Kaios İşletim Sistemi Nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Kaios İşletim Sistemi Nedir?
Kaios Linux tabanlı mobil işletimi olup klasik tuşlu telefonlara 4G , LTE , VolTE , Edge , GPS ve Wifiyle çalışan Html 5 tabanlı uygulama desteğini getirmiştir.
Bununla birlikte uzun batarya ömrü , optimize edilebilen kullanıcı arayüzü , daha az hafıza kullanımı ve enerji tüketimi sunmaktadır .

Uygulamaları indirmeniz için KaiStore adında uygulama mağazası mevcut. Bu işletim sistemi geliştiricilere çok büyük kolaylık sağlıyor öyle ki sitesinde uygulama geliştirme programlarının yanı sıra eğitim içeriği de mevcut . Kaios işletim sistemine sahip telefonlar Twitter , Facebook ,Youtube gibi uygulamalar yüklü olarak satışa sunuluyor. Google' ın bu işletim sisteminin geliştirilmesi için 22 milyon dolarlık bir bütçe ayırdığını söylemeden geçmek olmaz .

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Bu yazılımın birçok kullanıldığı telefon örneği vermek mümkün ama bunların içinden en göze çarpan Nokia'nın üretmiş olduğu modeller , yeni çıkan 3310, 8110 4G , 800 Tough , 2720 Flip , 110 vb . modeller Kaios işletim sistemi kullanıyor. Nokia'nın bu Kaios ' a yakınlığı artık günümüze ayak uydurmaktan uzak S40 işletim sistemini rafa kaldırdığının bir göstergesi olmakla beraber Kaios işletim sisteminin pazar payının sağlam olacağının belirtisidir.

Kaios 'un web sayfasına ulaşabilir . Uygulama geliştirme eğitimine ise erişebilirsiniz .

Bu makaleyi yazarken Kaios ' un kendi sitesinin yanı sıra yararlandığımı belirteyim

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
  • Cool
  • Sevdim
Tepkiler: v30xy, Murat Alper, Dizzy42 ve 7 diğerleri

PALA.

PALA.

Üye
Konu için teşekkürler. Oldukça güzel bir konu ve umarım daha güzel gelişmeler olur.
S40 da cihazlarla uyumlu anladığım kadarıyla :hmmm

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Konu için teşekkürler. Oldukça güzel bir konu ve umarım daha güzel gelişmeler olur.
S40 da cihazlarla uyumlu anladığım kadarıyla :hmmm
Yok ikisinin arasında en temel fark S40 java tabanlı Kaios linux tabanlı birbirinden çok uzak derya . Bu konu hakkında karşılaştırma makalesi yayınlayacağım

• Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Yok ikisinin arasında en temel fark S40 java tabanlı Kaios linux tabanlı birbirinden çok uzak derya . Bu konu hakkında karşılaştırma makalesi yayınlayacağım
Linux tabanlı olması sebebiyle bilhassa donanıma uygun çekirdek barındırabilir bünyesinde diye umdum.
Karşılaştırma makalenizide sabırsızlıkla bekliyorum, kolay gelsin :oke:

• Beğen
CryptoLime

CryptoLime

Üye
Uygulama geliştirme eğitimi bile var. Çok merak ettim. Özellikle google'ın destekliyor oluşu bunu daha da cazip hale getiriyor.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Uygulama geliştirme eğitimi bile var. Çok merak ettim. Özellikle google'ın destekliyor oluşu bunu daha da cazip hale getiriyor.
Sana linux sistemi öğretiyor . Yaptığın uygulamayı pc de deneyebilmen için simülatörünü vermişler

Cadillac34

Üye
Bu Google da her yere sülük gibi yapışıyor. Bırak adamlar işletim sistemini geliştirsinler. Milletin önüne engel bu Google. :off:

• Beğen
Tepkiler: gonyalı ve PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Bu Google da her yere sülük gibi yapışıyor. Bırak adamlar işletim sistemini geliştirsinler. Milletin önüne engel bu Google. :off:
Adamlara söyleyelim arkayı sağlama alsınlar google güven olmaz :D

• Beğen
Tepkiler: rear2011 ve Cadillac34
Ozan

Ozan

Admin
En azından, tüm tuşlu telefonlarda ve en kötü telefonda dahi olması gereken mobil işletim sistemi olabilir.

• Beğen
Tepkiler: Selim Baltaci, gonyalı, PALA. ve 1 kişi daha
Kaworu Nagisa

Kaworu Nagisa

Üye
Google bu platformu destekliyor sebebi de ne kadar fazla kullanıcı tipini desteklerlerse o kadar fazla veri toplarlar. Ve bu da para demek.
Nokia 8110u deneme şansım oldu. Açıkçası beğenmedim, hem de hiç, çok karmaşık, akıllı telefon olmaya çalışan tuşlu telefon gibi ki hiç beceremiyor, senden ikide bir google asistanı kullanmanı bekliyor.
10 yıllık eski Nokia 2700'ım daha iyi iş çıkarıyor.(onda az anime izlemedim :D pepsinin 100 mb Internet hediyesi ve opera olduktan sonra keyfime diyecek yoktu, birde forumtr'nin alacakaranlık kuşağında çok takılırdım :D hey gidi günler :D )
İllede s30 ve 40tan farklı bir giriş seviyesi işletim sistemi kullanacaksam bunun sailfish os'un basit bir versiyonu olmasını beklerim. Daha iyi içimiz rahat eder.

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA, Cadillac34 ve MAERKEK

technocu1

Üye
Bugün vodafone bayide yeni alcatel 3088 i gördüm. Kendisi tuşlu telefon olup whatsapp youtube facebook google maps uygulamalarını barındırıyor. Kaios işletim sistemine sahip olup dokunmatik büyük akıllı telefonlarin yanı sıra ikinci bir telefona sahip olmak istiyenlere ve dokunmatik kullanamayanlara hitap ediyor. Ben acıkcasi cok beğendim. Artık forumda bu işletim sistemine de özel bir bölüm açılması gerektiğini düşünüyorum.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Wpde Bile Desteği Kestiler Bu Platformda Nasıl Devam Ediyor :hmmm

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Bugün vodafone bayide yeni alcatel 3088 i gördüm. Kendisi tuşlu telefon olup whatsapp youtube facebook google maps uygulamalarını barındırıyor. Kaios işletim sistemine sahip olup dokunmatik büyük akıllı telefonlarin yanı sıra ikinci bir telefona sahip olmak istiyenlere ve dokunmatik kullanamayanlara hitap ediyor. Ben acıkcasi cok beğendim. Artık forumda bu işletim sistemine de özel bir bölüm açılması gerektiğini düşünüyorum.
Kaios işletim sistemli telefon alıp S40 java moderatörlüğü bırakacağım. Nokia getirmedi ki iyilerini

• Beğen
Tepkiler: Selim Baltaci ve technocu1

technocu1

Üye
Arkadaşlar bugün kaios işletim sistemli alcatel 3088 i biraz daha inceledim. Malesef google asistan türkçe değil. Yani Ahmet ara Mehmet ara desen anlamıcak. Bir diğer eksiklik te ön (selfie) kamerasıda yok. Yani görüntülü konuşmada karşı taraf bizi göremeyecek. Bu eksiklikler olmasa bugün bu telefonu alacaktım. Ancak vazgeçtim. Sistemin gelişmesi ve daha özellikli telefonlar için biraz daha beklemek istiyorum.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Arkadaşlar bugün kaios işletim sistemli alcatel 3088 i biraz daha inceledim. Malesef google asistan türkçe değil. Yani Ahmet ara Mehmet ara desen anlamıcak. Bir diğer eksiklik te ön (selfie) kamerasıda yok. Yani görüntülü konuşmada karşı taraf bizi göremeyecek. Bu eksiklikler olmasa bugün bu telefonu alacaktım. Ancak vazgeçtim. Sistemin gelişmesi ve daha özellikli telefonlar için biraz daha beklemek istiyorum.
İmzanda dediğin gibi inadına Nokia ön kameralı bir model çıkarmıştı lakin ülkemize gelmedi.

• Beğen
Tepkiler: technocu1
kadikoy

kadikoy

Üye
KaiOS sistemine uygun internette fazla site bulamadım.
bananahackers denen bigrup var onlarda google'dan yayın yapıyorlar ilginç.
siteleri burda : xxxx://sites.google.com/view/bananahackers/home

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
KaiOS sistemine uygun internette fazla site bulamadım.
bananahackers denen bigrup var onlarda google'dan yayın yapıyorlar ilginç.
siteleri burda : xxxx://sites.google.com/view/bananahackers/home
Kendi siteleri var gayet yeterli .

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
    Konu Sahibi
Kendi siteleri yetersizmiş onu anladım . Çok güzel içerik var teşekkürler @kadikoy

gonyalı

gonyalı

Üye
Arkasında google varsa hiç bulaşmayayım bu tür telefonlara
Android telefonda(Samsung) bile google hesabı, uygulamaları kullanmıyorum.
Google ve uygulamaları olmadan da android telefon kullanılabiliyor.

• Beğen