kaybolan 1 ytl nerde ?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
d€rVish

d€rVish

Üye
kaybolan 1 ytl nerde ?
evet arkadaşlar bir matematik (veya mantık,kelime oyunu) sorusu ben matematikte çok iyi olmadığım için bilemedim gerçi bunu bana soranda bilmiyormuş ama belki siz bilrisiniz.

bir otele bir müşteri giriyor resepsiona geliyor bir gecelik oda istiyor. görevli anahtarı veriyor ve ücretin 10 ytl olduğunu peşin aldığını söylüyor ve ücreti alıyor. hemen arkasından bir müşteri daha geliyor oda bir gecelik oda istiyor ve yine aynı olaylar oluyor görevli 10 ytl daha alıyor. daha sonra yine bir müşteri geliyor ve yine aynı olaylar görevli 10 ytl daha alıyor. şimdi toplayalım 3 müşteri geldi toplam=30 ytl oldu. patron geliyor görevli rapor veriyor. 30 ytlyi patron alıyor ve görevliye şöyle diyor. " bugün indirim var. alşu 5 ytl.yi müşterilere eşit şekilde dağıt " görevli parayı alınca 5 ytl.yi 3 kişiye nasıl dağıtacağını bilemediği için 2 ytl.sini cebine indiriyor ve geriye kalan 3.ytl.yi müşterilere birer ytl. olarak paylaştırıyor.
şimdi tekrar özetleyelim
toplam görevlinin aldığı para : 30 ytl
müşteriler kaç ytl.ye oda tutmuş oldu: kişi başı 9 ytl
görevli cebine kaç ytl indirdi : 2 ytl
kişibaşı 9 ytl x 3 kişi= 27 + görevlinin cebindeki 2 ytl = 29 --- 1 ytl nerde ????

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt