahat ses alırsınız çünkü yapmış olduğum kayıtları başka bir programla tekrar kaydını aldım yani kaydın kaydını o yüzden görüntüde ve seste bozulma mevcut neyse keyifli izlemeler..

Tam ekran görüntü için videonun sağ altında bulunan Dailymotion sekmesine tıkladıktan sonra orada izlerseniz tam ekran yapabilirsiniz.

1.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
2.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
3.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
4.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız


Tabi indirmek isteyenler daha rahat bir şekilde izleyebilirler rardan çıkarttıkdan sonra dosyayı önce bbflash isimli dosyanın içindeki programı kurmak gerekmektedir. :) (Boyut ; 41MB )Rar Şifresi;
Kod:
www.gitardersivideo.com

1.5 Adobe Audition kanal kayıt yapabileceğimiz, öğrenmesi gerçekten kolay ve kullanışlı bir program. Programla istersek kendi çaldığımız enstrümanlardan oluşan bir altyapı hazırlayıp üzerine vokal ekleyebilir ya da sevdiğimiz bir parçanın vokallerini çok iyi derecede olmasa da silebilir ve kendimiz vokal ekleyebiliriz. Çeşitli formatlarda ses kaydı yapabileceğimiz Adobe Audition'da video hazırlamakta mümkün.

Genel Görünüm

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız


Programda (A) Edit, (B) Multitrack ve (C) CD Project olmak üzere 3 temel görünüm mevcut. Bunların dışında (D) Menüler, (E) Araç çubukları, (F) Görüntü Penceresi ve (G) Yardımcı Pencereler, programda görülebilecek temel bölümler.

Şimdi sırayla bunların hangi işlevlere sahip olduklarına bakalım;
A- Edit View: Seçtiğimiz kanala kaydettiğimiz ses üzerinde oynamalar yapabileceğimiz bu ekranda, kaydın mono veya stereo oluşuna göre bir veya iki kanal görünecektir. Bunu programı açarken seçiyoruz. Eğer stereo seçmiş isek yaptığımız kayıt iki kanala birden aktarılacaktır ve bu da bize bir takım efektlerin uygulanmasında kolaylık sağlayacaktır.

B- Multitrack View: Ekran bu pozisyona getirildiğinde kaydımızda kullanacağımız tüm kanalları birden görme imkanına sahibiz. Bu bölümde her kanal için ayrı ayrı ses seviyelerini ayarlayabilir, panlamaları ve ekolayzır ayarlarını yapabiliriz. Bu ise bize farklı kanallara yaptığımız kayıtları bir bütün olarak dinlerken olmasını istediğimiz değişiklikleri yapma imkanı sağlıyor.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız


C- CD Project: Hazırladığımız kayda dair çeşitli başlıklardaki açıklamaların görüntüleneceği bölüm.

D- Menüler: Çalışmamızda faydalandığımız tüm fonksiyonların bulunduğu bölüm.

E- AraçÇubukları: Kendi isteğimize göre özelleştirebileceğimiz, ihtiyaç duyduğumuz çeşitli fonksiyonların yer aldığı buton grupları.

F- Görüntü Penceresi: A, B ve C bölümlerinin gösterildiği ekran.

G- Yardımcı Pencereler: Çalışmalarımızda faydalanacağımız Organizer Win ., Transport Cont ., Zoom Cont. , Time Win. ve Selection View Cont . gibi diğer bölümlerin yer aldığı kısım. Bunların içinden sadece Organizer Window ek olarak açıklanması gereken bölüm.

Organizer Window
File: Kanallara kaydettiğimiz seslerin çeşitli ses dosyaları halinde listelendiği bölüm. Kendi kaydettiğimiz seslerle birlikte program dışından da istediğimiz bir ses dosyasını Import File butonuyla listeye ekleyebilir ve istediğimiz kanala yerleştirerek üzerinde çalışma imkanı yaratabiliriz. Bunun için dosyayı farenin sol düğmesi basılı iken kanallardan birine sürüklememiz yeterli, eğer listede dosya adı ve ya kanalda oluşan görüntüsü üzerine çift tıklayacak olursak Edit View açılacaktır. Listeden herhangi bir dosyayı silmek istersek Delete 'e basmamız yeterli.

Effects: Yaptığımız kayıt üzerine uygulayabileceğimiz efektlerin tümünün yer aldığı liste. Efekt uygulamalarını Edit View ve Multitrack View 'dan yapma şansımız var. Ancak bu noktada, efektlerin uygulanma biçimi ile ilgili farklı bir mantık karşımıza çıkıyor. Edit View 'da efekti direk ses dosyasının kendisine uygularken, Multitrack View 'da ses dosyasının bulunduğu kanala uyguluyoruz. Bu iki mantığın da avantaj ve dezavantajları var elbetteki.

Efekti eğer Edit View 'da uygularsak ses dosyası direk o efektle giydirilecek ve değişime uğrayacaktır. Dosyayı kaydettiğimizde, o ana kadar bilgisayarın geçici hafızasında yüklü duran efekt direk dosyaya aktarılarak bilgisayarın rahatlamasını sağlayacaktır ancak sonradan efekti iptal etme şansımız da ortadan kalkacaktır. Bu uygulama şeklini tercih edeceksek kayıt yaptıktan sora hiçbir efekt eklemeden sesi kaydedip ek bir kopyasını başka bir yerde saklamakta fayda var. Sonradan efekt eklenip de değiştirilmek istenirse, bu yalın kopya yeniden kullanılabilir. (Biz basit olarak yapacağımız için kaydımızı bu yöntemi tercih edeceğiz ileriki aşamalarda).

Multitrack View 'da ki FX butonu vasıtasıyla eklenecek efektler ise direk ses dosyasına değil dosyanın bulunduğu kanala uygulandığından, sonradan efektin iptali sorun çıkartmazken artan efekt sayısı donanım olarak yetersiz kalan bilgisayarlarda ciddi zorlanmalara sebep olacaktır. Bunun yanında karakteristik olarak farklı olmasını isteyip değişik efektler yükleyeceğimiz her bölüm için ayrı kanal açma mecburiyeti doğacaktır. Tabi açılan her yeni kanal bilgisayarı daha da zorlayacaktır.

Favorites: Bu bölüm, kayıtlarımızda kişisel tercihlerimiz doğrultusunca sıkça kullandığımız efektlere kolay ulaşmak için kendi hazırladığımız favoriler listesidir.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız


> > > Programı genel hatlarıyla tanıdığımıza göre artık basit bir kaç uygulama yapabiliriz.

Hazırlık
İlk olarak ekipmanımızı kontrol edelim. Kayıt içim mikrofon kullanıyor isek, mikrofonun bilgisayar mikrofon girişinde bağlı olduğundan emin olalım, elektro gitar veya benzeri enstrümanları line in girişinden bağlamamız daha iyi sonuç almamız bakımından önemli.

Kayıt için hangi programı kullanırsak kullanalım sesleri bilgisayara aktardığımız ekipman girişinin kayıt kaynağı olarak göstermeliğiz ki bilgisayar hangi girişten sesleri alacağını anlasın, bunun için Başlat/Denetim Masası/Ses, Konuşma ve Müzik Aygıtları ‘nı seçin, açılan pencerenin sol tarafında ki sütununda “ Gelişmiş Ses Ayarı Denetimi ”ni tıklayın. Ekrana “ Yürütme Denetimi ” penceresi gelecektir. “ Seçenekler ” başlığından “ Özellikler ”i tıklarsak Çalma ve Kaydetme için iki seçeneğimiz olduğunu görüyoruz. Çalma (Yürütme Denetimi) seçili iken bilgisayarın istenilen kaynaktan dışarıya vereceği ses şiddeti ayarlanabilir. Kaydetmede (Kayıt Denetimi) ise kayıt için hangi kaynaktan hangi ses seviyesinde kayıt yapacağımızı ayarlıyoruz.

(Bu noktada sıkça gelen sorular nedeniyle biraz detaya girmenin faydalı olacağını düşündüm)

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız


Not: Ses kartınıza göre kartın kendi arayüzleri olacaktır ancak mantık aynı.

Hadi Bismillah :D
Şimdi kendimize temiz, sıfır bir çalışma sayfası açalım. Menüden File/New Session seçtiğimizde çalışmanın ses kalitesini etkileyecek Sample Rate tercihimiz sorulacak. Bundan çok kısaca bahsetmek gerekirse ;

11,025 Hz Düşük AM Radyo Kalitesinde
22,050 Hz FM Radyo Kalitesine Yakın
32,000 Hz FM Radyo Kalitesinden Daha İyi
44,100 Hz CD Kalitesinde
48,000 Hz DAT Kalitesinde
96,000 Hz DVD Kalitesinde olduğunu bilmemiz yeterli. Buradan 44100 seçip yolumuza devam edelim.

Açılan ekran görüntüsünde neyin ne olduğunu daha önce bahsetmiştik. Şimdi nasıl kayıt yaparız ona bakalım.

Kayıt Yapmak
Multitrack View da görülen R S M harfleri, bağlı olduğu kanala dair fonksiyonlara sahiptir. Resimde görülen kayıt düğmesine basıldığında, ses “R” butonun seçili olduğu kanalara aktarılır. Kayıt yapmak için en az bir kanalda bu buton seçili olmak zorundadır. Kayıt düğmesine bastığımız andan itibaren imlecin bulunduğu noktadan sağa doğru ses bilgisayara aktarılır.Yalnız yanılgıya düşmememiz gereken bir nokta şu; eğer kayıt yapacağımız kanalda zaten bir kayıt mevcutsa, imleci bu kaydın başlangıç noktasına koyarsak, yeni kayıt eskisini silerek kendisini kaydedecektir. Eğer başlangıç noktası değil de daha öncesine koyarsak imleci kayıt yapılamaz. Bu yüzden kanala ekleyeceğimiz her yeni kayıt ya eskisinin bittiği noktadan ya da daha sonra gelen bir noktadan başlamalıdır. Ya da boş bir kanalda yeni kayıt yapacaksınız.

Kayıt için Multitrack View yerine Edit View' da kullanmamız mümkün. Ancak Edit View 'da yapılan kayıtlarda, kaydettiğimiz sesten başka bir şey duyma şansımız yok. Multitrack View bize diğer kanallara daha önceden kaydettiğimiz sesleri duyarken kayıt yapma imkanı sağlıyor. Örneğin vokallerini sildiğimiz bir parçayı kanallardan birine yerleştirirsek, Multitrack View 'da parçayı dinlerken başka bir kanal üzerine kendimiz vokal ekleyebilir ve daha sonra bu iki kaydı tek bir dosya olarak çıkartabiliriz.

Not: Orjinal bir parçanın vokalleri silinerek elde ettiğimiz altyapı üzerine kendi eklediğimiz vokalin nasıl tek dosya haline getirileceği daha sonra anlatılacak.
EditKayıt işleminden sonraki aşama Edit basamağı. Kaydettiğimiz sesi Edit View da açtıktan sonra istediğimiz noktalarda oynama yapabiliriz. Değişik filtreler kullanabilir, ses seviyeleri ve panlamalar üzerine oynama yapabilir, reverb ve birçok efektler ekleyerek kaydımızı zenginleştirebiliriz.

Bunun için ilk önce değişiklik yapmak istediğimiz bölgeyi seçmeliyiz. Fareyi istediğimiz alanda, sol düğmesi basılı iken yönlendirirsek hareket alanının aktiflendiğini göreceğiz. Başlangıç ve bitiş noktalarında üst tarafta bulunan sarı üçgenler bize fareyi bıraktıktan sonra da alanı genişletip daraltma imkanı sağlıyor. Penceredeki herhangi bir noktaya fare yardımıyla zoomlayarak bu alanı çok hassas bir şekilde ayarlayabiliriz de.Şimdi istediğimiz bölgeye, istediğimiz efekti uygulayabiliriz. Organizer penceresinde bulunan effects sekmesinden seçimizi yapabiliriz. Efektlerin çok fazla oluşu ve yazarak ifade edilmesinin güç olmasından dolayı bu konuya hiç girmiyorum deneyerek zaman içerisinde kendi favori efektleriniz oluşacaktır zaten.

Örnek Kayıt
Yukarıda anlattıklarımızı kısaca uygulamaya dökmek için “Comma” grubunun “Sen” adlı parçasının Adobe Audition'da vokallerini silip üzerine kendim vokal ekledim.

Sırasıyla yapılanlara bir bakalım şimdi:

1- Şarkının orjinalini Adobe'da açtık,
2- Track 1'e orijinal kaydı koyduk,
3- Track 1'i Edit View 'da açıp vokalleri silmek için tamamını aktifledik ve effects penceresinden Filters/Center Channel Extractor 'i seçtik. Buradan vokalleri silebileceğimiz gibi, müziği silip sadece vokalleri de öne çıkarabiliriz.4- Tekrar Multitrack View 'a dönerek 2. kanalıda kendi ekleyeceğimiz vokal için seçip kaydı yaptık.
5- Edit View 'da kendi yaptığımız kayıt üzerinde istediğimiz oynamaları yaptık.
6- Tekrar Multitrack View 'a dönerek vokal ve altyapı ses seviyelerini istediğimiz düzeyde ayarlayıp, mp3 haline getireceğimiz bölümü seçtik. (Bu tamamı olabileceği gibi sadece belli bir bölümü de olabilir.)
7- Menüden “ File/Export/Audio ” seçimini yaptık. Bu aşamaya kadar kaydettiğimiz sesleri HD'e kopyalamadığımız için önce bu işlemi yapmamızı isteyecek bizden. Açılan ekrandan, kanallara kaydettiğimiz sesleri hangi formatda ve nereye kaydedeceğimizi seçtikten sonra mixlemek istediğimiz kaydın seçimi gelecek. Tercihimizi yapıp işlemi tamamladık.
 

Ekli dosyalar

Son düzenleme:


Üst Alt