Kabil, ikinci kez TSK'da

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
HeiLmasTer®

HeiLmasTer®

Üye
    Konu Sahibi
Kabil, ikinci kez TSK'da
TÜRKSilahlı Kuvvetleri (TSK), Afganistan'daki Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti (ISAF) Kabil Bölge Komutanlığı'nı dün itibariyle ikinci kez devraldı. 2009-2010 yılları arasında bölge komutanlığı görevini yürüten TSK, NATO'nun talebiyle önümüzdeki dönemde de Afganistan'ın barış ve eğitim sürecine katkıda bulunacak. ISAF'a katılan ülkeler arasında ilk kez Türkiye iki yıl arka arkaya dönem komutanlığını üstlendi. TSK'nın Kabil Bölge Komutanlığı'nı ikinci kez devralmasıyla bölgede 1800 Türk askeri görev yapacak. TSK, Türk Tugayı'nın yanı sıra Arnavutluk, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Azerbaycan ve Gürcistan'a ait kuvvetleri de komuta edecek. Türk askerinin görevi Afganistan halkına güvenlik ve istikrar konularında yardım ve eğitimle sınırlı olacak.

KALKINMAYA YARDIM

Kabil yakınlarındaki Vardak ilinde, bu kentin imarı ve kalkınmasına katkıda bulunmak için Kasım 2006'da faaliyete geçen İl İmar Ekibi'nin bir benzeri de Özbekistan ile Türkmenistan sınırı yakınlarında Mezar-ı Şerif'in batısındaki Cevizcan'a kuruluyor. Toplam 8 milyon dolara Kabil Askeri Lisesi'ni yeniden inşa eden TSK, 2002'den bu yana 40 milyon doları aşan insani yardım yaptı.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...