İslam da Kadının yeri neresidir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Charles Bukowski

Charles Bukowski

Üye
Kelimesi kelimesine cevap vermeye çalışacağım.

Yukarıda ki hadiste çocuklara terbiyenin nasıl olunabileceği vurgulanmaktadır. Onların gözünü kulağını patlatın demiyor. Hafifçe dövün diyor.

2- Kadın hastayı erkek doktor muayene edebilir. Siz nereden uydurdunuz bunu bilmiyorum. Sağlık konusuna islam dini ayrı bir parantez açmıştır.

3- Kadının eşi yokken yurt dışına çıkamama meselesi eski dönem de ki yol güvenliğinin olmayışından kaynaklanıyordu. Eskiden bilindiği gibi araba uçak vs yoktu. Develer en teknolojik binek hayvanlarıydı. Develer ile bir ülkeden başka bir ülkeye seyahat etmek günler hatta aylar sürüyorda. Bu konuda islam dini kadınların korunması bakımından. onların bir koruyucusu olmadan uzak yerlere seyahatlerini doğru bulmamıştır. Dikkat ederseniz burada kadının yararına olan bir durum vardır.

4- Kadınlar araba süremez fasafisosunu arabistan çıkarmıştır. Arabistanın çıkardığı hükümleri islama mal edemeyiz. Zira arabistanın şu anda başında olan kral iki ayeti yanyana koyup okumaktan aciz.

5- Kadının boşanması konusuna gelecek olursak. Hadiste " eşinden sebepsiz yere boşanan kadın .." diye geçmekte. Yani bir neden yokken boşanmayı islam dini hem kadına hemde erkeğe yasaklamıştır. Allah katında en kötü işlerden birisi de karı kocanın birbirinden boşanmasıdır.

6- Kadın erkeğin birkaç metre arkasından yürümelidir sözü ise sadece Osmanlı devletinden bu yana gelen bir gelenektir. Bununla birlikte birkaç arap ülkesinde de bu uygulama mevcuttur. Ben şu ana kadar böyle bir hadis ile karşılaşmadım.

7- Kadın yönetici olabilir. Hz Aişe sıffin savaşını yönetmiştir.

8- Kadınlar seçme seçilme hakkına sahiptir.

9- Son olarak evlenme olayına gelecek olursak. Bir erkek sadece keyfi için hanımının üzerine kuma alamaz. Bunun belli bir sebepleri vardır. Hanımında bir kusur vs varsa erkek hanımını boşamadan o hanımının üzerine bir tane alabilir. Bunun tam tersini düşünecek olursak. Örneğin erkekte bir kusur varsa hanımı boşanma hakkını elde eder ve erkekten o kusur yüzünden boşanıp iddet süresi sonrasında başka biri ile evlenebilir. Bir kadının aynı anda birden çok kocasının olmasını sadece islam dini değil hiçbir toplumun ahlakına sığdıramazsınız.

Miras konusu İslamın en karmaşık konularından biridir. Bu yüzden Rabbimiz miras konusunu kelimesi kelimesine kadar Kuranda açıklamıştır. Bu yüzden miras konusunu googleden araştırmanızı rica edeceğim. Kalıplaşmış, kaynağı belli olmayan, delilsiz kaideler ile gelmeyin lütfen.
Araplar kendi dili ile yazılan kuran-ı anlamıyor.Fakat siz kendi diliniz olmayan kitabı onlardan daha iyi bildiğinizi söylüyorsunuz

Ayrıca dayağın büyüğü küçüğü önemli değil önemli olan bu fiili gerçekleştirmiş olmaktır.

Madem eskiden yollar güvenli olmadığı için ve teknolojik aletler olmadığı için izin verilmiyordu (uçak , gemi , tren vs. ) bugün bunların hepsi var.Peki bu yasak neden hala kalkmadı.

Arabistan ' ın uydurması demek.Bu uygulamayı hemen hemen bütün müslüman ülke uygulamaktadır.Bu ülkeler kendi dilinde yazılmış olan kitabı yanlış anlamışlar ama siz kendi diliniz olmayan kitabı daha iyi anladığınızı iddiaa ediyorsunuz.

Sebep yokken boşanmak her 2 cinse de yasak.Fakat erkek bi gerekçe gösterip boşanabilirken kadın bunu neden yapamaz ? Ya da bu hemen hemen hiçbir islam ülkesinde görülmemiştir.

Hz.Aişe ' nin savaşı yönetmiş olması kadınlara bu haklı vermez.Savaş olağanüstü bir hal olduğu için burda kadının başta olması bu kadınlara bu hakkı vermez.Ya da vermiş olsa bile bugün müslüman ülkelerde bu kurala uymayan hiçbir ülke yoktur.Kadın seçilme hakkına sahip değildir.Ne devlet başkanı olabilir nede vali.Hadisi şerif :
"İşlerini bir kadına bırakan topluluk asla felah bulamaz." (Buhârî, Meğâzî, 82, Fiten, 18; Tirmizî, Fiten, 75; Nesaî, Kudât, 8; Ahmed b. Hanbel, V, 43,
51, 38, 47).

Linki incele istersen :

Herşeyi geçtim 1 erkek neden gösterdikten sonra 4 kişi ile evlenebilir aynı hak kadında yoktur.Hiçbir toplumda yok demişsiniz ama beni diğer toplumlar ilgilendirmiyor.Diğer toplumlarda namus kavramı yoksa bunu da kabul edebilir misiniz.Diğer toplumlarda bu kuralın olmaması bu durumu haklı yada meşru kılmaz.Neyse daha uzatmayalım isterseniz.Kimseyi inancından ötürü eleştirmek olmaz.Ve kişilere dininden dolayı boş diyen kişiler : Ahlak ve iyilik kişinin içinden gelir.Bu ister hristiyan olsun ister yahudi ister ister putperest.Onun için sizde insanları diniyle değil de kişiliği ile yargılayın. Son olarak konuşmamı Mevlana ' ya ait bir sözle bitirmek istiyorum.

Gel... gel , ne olursan ol gel.Ister kafir ister mecusi ister puta tapan ol, gel.Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir.Yüz tövbeni bozmuş olsan da yine gel.

Son düzenleme:

EroL

EroL

Emekli Yönetici
Konu sahibinin talebi üzerine konuyu tekrardan açıyorum, ceza almayın arkadaşlar uyarı yapmayacam, yeteri kadar uyarı yaptığımı düşünüyorum.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: ByKatre, hawaemin, OttomaN TigeR ve 1 kişi daha
messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Araplar kendi dili ile yazılan kuran-ı anlamıyor.Fakat siz kendi diliniz olmayan kitabı onlardan daha iyi bildiğinizi söylüyorsunuz

Ayrıca dayağın büyüğü küçüğü önemli değil önemli olan bu fiili gerçekleştirmiş olmaktır.

Madem eskiden yollar güvenli olmadığı için ve teknolojik aletler olmadığı için izin verilmiyordu (uçak , gemi , tren vs. ) bugün bunların hepsi var.Peki bu yasak neden hala kalkmadı.

Arabistan ' ın uydurması demek.Bu uygulamayı hemen hemen bütün müslüman ülke uygulamaktadır.Bu ülkeler kendi dilinde yazılmış olan kitabı yanlış anlamışlar ama siz kendi diliniz olmayan kitabı daha iyi anladığınızı iddiaa ediyorsunuz.

Sebep yokken boşanmak her 2 cinse de yasak.Fakat erkek bi gerekçe gösterip boşanabilirken kadın bunu neden yapamaz ? Ya da bu hemen hemen hiçbir islam ülkesinde görülmemiştir.

Hz.Aişe ' nin savaşı yönetmiş olması kadınlara bu haklı vermez.Savaş olağanüstü bir hal olduğu için burda kadının başta olması bu kadınlara bu hakkı vermez.Ya da vermiş olsa bile bugün müslüman ülkelerde bu kurala uymayan hiçbir ülke yoktur.Kadın seçilme hakkına sahip değildir.Ne devlet başkanı olabilir nede vali.Hadisi şerif :
"İşlerini bir kadına bırakan topluluk asla felah bulamaz." (Buhârî, Meğâzî, 82, Fiten, 18; Tirmizî, Fiten, 75; Nesaî, Kudât, 8; Ahmed b. Hanbel, V, 43,
51, 38, 47).

Linki incele istersen :

Herşeyi geçtim 1 erkek neden gösterdikten sonra 4 kişi ile evlenebilir aynı hak kadında yoktur.Hiçbir toplumda yok demişsiniz ama beni diğer toplumlar ilgilendirmiyor.Diğer toplumlarda namus kavramı yoksa bunu da kabul edebilir misiniz.Diğer toplumlarda bu kuralın olmaması bu durumu haklı yada meşru kılmaz.Neyse daha uzatmayalım isterseniz.Kimseyi inancından ötürü eleştirmek olmaz.Ve kişilere dininden dolayı boş diyen kişiler : Ahlak ve iyilik kişinin içinden gelir.Bu ister hristiyan olsun ister yahudi ister ister putperest.Onun için sizde insanları diniyle değil de kişiliği ile yargılayın. Son olarak konuşmamı Mevlana ' ya ait bir sözle bitirmek istiyorum.

Gel... gel , ne olursan ol gel.Ister kafir ister mecusi ister puta tapan ol, gel.Bizim dergahımız ümitsizlik dergahı değildir.Yüz tövbeni bozmuş olsan da yine gel.
Gereken cevabı bir önce ki yorumda verdiğimi düşünüyorum. Şunu da not bırakmak istiyorum. Şu anda dünya üzerinde İslam ülkesi diye birşey yoktur. O islam ülkesi lafını neye göre yazıyorsun anlamadım doğrusu.. Bir önceki yorumumu tekrar oku. Zira aynı şeyleri tekrar etmişsin..

Admın taraffından uyarı aldık. Banlanmamak için buradan devam etmek uygun değil. Dilerseniz Özel mesaj atın orada istediğiniz kadar devam edebilirim.

• Beğen
Tepkiler: hawaemin ve Dede
KayraBey

KayraBey

Üye
Boşver usta ya. Hoşaf tarifi yapmanın hiç faydası yok.

• Beğen
Tepkiler: hawaemin ve mehsevim
Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
bu konu da daha önceki NFK konusu gibi :ehe kendimizi kasmayalım düşünelim sadece :D

• Beğen
Tepkiler: Dede
Charles Bukowski

Charles Bukowski

Üye
Gereken cevabı bir önce ki yorumda verdiğimi düşünüyorum. Şunu da not bırakmak istiyorum. Şu anda dünya üzerinde İslam ülkesi diye birşey yoktur. O islam ülkesi lafını neye göre yazıyorsun anlamadım doğrusu.. Bir önceki yorumumu tekrar oku. Zira aynı şeyleri tekrar etmişsin..

Admın taraffından uyarı aldık. Banlanmamak için buradan devam etmek uygun değil. Dilerseniz Özel mesaj atın orada istediğiniz kadar devam edebilirim.
Burdan cevap versem siz bana tekrar cevap vereceksiniz.Laf uzayıp gidecek.Dediğim gibi bi anlamı yok.Herkes bildiğini okur.Herkese kolay gelsin.Iyi günler.

greenmile

greenmile

Üye
Onu bunu bilmem erkeğin yeri neresiyse kadının yeri de tam orasıdır, olmalıdır.

• Beğen
Tepkiler: OttomaN TigeR ve Dede
Invoke

Invoke

Üye
@messevim Çok iyi yazmışsın, helal olsun. 6. Bir iki satır eklemek isterim: Eğer yanlış (düzeltin yanlışsa) bilmiyorsam Osmanlının son zamanlarında büyük savaşlar verdiğimiz çok büyük kayıplardan sonra ortaya çıkıyor bu olay. Örneğin bir mahallede Ayşe ile kocası Mahmut beraber pazara gidiyor. Arkalarından Zeynep hanım, yalnız gidiyor. Onları öyle görünce şehit kocasını hatırlıyor, üzülüyor. Mahmut bey, Ayşe hanıma "sen 3 adım geriden gel" diyor. O, üzülmesin diye... Öyle işte ince düşünce bunlar.

---
Ayrıca nisa34 le gelmeyin. Orada biri diğerine üstün kılındı, derken o üstünlük sizin anladığınız gibi değil. Kimse 2.sınıf olmuyor. Erkek, eve bakar, geçindirir, korur, kollar. Bu böyledir.

Sizin mantığa bakarsak, ayrılınca kadın nafaka ödesin o zaman. Eve hırsız girince adam yorgan çeksin kafaya. Kadın hırsızı kovalasın.

Ayrıca üstünlük yalnız takvadır, bu üstüne basıla basıla kaç kere tekrar edilir.

---Kadın, erkek olayına çokk yazacam da aslında, telefondayım, klavye başında değil.

Bu arada abi, @Dede teslimiyet dinidir, teslimiyet dinidir... Tamam teslimiyet orası tamam ama senin teslimiyet farklı. Sürekli profilindeki hoca gibi fazla düşünmeyeceksin, sorgulamayacaksın, hatta cübbeli tabiriyle motoru yakarsın... Korkmayın, yanmaz motor. Motoru yaradan sağlam yaratmış, düşündükçe derinleşiyor düşündükçe derinleşiyor... Düşündükçe iman azalmaz, artar. Azalıyorsa düşünmeyi bilmiyorsun.

• Beğen
Tepkiler: codblackops2, hawaemin, OttomaN TigeR ve 2 diğerleri
messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
@messevim Çok iyi yazmışsın, helal olsun. 6. Bir iki satır eklemek isterim: Eğer yanlış (düzeltin yanlışsa) bilmiyorsam Osmanlının son zamanlarında büyük savaşlar verdiğimiz çok büyük kayıplardan sonra ortaya çıkıyor bu olay. Örneğin bir mahallede Ayşe ile kocası Mahmut beraber pazara gidiyor. Arkalarından Zeynep hanım, yalnız gidiyor. Onları öyle görünce şehit kocasını hatırlıyor, üzülüyor. Mahmut bey, Ayşe hanıma "sen 3 adım geriden gel" diyor. O, üzülmesin diye... Öyle işte ince düşünce bunlar.

---
Ayrıca nisa34 le gelmeyin. Orada biri diğerine üstün kılındı, derken o üstünlük sizin anladığınız gibi değil. Kimse 2.sınıf olmuyor. Erkek, eve bakar, geçindirir, korur, kollar. Bu böyledir.

Sizin mantığa bakarsak, ayrılınca kadın nafaka ödesin o zaman. Eve hırsız girince adam yorgan çeksin kafaya. Kadın hırsızı kovalasın.

Ayrıca üstünlük yalnız takvadır, bu üstüne basıla basıla kaç kere tekrar edilir.

---Kadın, erkek olayına çokk yazacam da aslında, telefondayım, klavye başında değil.

Bu arada abi, @Dede teslimiyet dinidir, teslimiyet dinidir... Tamam teslimiyet orası tamam ama senin teslimiyet farklı. Sürekli profilindeki hoca gibi fazla düşünmeyeceksin, sorgulamayacaksın, hatta cübbeli tabiriyle motoru yakarsın... Korkmayın, yanmaz motor. Motoru yaradan sağlam yaratmış, düşündükçe derinleşiyor düşündükçe derinleşiyor... Düşündükçe iman azalmaz, artar. Azalıyorsa düşünmeyi bilmiyorsun.

Yüreğine sağlık sende iyi açıklamışsın. Osamanlı döneminde ki dediğin olayıda ilk defa senden duyuyorum. Doğrusu böyle birşeyi Osmanlı dan bekleyebiliriz. Zira bu ve buna benzer birçok örnekleri var takdire şayan olan.

@Dede ye bahsettiğin şey,, Rabbimiz Kuranı kerim de sürekli olarak " Düşünmüyor musunuz ?!, İbret almıyor musunuz ? " gibi onlarca kez bizlere örnek getirmekte. Göklere bakıp tefekkür etmemizi Rabbimiz bizden istiyor. Düşünüp ibret almamızı zaten Rabbimiz bizden istioyr. Şuanda ki ataistlerin yaptığı gibi islamı düşüncesizlikle suçlamaları ne kadar gülünç... Açıp Kuranı okusalar anlayacaklar ki Kuranın zaten birçok temasında düşünmek teşvik ediliyor...

• Beğen
Tepkiler: ByKatre, hawaemin ve Invoke
Invoke

Invoke

Üye
Ben de aynısını diyorum kardeşim, Ahmet abi beni yanlış anlamasın. :D

O olayı ben de bir tarihçi hocamdan duymuştum. Tarihe bakarsak olması mümkündür, Çanakkaleye gidip de dönemeyen çok olmuştur ve Çanakkale sadece bir örnektir, dahası da vardır.

• Beğen
Tepkiler: mehsevim
Oğuzhan

Oğuzhan

Üye
Şeriatta kadının özgürlükleri sınırlıdır.Kadının hakları erkekleri göre çok azdır.Misal :

Kadın hastayı erkek doktor muayene edemez.
Kadının şahitliği, erkeğin yarısıdır yani iki kadın ancak bir erkeğe eşittir.
Kadın mirasta erkeğin 2 katı düşük pay alır.
Erkekler 4 kadın ile evlenebilirken kadın evlenemez.
Kadın eşi yokken yurtdışına çıkamaz.
Kadınlar araba süremez.
Kadının boşanma haklı yoktur.
Kadın erkeğin birkaç metre arkasından yürümelidir.
Kadın yönetici/devlet başkanı olamaz.
Kadınlar seçme seçilme hakkına sahip değildir.
Soylemekten dilimde tuy bitti. Biraz kitap oku reis. Bu soylediklerine akli basinda olan tum musluman olmayanlar guler. Bak dikkatini cekerim tum musluman olmayanlar dedim.

• Beğen
Tepkiler: hawaemin, OttomaN TigeR, Invoke ve 1 kişi daha
Charles Bukowski

Charles Bukowski

Üye
Ben çok araştırdım ve araştırmaya devam ediyorum.Daha birçok cevap verebilirim fakat bu konulardan artık sıkıldım.Ne desem boş.Siz kendi yolunuza ben kendi yoluma.Ayriyetten tahmin edemeyeceğin kadar kitap okumuşumdur.Ama uzatmak artık sıkıcı.Hepinize kolay gelsin.Iyi günler.

Invoke

Invoke

Üye
Aynen, bazen kelimeler anlamsız kalıyor. Karşındaki anlamayınca.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Cevap Nisa Süresi :good:

messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Ben çok araştırdım ve araştırmaya devam ediyorum.Daha birçok cevap verebilirim fakat bu konulardan artık sıkıldım.Ne desem boş.Siz kendi yolunuza ben kendi yoluma.Ayriyetten tahmin edemeyeceğin kadar kitap okumuşumdur.Ama uzatmak artık sıkıcı.Hepinize kolay gelsin.Iyi günler.
Bir kitap okumak var, birde okuduğun kitabı anlamak var. Bir doğru kitabı okumak var, bir israiliyat kitaplarını okuyup cehaletine cehalet katmak var... Hepsi aynı şeyler değil dostum.

• Beğen
Tepkiler: hawaemin
Charles Bukowski

Charles Bukowski

Üye
Doğru kitaplar okuduğuma ve gerçekten anladığıma emin olabilirsiniz.Ve ekliyorum cehaletine cehalet katmak atfı sert bi deyim.Konuşmalarınıza dikkat ederseniz sevinirim.Herkese iyi günler.

messevim

messevim

Üye
    Konu Sahibi
Doğru kitaplar okuduğuma ve gerçekten anladığıma emin olabilirsiniz.Ve ekliyorum cehaletine cehalet katmak atfı sert bi deyim.Konuşmalarınıza dikkat ederseniz sevinirim.Herkese iyi günler.
Üzerinize neden alındınız i deyimi ? Ben sadece ortaya attım.

• Beğen
Tepkiler: hawaemin ve Dede
Charles Bukowski

Charles Bukowski

Üye
Burda konuşan bi başkası değil.

• Beğen
Tepkiler: Invoke

Üst Alt