ıq eq sq nedir?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
ÁŔÁŚ

ÁŔÁŚ

Üye
ıq eq sq nedir?
IQ: Kişisel zekamızdır. Bunu birçok yerde duymuş, bunun ile ilgili yazılar okumuşuzdur. Beyinsel zekamız olarak değerlendirebiliriz. IQ bizim karşımızdaki konuyu anlamamıza yardımcı olur. Doğuştan gelen bir özelliktir daha sonra bunu yükseltme oranımız diğer zekalara göre daha az konumdadır.
IQ beynimizin sol lob undan kaynaklandığını söyleyebiliriz. Çünkü sol lob ta beynimizin sayısal kısmında kullanılır. IQ su yüksek olan kişiler daha çok sayısal konularda başarılı oldukları gözlenmiştir. Bunu geliştirmek için sayısal sorular çözebiliriz.

EQ: Kişilerin duygusal zekası olarak tanımlanır. Sözel konularda daha başarılı olurlar ve beyinin sağ lab. kullanılır. Kişilerin çevre ile iletişimini sağlaması EQ’nun genel özelliklerinden olmaktadır. Kişilerle olan ilişkimizi düzenlemekte bunu kullanabiliriz. Anlaşılacağı gibi duygusal zeka IQ ya göre daha fazla arttırabilmek imkanımız var. Bunu çocuklukta etrafı konuşmayan bir kişinin ilerde çevresi ile daha iyi ilişkiler kurduğunu fark etmişizdir. Buna örnek olarak kendimizi de gösterebiliriz. Gün geçtikce çevremiz ile daha iyi diyaloglar kurabiliyoruz. Buda EQ nun daha rahat geliştiğini gösteriyor. Çevremiz ile diyaloglara özen gösterip sorunları çözebiliriz.

SQ: Kişilerin ruhsal zekası olarak tanımlanır. Kişiler bunu kendi içlerindeki ruhsal denge, ruhsal zeka olarak da tanımlayabiliriz. SQ, bizim IQ ve EQ değerlerinin toplamı olarak da değerlendirebiliriz. Çünkü ruhsal dengemizi sağlamak için IQ ve EQ nun düzenli olması gerekir. Yine aynı şekilde eşitliğin diğer tarafı yani SQ arttığı takdirde IQ ve EQ düzeyinde de artma meydana gelecektir. Bunu ise EQ ya göre daha çok yükseltebiliriz. Bunun için sözel zeka soruları çözebiliriz. Bu hem hayal gücümüzü hem de sayısal zekamızı kullanarak artmasını sağlar.

Şimdi bunları karşılaştırmak gerekirse zeki ama başarısız insan görmek çok zor değildir bunun sebebi ise EQ dur. Çünkü çevresi ile iyi bir iletişim kurmadığından dolayı ders çalışması gerektiği konularda başarısız kalır. Çevremizde zeki olmayan fakat başarılı kişilerin temel kaynağı da buna dayanmaktadır. Peki çevre ile ilişkileri iyi olan ve EQ du yüksek olan kişilerde de başarılı olamadıkları olur bunun sebebi nedir? Bunun sebebi ise SQ dur. Yani ruhsal dengesini sağlayamadığından dolayıdır.

IQ sorunlar da tepkisiz kalır. Tepki vermez.
EQ şaşırır ama ne yapacağı konusu tam olara çözemez.
SQ bu iki zekanın kavramı olduğundan dolayı sorunu çözer.

Çok fazla karıştırılan bu konuları kısaca böyle tanımlayabiliriz.

Tabi zeka çeşitleri bununla sınırlı değildir. Daha bir çok zeka çeşitleri bulunmaktadır. Ama en çok karşımıza çıkan ve bize gerekli olan bu üç zeka çeşididir.

Unutmayalım kullanılan özeliklerimiz artar, kullanılmayanlar azalır.

KAFKAS KARTALI

Üye
benim eq bayağı yüksek:)

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Kullanalım ki artsın!!! :oke:
Paylaşım için için teşekkürler msinal kardeşim, her ne kadar bilsem de :)

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Kullanalım ki artsın!!! :oke:
Paylaşım için için teşekkürler msinal kardeşim, her ne kadar bilsem de :)

:kop: :kop: Teşekkürü SevenKiz'a Yap Benim Alakam Yok..Yine De Sağol Beni Unutamadığın İçin.. :kop:

Pure Life

Pure Life

Üye
haklısın IQ su çok yüksek ama kavgacı insanlar oldukça çok

Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
:kop: :kop: Teşekkürü SevenKiz'a Yap Benim Alakam Yok..Yine De Sağol Beni Unutamadığın İçin.. :kop:

Hahahahahaaohaa :D O kadar alıştım ki her konuyu senden görmeye... Uykuda bile "teşekkürler msinal, teşekkürler msinal" diye sayıklıyormuşum :D :D :D

Bu arada pardon ve teşekkürler sevenkiz...

Pure Life

Pure Life

Üye
allahdan sinan kız degıl

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Hahahahahaaohaa :D O kadar alıştım ki her konuyu senden görmeye... Uykuda bile "teşekkürler msinal, teşekkürler msinal" diye sayıklıyormuşum :D :D :D

Bu arada pardon ve teşekkürler sevenkiz...

Yaa İşte Böyle Alışkanlık Yaparız Biz.. :D

--------------- Ekleme ---------------

Dj Airmax™;1008893' Alıntı:
allahdan sinan kız degıl

Sinan Kim Yaw..???
Sinan Beyy Sinan Beyy Danışmaya Lütfen..

iremm

iremm

Üye
paylaşım için teşekkürler :oke:

Pure Life

Pure Life

Üye
Yaa İşte Böyle Alışkanlık Yaparız Biz.. :D

Sinan Kim Yaw..???
Sinan Beyy Sinan Beyy Danışmaya Lütfen..
Msinal yazacaktım bukadar olur yaa :D

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
Dj Airmax™;1010831' Alıntı:
Msinal yazacaktım bukadar olur yaa :D

Rumuzumu Çıkaramıyorsan İsmimle Hitap Edebilirsin Arkadaşım Sorun Değil.. ;)

Ama Sinan Değil.. :D

Pure Life

Pure Life

Üye
:kop::kop:sinaaaaaaaannnnn :D:D

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
İyi O Zaman Ben de Sana Irmak Diyeyim.. Rumuzun Onu Andırıyor da.. :ehe

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...