Kan vermenin faydaları

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Anıl Umut

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
Kan vermenin faydaları

Kilis Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Ertuğrul Kekeç, düzenli kan bağışı yapanlarda kemik iliği yağlanmasının olmayacağını söyledi.

Dr. Ertuğrul Kekeç, yaptığı açıklamada, Ramazan ayı sebebiyle kan bağışlarını iftar sonrasında Cumhuriyet Alanı'nda kan toplama aracı ile birlikte kan bağışlarını kabul ettiklerini belirtti. Kekeç, "Kan vermenin çok büyük faydaları vardır. Kan merkezimiz hizmete girdiği günden bu yana gönüllülük esası ile kan toplamaktadır. Topladığımız kanları modern tıbbın her türlü imkanına sahip Gaziantep'teki bölge laboratuarına göndererek, test ettiriyoruz. Güvenilir olduğu testlerle onaylanmış kanlar kan istasyonumuzda stok edilerek, Kilis Devlet Hastanesi'nde tedavi gören hastaların hizmetine sunuluyor" dedi.
Kekeç, Kilis Kan Merkezi'nin hizmete başladığından bu yana hasta sahibinin kan getirmek için Gaziantep'e gitmek zorunda kalmadığını vurgulayarak, "Bölgemizde hizmet vermekte olan diğer kan merkezleri ile sürekli irtibatlı olduğumuzdan, ihtiyaç durumlarında birbirimize kan alıp vermekteyiz. Ülkemizin deprem kuşağında yer alması, trafik kazalarının sıklığı, doğal afetler gibi durumlarda kan stoklarımızın üst seviyelerde tutulmasını zorunluluğu var. En uygun şartlarda dahi kanı en fazla 42 gün muhafaza edebilmekteyiz. Kan gurubu ne olursa olsun her guruptan kana süreklim gereksinim olmaktadır. Düzenli kan bağışı yapanlarda kemik iliği yağlanmasının olmayacaktır. Yaşlılıkta ortaya çıkan ve vücudun kan üretmemesine yol açan bir rahatsızlık görülmez. Yani düzenli kan bağışı yapanlar yaşlandıklarında kemik ilikleri genç insanlar gibi kan üretebilir şekilde sağlıklı olacaktır. Kan bağışlarından sonra damar yatağına gelen alyuvarların daha yüksek oranla oksijen taşıyabilmelerinden dolayı kan bağışçısı vücudunda bir rahatlama ve canlılık hisseder. Tansiyonu yüksek olan hastalarda vücuttan kan çıkışı tansiyon tedavisinde destek görevi görür, yüksek kolesterolü, baş ağrısı ve varis şikayeti olanlarda kan bağışı yarar sağlar. En önemli yararı, bağışladığınız kanla bir insanı yaşama döndürdüğünüzü bilmenizin size kazandıracağı manevi hazzın değeridir" dedi.
(aa)
Dr. Ertuğrul Kekeç, Kilis'te, toplumun tüm kesimlerini 'Kan ver, hayat kurtar' kampanyasına destek olmaya davet ettiğini sözlerine ekledi
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt