Kan verin gençleşin

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
greenmile

greenmile

Üye
    Konu Sahibi
Kan verin gençleşin

Kan bağışı kişinin sağlığı açısından da büyük önem taşıyor.

Kan bağışı, kan bekleyen kişilerin hayatlarını kurtarmasının yanı sıra kişinin kendi sağlığı açısından da yaşamsal önem taşıyor. Kan bağışında kan hücreleri yenileniyor, bu da daha sağlıklı ve güçlü bir vücuda sahip olunmasını sağlıyor.

GENÇ HÜÇRE SAYISI ARTIYOR
Kan bağışının insanı gençleştirdiğini bildiren Kayseri Kızılay Kan Merkezi Müdürü Adem Tatar, "Kan vermenin sağlığa sayısız faydaları var. Ancak en belirgini insanı gençleştirmesi. Kan bağışı sonrasında kan hücrelerinin daha hızlı yenilenmesi ve dolaşımda daha genç hücre sayısının artmasından dolayı metabolizma daha hızlı ve rahat çalışıyor. Bu da insanı daha dinç yapıyor ve kendisini daha rahat hissetmesine yardımcı oluyor. Kan veren kişiler vermeyenlere göre daha genç ve daha zinde oluyor." diye konuştu.

Kan bağışının spor yapmış gibi kandaki zararlı maderlin uzaklaştırılmasına yardımcı olduğuna değinen Tatar, insanların sağlıklı yaşam için çok farklı yöntemler denediğini ve ciddi paralar harcamasına rağmen kan bağışında bulunmak gibi basit ve masrafsız bir yöntemin akıllara dahi gelmediğini söyledi.

Türkiye'de birçok kişinin yaşlanmaktan, halsiz düşmekten ve eski aktivitelerin birçoğunu yerine getirememekten şikayetçi olduğunun altını çizen Tatar, tüm bu ve daha fazla sorundan kurtulabilmek için kan bağışında bulunmanın yeterli olacağını kaydetti.

Tatar, 18-65 yaş arasında, ağırlığı 50 kilogramın üzerinde, önemli bir sağlık sorunu olmayan, hemoglobin ölçümü normal olan herkesin (en sık 2 ay ara ile) yılda dört kez kan bağışında bulunabileceğini dile getirdi.

KAN VERMENİN BAŞLICA FAYDALARI
Adem Tatar, kan vermenin başlıca faydalarını şu şekilde sıraladı: "Kan verince kan yapan organlar uyarılır ve kan yapmaya sevk edilir. Kan hücreleri yenilenir ve kendisini daha dinç hisseder. İnsan yardımda bulunma duygusunun verdiği hazla psikolojik olarak rahatlar, kendini huzurlu hisseder. Her kan bağışlayana kan grubu, kan sayımı ve kan yoluyla bulaşan hastalıklarla ilgili tarama testleri uygulanır var olan ancak kendisinin bilmediği hastalığın tespitine ve tedavisine olanak tanınmış olur. Gönüllü bağışçılardan alınan kan, güvenli kan olduğundan kan yoluyla hastalık bulaşması da daha az olur. Sonuç olarak gönüllü bağışçıların sayısının artması, toplumun sağlık düzeyi üzerine olumlu etki yapar."
 
  • Beğen
Tepkiler: mekanik, a21a, silop_kms ve 1 kişi daha
Salihyet

Salihyet

Üye
hacamat olarak uygulanırdı geçmişte, peygamber efendimiz (s.a.v) tarafından
 
jackalx_06

jackalx_06

Üye
ben askere gidene kadar ve askerliğin ilk yarısında 55 kiloyu hiç aşmamıştım sonra gönüllü olarak kan verdim ve birden bire 4-5 ayda 10 kilo alarak 65 oldum ve çok sağlıklıydım.


tavsiye ederim.
 
silop_kms

silop_kms

Üye
zaten bilirdim faydalı olduğunu...bilgiler için teşekkürler....
 
a21a

a21a

Emekli Yönetici
Yılda 4 veya 5 kez düzenli olarak kan veririm.. Bilgi için teşekkürler.:oke:
 
huri$

huri$

Üye
kan veren arkada$lara tebriik ediyorum cok guzel bir davrani$:oke:
 

mekanik

Üye
uzun zaman oldu kan vermeyeli...
 
Revengeful

Revengeful

Emekli Yönetici
teşekkürler
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt