Karabulut cinayetinde flaş gelişme

 • 28 Eylül 2012
 • 259 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Cem Garipoğlu'nun babası Nida Garipoğlu ile ilgili kararı Yargıtay bozarak, yeniden yargılanmasına karar vermişti. Yeniden yargılanan Nida Garipoğlu yine ceza almadı.
  Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, Münevver Karabulut cinayeti davasında, hakkındaki ceza Yargıtay tarafından bozulan Mehmet Nida Garipoğlu hakkında 'suçluyu kayırma suçunu oluşturduğunu, ancak bu suç üst soy tarafından işlendiği için ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

  ADAM ÖLDÜRMEK SUÇUNDAN DA CEZA ALMASINI TALEP EDİYORUZ

  Duruşmada tutuksuz sanık Mehmet Nida Garipoğlu iki avukatı, Münevver Karabulut’un annesi Nagehan Karabulut da avukatı Rezan Epözdemir ile birlikte hazır bulundu. Duruşmada söz alan Rezan Epözdemir, baba Nida Garipoğlu’nun işlediği cinayet suçuna iştirak ettiğini belirterek “Bu nedenle sanığın adam öldürmek suçundan da ceza almasını talep ediyoruz dedi.

  Rezan Epözdemir’in ardından mahkemenin ilk verdiği kararda direnmesini talep ettiğini söyleyen Nida Garipoğlu “Takdir yüce mahkemenindir diye konuştu. Duruşma savcısı da mütalaasında sanık Nida Garipoğlu hakkında TCK’nın 283/1 maddesi uyarınca 6 aydan 5 yıla kadar hapis istemi ile cezalandırılmasına ancak yine TCK’nın 283/3 de yer alan “Bu suçun üstsoy, altsoy, eş, kardeş veya diğer suç ortağı tarafından işlenmesi hâlinde, cezaya hükmolunmaz maddesinin uygulanmasını talep etti.

  CEZA ALMADI Karar için ara veren mahkeme heyeti, baba Nida Garipoğlu hakkında oğlunun cinayeti işlediği halde oğlu Cem Garipoğlu’nun yakalanmaktan kurtulması için kendisine imkan sağladığı anlaşılarak suçluyu kayırma suçunun sabit olduğu ancak bu suç üst soy tarafından işlendiği için ceza verilmesine yer olmadığına karar verdi.

  YARGITAY BOZMUŞTU Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi Nida Garipoğlu hakkında daha önce verilen cinayeti iştirak suçundan beraat kararını onamış ancak “Suçluyu kayırmak suçundan verilen beraat kararını ise bozarak yeniden yargılanmasına karar vermişti.
   


  Yazan: yavuzkaraca
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
20/01/2019 - 12:59