Kadere Razı Olmanın Mertebeleri

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cezzbedici3

Cezzbedici3

Üye
    Konu Sahibi
Kadere Razı Olmanın Mertebeleri
Hüseyin Hilmi bin Said hazretleri buyuruyor ki:
''İnsan dua eder; ''Ya Rabbi! Bana şunu ver!'' der. Ama o şey onun için hayırlı değildir. Allahü teala onun iyiliği için o şeyi ona vermez. İnsan da; ''Niye duam kabul olmadı?'' diye isyan eder.
Bu bakımdan insanlar dörde ayrılır:
Birinciler: Nimet gelince sevinir, dert bela gelince isyan ederler.
İkinciler: Nimet gelince sevinir, dert bela gelince isyan etmez, sabreder, ama gitmesini isterler.
Üçüncüler: Dert bela gelince sevinir, razı olurlar.
Dördüncüler: Dert bela gelince, nimetlerden alınan zevkten daha çok zevk alırlar ve gitmesini istemezler. O büyükler, o hallerinden çok zevk alıyorlardı. Hallerinden razı idiler. Nimet gelmesinden daha çok, sıkıntıdan zevk alıyorlardı. Onun için yardım istemediler.
Birinci ve ikinci sınıf insanlar yardım ister. Biz ayat-ı hırz'ı okuyoruz. Ayat-ı Hırz'ın sonundaki duada; ''Ya Rabbi, bize kendi sevgini ve sevdiklerinin sevgisini ver!'' diye dua ediliyor.''

Bende bir ekleme yapayım: Büyükler; ''Allah sevdiği kuluna dert sıkıntı verir.'' derler. Uzun zaman boyunca hiçbir tasaları çileleri olmazsa üzülüp; ''Ya Rabbi! Sana karşı ne hata yaptımda bana çile vermiyorsun, sevginden neden mahrum kalıyorum'' diye yakarıyorlardı.
Derdi tasası olmayan insan Allah'ın rahmetinden uzaktadır..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt