Iphone Ve Ipad Için Ios 7 Guncelleme

 • 19 Eylül 2013
 • 500 Okunma
 • 0 Cevap

 1. Apple az önce uzun zamandır beklenen iOS 7 sürümünü yayınladı. Lütfen hemen güncelleme işlemine geçmeden veya soru sormadan önceiOS 7 Güncellemesine Hazırlık başlıklı yazımıza bir gözatın. Daha sonra aşağıdaki yazılanlar ışığında güncellemenizi yapabilirsiniz.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Not: Güncellemenin yayınlandığı ilk saatlerde Apple sunucuları çok yoğun olacaktır. Bu nedenle herkese hemen güncelleme gözükmeyebilir.

  iOS 7 ile Gelen Yenilikler
  iOS 7 major bir sürüm olduğu için irili ufaklı bir çok yenilik mevcut. Fakat biz iOS 7 beta test sürümlerini incelerken iOS 7 ile Yeni Gelen En Önemli Özellikler başlıklı yazımızda bu yeniliklerin çoğunu paylaştık. Dilerseniz önce bu yazıya bir gözatıp iOS 7 ile ne yenilikler olacak önden bir fikir sahibi olabilirsimiz.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  iOS 7′nin Yüklenebileceği Cihazlar
  Apple her sene yeni bir major sürüm çıkarttığında eski bir modele olan desteğini çekiyor. Zaten çekmese bile eski cihazlar bu yeni sürümleri kaldırmayacaktır. Bu nedenle iPhone 3GS’lere iOS 7 yüklenmeyecek, fakat iPhone 4 ve üst modellere yüklenebilecek. Fakat her özellik her modelde olmayacak. Örneğin iPhone 4 gibi daha eski modellerde bazı özellikler bulunmayacak. Aşağıda da iOS 7′nin yüklenebileceği tüm cihazların listesi mevcut.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  iOS 7′yi yükleyebilecek modeller.

  1. Alernatif : Kablosuz Güncelleme (OTA Update)
  < Resmi açmak için tıklayın >

  Eğer cihazımızda hali hazırda en az iOS 5 yüklü ise, bu sürümden itibaren daha evvel bu yazıda detaylı açıkladığımız gibi kablosuz, yani iTunes kullanmadan da güncelleme yapabiliyoruz. (Kablosuz güncelleme yaparken cihazımızın pilinin en az %50 seviyesinde veya şarja takılı olması gerekiyor.)

  Ayarlar -> Genel -> Yazılım Güncelleme” menüsünden de kablosuz güncellemeyi başlatabiliyoruz. Kablosuz güncellemenin en büyük avantajı da, iTunes ile yapılan güncellemelerde olduğu gibi 500-700MB.’lık bir güncelleme dosyasının indirilmesi yerine, bir önceki sürüm ile olan farkın yani 50-100MB.’lık bir dosyanın indiriliyor olması. Bu sayede güncelleme işlemi de çok kısa sürüyor.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Kablosuz olarak yazılım güncelleme yapmak tabii ki tek seçenek değil. Dilerseniz aşağıda paylaştığım gibi yani klasik yöntem ile yani iTunes üzerinden de güncelleme yapılabiliyor. Fakat benim önerim kablosuz güncelleme yapmadan evvel de iCloud ile ya da iTunes üzerinden bir yedek almak. Yedekleme işlemini yaptıktan sonra rahatça kablosuz güncelleme yapabilirsiniz.

  2. Alternatif : iTunes ile Güncelleme
  Eğer cihazınızın versiyonu en az iOS 5 değilse, yani eski versiyonlarda iseniz o zaman iOS 7 yüklemek için tek alternatifiniz her zaman olduğu gibi iTunes, yani aşağıdaki yöntem. Fakat cihazınızın versiyonu iOS 5 ise de aşağıdaki yöntemi tercih edebilirsiniz. Bu arada iOS 7 yükleyebilmeniz için bilgisayarınızdaki iTunes’un güncel, yani versiyonunun en az 11.0.5 olması gerekiyor. Değilse http://www.apple.com/itunes/download/adresinden güncel iTunes’u indirebilirsiniz.

  1) Yedek (Backup) ve Satınalmaları Aktarma (Transfer Purchases)

  Bu tip yazılım güncellemelerinde bazen sorun çıkabiliyor ve bu yüzden kullanıcılar Restore işlemi yapmak zorunda kalabiliyor. Dolayısıyla güncelleme işlemine başlamadan evvel bu yazımızda anlattığımız gibi önce bir manuel yedek (backup) alın, (hatta isterseniz My Contacts Backup uygulaması ile ayrıca rehberinizin bir yedeğini alın)

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Ardından da aşağıdaki ekran görüntüsünde olduğu gibi “Transfer Purchases” işlemini yaparak cihazınızdaki tüm uygulamaları bilgisayarınıza aktarın.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  3) iTunes üzerinden USB kablosu ile güncelleme.

  Daha evvelki güncellemelerde olduğu gibi iOS 7 güncellemesi için de öncelikle iTunes üzerinden cihazımızı USB kablosuyla bilgisayarımıza bağlıyoruz. Ardından da iTunes’un sol menüsündeki iPhone simgesine tıklayıp, sonra da ekranda çıkan “Güncellemeleri Denetle” (Check for Update) seçeneğine tıklıyoruz. Bu açıdan iOS 7 güncellemesinin eski güncelleme yöntemlerinden pek bir farkı yok.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Ardında da iTunes, sunucularına bağlanıp bize iOS 7 isimli yeni bir versiyon olduğunu ve indirmek isteyip istemediğimizi soruyor.

  Biz de “Download and Install” (İndir ve Güncelle) seçeneğine tıklayarak, yaklaşık 500-700 MB.’lık dosyayı indirme ve ardından yükleme işlemini başlatıyoruz. (Bu arada indirilecek dosyanın büyüklüğü, cihazın modeline göre farklılık gösteriyor. Ayrıca indirme ve yükleme işlemi bağlantı hızınıza göre değişkenlik gösterse de yaklaşık 1-2 saat sürüyor.)

  Bu sefer de hatırlatmakda fayda görüyorum;NOD32 gibi bazı antivirus yazılımları, update dosyasının indirilmesi sırasında (genelde işlemin sonunda) hataya sebep veriyor. Bu yüzden güncelleme işlemine başlamadan evvel bu tip antivirus yazılımlarını geçici olarak kapatmak faydalı olabiliyor. Yoksa dosyanın indirilme veya kurulma işlemi “Network Timeout” gibi hatalar verip yarıda veya sonda kesilebiliyor.

  Manuel Güncellemek isteyenler için iOS 7 Firmware Download Linkleri

  Bu yazıda detaylı anlattığımız şekilde iOS 7 güncellemesini manuel olarak indirip cihaza yüklemek isteyenler de aşağıdaki linkleri kullanabilirler.

  Anket
  Eğer iOS 7 yazılım güncellemesini cihazınıda yaptıysanız, tecrübelerinizi aşağıdaki ankete katılarak lütfen paylaşın. Bu sayede henüz yapmamış olan kullanıcılar için fikir vermiş olursunuz:

  Sonuçları Gör

  ÖNEMLİ: Her güncellemede yaptığımız uyarıyı burada tekrarlamakta fayda görüyorum. iPhone’larını Türkiye’den alanlar (yani Turkcell, Avea veya Vodafone’un getirttiği cihazlardan) alanlar bu güncellemeyi rahatlıkla yapabilirler. Fakat iPhone’larını yurt dışından getirtip unlock/jailbreak işlemine tabii tutup kullanmak zorunda kalanların iOS 7 güncellemesini (update) hemen yapmalarını tavsiye etmiyoruz, çünkü cihazınız kitlenebilir. Unlock yazılımları için de bir süre beklemek gerekebilir.

  ÇOK ÇOK ÖNEMLİ : Güncellemeler sonrası bazı cihazlarda sıkıntılar olabiliyor. (Hangi oranda olduğunu yukarıdaki anketin altındaki “Sonuçları Gör” linkine tıklayarak öğrenebilirsiniz.) Bu tip bir sorun yaşadığınızda lütfen yorum yazmadan veya yardım istemeden önce “iOS Güncellemeleri Sonrası Yaşanılan Sorunlara Çözüm Önerileri” başlıklı yazımızda anlatılanları bir deneyin. Anlayaşınız için teşekkür ederiz < Resmi açmak için tıklayın >
  43 Oy  ------------------------------------
  Her hakkı saklıdır. Kaynak gösterilmeden yukarıdaki yazıdaki hiç bir metin ve fotoğraf başka sitelerde veya yayın organlarında kullanılamaz.
  Ayrıca yukarıdaki yazıda geçen konuyla ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi aşağıdaki yorum alanında paylaşabilirsiniz. Fakat konu dışı sorularınız için lütfenhttp://sorucevap.iphoneturkey.biz adresini kullanın. Bu sayede sorunuzun cevaplanma olasılığı artar.
   


  Yazan: phasan

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
20/01/2019 - 10:36