İşletim sistemi ilgili ufak bir sorum var.

Sponsorlu Bağlantılar

.Geography.

.Geography.

Üye
    Konu Sahibi
İşletim sistemi ilgili ufak bir sorum var.
Öncelikle herkese iyi eğlenceler iyi forumlar.

Windows işletim sistemleri hakkında biraz yardım biraz bilgi almak istiyorum.
Diğer forumlarda okuduklarım pek tatmin etmedi beni.Kimisi windows 7 daha stabil ve hızlı kimi de xp daha iyi diyor.
Şu an bende Toshiba P850/855 model windows 7 bir notebook var. Genelde oyun için kullanıyorum ve bu sebeple almıştım.Oyunlarda Cpu/Gpu ısısı 85-90 a kadar çıkabiliyor. Normal kullanımda 50-65 civarlarında.
İşletim sistemleri ilgili pek bilgim yok.Merak ettiğim öğrenmek istediğim şey şu: İşletim sisteminin pc deki ısınmaya herhangi bir etkisi olabilir mi. Yani görsellik aero falan bunlar ısınmaya etki eder mi? Oyun oynarken kasma donma Lag gibi problemleri yaşamamak için hangi işletim sistemi?

Windows 7 Home premium x64

İ5-3210M Cpu 2.50Ghz
8GB Ram
Nvidia GeForce GT 640m 2gb Ekran kartı.

Bu özelliklerde bir laptopa xp kurmak sizce ne kadar mantıklı.
Lütfen aşşağılayıcı ve kötü eleştiride bulunmayın. Sadece merakımı gidermek bilgi edinmek için soruyorum.
Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

qLaMoR

qLaMoR

Üye
biraz mantık yürütelim .

ne kadar küçük kasa = +sıcaklık .

1000 metre karelik bir evdemi serin serin otura bilirsin .

yokse 10 metre karedemi ?

eğer ısındığında fan giriyorsa no problem .

kullandığın isletim sistemi bilgisayarın için çok ideal .

xp kurmak saçmalık olur :D

bilgisayarı sınamak istiyorsan ram falan iyi crysis 3(olması lazım) kur .

ekran kartın için bu deneme bit değeride önemli 256 + ise devam sıkıntı yok .

.Geography.

.Geography.

Üye
    Konu Sahibi
Allah razı olsun hocam. Çok açıklayıcı oldu teşekkür ederim. Oyun oynarken bir sıkıntı yok ama çok ısındığında takılmalar meydana geliyor bu da canımı çok sıkıyor. Isındığı zaman fan devreye giriyor ama yetersiz kalıyor. Bu durumda soğutucu almak şart oldu. :D 128bit görünüyor ekran kartı.

ozakin70

ozakin70

Üye
bi kere xp savunmak çok mantıksız olur ki savunanların çoğu düşük özellikli makinası olanlar:naughty: bu bi gerçek
senin pc için şunu söyleyeyim ısınma arkadaşın dediği gibi çok normal bi durum eğer çok ısınıyor dersen bi soğutucu al normal olarak 30 lira civarı
işletim sistemi olarak xpyi unut artık :oke: win8 yükle hatta:alkis

messevim

messevim

Üye
bi kere xp savunmak çok mantıksız olur ki savunanların çoğu düşük özellikli makinası olanlar:naughty: bu bi gerçek
senin pc için şunu söyleyeyim ısınma arkadaşın dediği gibi çok normal bi durum eğer çok ısınıyor dersen bi soğutucu al normal olarak 30 lira civarı

wp7 nin oyun Ve uygulamaları wp8 e kuruluyor değil mi ?

fnldstntn

Üye
Kesinlikle Win 7 kullanmalısın...Win Xp directX 9 dan yukarsını desteklemediği için kaplama kaliteleri düşük olacaktır hatta bazı yeni nesil oyunları oynayamazsın...

• Beğen
Tepkiler: .Geography.
.Geography.

.Geography.

Üye
    Konu Sahibi
Xp yi bende savunmuyorum zaten. Dediğim gibi diğer forumlarda okuduklarım kafamı karıştırdı. :D Tek çarem soğutucu kaldı. Win 8 de kararsızım hele bir devam edelim win 7 ile yolumuza. :D

- - - Eklendi - - -

Kesinlikle Win 7 kullanmalısın...Win Xp directX 9 dan yukarsını desteklemediği için kaplama kaliteleri düşük olacaktır hatta bazı yeni nesil oyunları oynayamazsın...

Çok teşekkür ederim. Çok yardımcı oldunuz.Hız kesmeden win7 kullanmaya devam ediyorum o zaman.
:oke:

Mad EagLe

Mad EagLe

Üye
Win 7 hatta win 8'de olabilir o cihaza xp kurmak ferrariye hella takmak gibi birşey olur :)

• Beğen
Tepkiler: .Geography.
qLaMoR

qLaMoR

Üye
Allah razı olsun hocam. Çok açıklayıcı oldu teşekkür ederim. Oyun oynarken bir sıkıntı yok ama çok ısındığında takılmalar meydana geliyor bu da canımı çok sıkıyor. Isındığı zaman fan devreye giriyor ama yetersiz kalıyor. Bu durumda soğutucu almak şart oldu. :D 128bit görünüyor ekran kartı.

abi 128 bit ise o ısınan ekran kartıdır ve şiddet ile tavsiye ETMEM soğutucu ALMA ! ısıyı geri içeri atıyor .

.Geography.

.Geography.

Üye
    Konu Sahibi

abi 128 bit ise o ısınan ekran kartıdır ve şiddet ile tavsiye ETMEM soğutucu ALMA ! ısıyı geri içeri atıyor .

128 bit ile ısınmanın alakası nedir ki? Peki ne önerirsin bu durumda ne yapabilirim?

ozakin70

ozakin70

Üye
wp7 nin oyun Ve uygulamaları wp8 e kuruluyor değil mi ?

şimdilik bi sorunla karşılaşmadım sorunsuz:oke:

- - - Eklendi - - -

Xp yi bende savunmuyorum zaten. Dediğim gibi diğer forumlarda okuduklarım kafamı karıştırdı. :D Tek çarem soğutucu kaldı. Win 8 de kararsızım hele bir devam edelim win 7 ile yolumuza. :D

pekala win7 de çok memnun kaldığım bi işletim sistemi öneririm :good:

Üst Alt