İSTANBUL ŞEHİR TİYATROSU ( Ulaşım / Adres / Bilgiler / Tarihçe )

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
İLETİŞİM BİLGİLERİ:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Şehir Tiyatroları Müdürlüğü
Kadırgalar Cd. No:7
Şişli / İstanbul

Telefon: (0212) 246 06 29
Faks: (0212) 248 26 67
e-posta : [email protected]

Şehir Tiyatroları Müdürlüğü Taksim
Cumhuriyet Cd. No:89 Taksim / İstanbul

Telefon: (0212) 246 06 28
Faks: (0212) 219 89 07

Genel Bilgi: (Hakkında - Tarihçe)

İstanbul'un kültür sanat yaşamında önemli bir yeri olan Şehir Tiyatroları'nın kuruluşu ve sahneleri...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bir tiyatro kurumu. 1914 yılında kurulmuş olan Darülbedayi'nin devamı olarak 1934 yılında bu adı alır.

Darülbedayi-i Osmanî “Osmanlı Güzellikler Evi” anlamındadır. İlk gösterisini 1915 yılında Şehzadebaşı'nda Letafet Apartmanı'nda bulunan Tatbikat Sahnesi'nde gerçekleştirmiştir.

Daha sonra oyunlara Tepebaşı Tiyatrosu'nda devam edilir. Buranın yanması ile Harbiye’ye bugünkü Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin de bulunduğu yere taşınır. Bu caddeye Darülbedayi isminin verilmesinin nedeni de budur.

Şehir Tiyatroları'nın, İstanbul'un kültür yaşamında önemli bir yeri vardır. Oynanan oyunlar, sanatçılar, etkinlik ve festivaller İstanbul’un sanat hayatının en güzel renkleridir. "Uluslararası İstanbul Mekân-Tiyatro Festivali" Şehir Tiyatrolarının önemli etkinliklerinden biridir.

Şehir Tiyatroları, programlarında klasik oyunların yanı sıra Türk oyun yazarların da oyunlarına karma şekilde yer vermektedir. Bu sayede birçok Türk oyun yazarının ilk yapıtı, ilk defa bu tiyatrolarda sahnelenme olanağı buldu.

29 Mayıs 2009 Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmeni Orhan Alkaya’nın yerine Ayşe Nil Şamlıoğlu göreve getirildi.

Reşat Nuri Güntekin'in 1943/1944 sezonunda sahnelenen Yaprak Dökümü oyunu, 100. temsili aşan ilk yerli oyun, 1945/1946 sezonunda ise Edmond Rostand'ın Cyrano de Bergerac'ı 105 temsile ulaşan ilk çeviri oyun oldu.

Kurum 1918-1920 yılları arasında "Temaşa" adında bir tiyatro dergisini 25 sayı boyunca yayımladı. Daha sonra, dünyanın en uzun süreli dergilerinden olan ve 1930'dan sonra Darülbedayi, Türk Tiyatrosu, Şehir Tiyatroları adlarını alan dergiyi yayımladı.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt