İphone Hakkında Her Şey SSS Sorular Özellikler Artılar (+) Eksiler (-) Kullanım özellikleri

Sponsorlu Bağlantılar

haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
İphone Hakkında Her Şey SSS Sorular Özellikler Artılar (+) Eksiler (-) Kullanım özellikleri
Iphone nedir?
Aslına bakarsanız temelde quad band bir gsm telefondan baska birsey degil :) . şaka bir yana bence bir bilgisayar içine "eklenmiş" bir telefon. 599$ ilk çıktığında biçilen fiyattı, fakat daha sonra Apple 200$ indirim yaparak, 399$ + vergi (bu eyalete ve şehire göre değişiyor, ben NewYork'tan aldırdım 34$ vergi tuttu. Ben apple.com dan satın alıp, NewYorkta yaşayan bir arkadaşıma yolladım, o da Türkiye'ye gelirken yanında getirdi.) gibi bir fiyata alabiliyorsunuz. Gerçi bir sürü uyanık memlekette 1.500 YTL ye kadar varan fiyatlarla, tutturabildiğine satıyor. Doğubank'ta falan telefonu 1.000$ civarı bulmanız mümkündür.


Kutudan ne çıkıyor?
Çok şık bir kutu içinde, kulaklık, şarj aleti, dock (beşik) ünitesi, usb senkronizasyon kablosu, AT&T telefon operatörünün sim kartı, ufak bir kitapçık çıkıyor karşımıza. İçinde standart olarak bir yazılım cd si yok, internetten adresinden iTunes isimli programı çekmeniz gerekiyor. Bu program ile her türlü dosya transferi, senkronizasyon, vs herşey yapılabiliyor. Ve malesef başka bir programla (standartta yok ama başka yollarla var) telefona birşey atılamıyor.
Telefonu kutudan çıkarttım, sırada ne var?

Telefonu ilk açtığınızda Apple'dan aktivasyon yapmanız isteniyor. daha sonra da AT&T ile yapmış olduğunuz anlaşmaya istinaden, telefonun gsm özelliğini aktivasyondan geçiriyorsunuz. Herşey yolundaysa, telefon AT&T sim kartı ile çalışır hale geliyor.

Sonrasında eğer yeni bir güncelleştirme varsa(dikkat bu yazıyı sonuna kadar okumadan bunları yapmayın), iTunes güncelleştirmeleri gösteriyor ve gerekiyorsa da telefona yüklüyor. Telefonu kapatmak için yukarıda bulunan tuşa 20 saniye basılı tutarsanız, ekranda kırmızı bir buton çıkıyor, sağa dogru elinizle kaydırdığınızda, telefon kapanıyor. Tekrar açmak için yine yukarıdaki tuşa birkaç saniye basmanız yeterli. Telefonu restart etmek için, üstteki tuş ve ortadaki yuvarlak tuşa 10 saniye basılı tutarsanız, telefon restart oluyor. Aynı zamanda bu "recovery mode" denen bir moda gelmiş oluyor. Bu şekilde telefonu beşiğe koyduğunuzda, iTunes telefonun recovery modunda olduğunu anlıyor. Bu metod daha sonra işimize yarayacak. Elbette bir de Türkiye'de gsm operatörlerine onaylatmak gerekiyor. Bu da aslında kolay, 2007 yılına ait üstünde giriş-çıkış damgası olan herhangi birine ait pasaportla birlikte telefonu Turkcell Extra,avea, Vodafon'a götürüyorsunuz (fatura istemiyorlar), 5 dakikada ücretsiz kayıt altına alıyorlarGenel özellikler:

- 135gr ağırlık, 115x61x11.6 mm boyutlar, 320x480 pixel çözünürlük
- Apple MacOS 10.4.8 işletim sisteminin "light" yani hafifletilmiş bir versiyonu
- Gprs, Edge, usb 2.0, bluetooth, titreşim
- 8gb standart hafıza
- Kocaman bir ekran
- Kalemsiz, tuşsuz, sadece dokunarak (hemde aynı anda birden fazla parmakla) calisan bir ekran
- Enfes görüntü kalitesi ve kontrast
- Bir ipod müzik çalar
- Bir video oynatıcı
- Wi-Fi kablosuz bağlantı desteği
- Edge-gprs bağlantısı ile kablosuz bağlantı olmayan yerlerde'de internet desteği
- Safari internet tarayıcısı ile tam teşekküllü bir internet canavarı
- İmap, pop3, hotmail destekli mail desteği
- Direkt youtube eklentisi ile, youtube'a girmeye gerek kalmadan youtube'da arama tarama seyretme
- Yüklü Google maps eklentisi ile dünyanın heryerinin haritasına anında ulaşım
- Tam donanımlı bir takvim (outlook calendar ile senronize)
- İnternet destekli anlık havadurumu
- 2 mega pixel kamera
- Accelerometer ve Proximity sensor (hareket,pozisyon,yakınlık ve hız algılama) ile ekranı yana çevirdiğinizde herşeyin yana dönmesi vs gibi özellikler
- Ve tabiki Quad band (GSM900 / GSM1800 / GSM1900 / GSM850) gsm telefon
Kullanırken başımıza neler gelir?Şimdi bu yukarıda saydığımız özelliklere tek tek değinelim isterseniz. Öncelikle, bir yazılımcı olarak bence dünyada kullanımı bu kadar basit ve bu kadar güzel macos gibi bir işletim sisteminin, telefona uygulanmış olması ne kadar güzel..(macosx bilindiği gibi linux-unix tabanlı bir işletim sistemi.ben telefona ssh server , apache server, php , perl falan kurdum) nefis ikonlar, basit ve anlaşılır menüler, kocaman ekran klavyesi , kısacası işletim sistemi telefonda harika..
Zaten telefonda tepede açma kapama, ekranda menü tuşu, solda ses açma kapama ve titreşim tuşları haricinde hiçbir tuş yok. Herhangi bir yerde takıldınız mı? Hemen yuvarlak menü tuşuna basıyorsunuz, anında ana menüye dönüyorsunuz. Ayrıca ekranı kocaman olduğu için herşey çok rahat ve kolay anlaşılır durumda.Telefondaki en büyük yenilik elbette sadece işletim sistemi değil, bence en büyük yenilik "multi-touch" denen, gerçekten harika bir buluş. Aynı anda birden fazla parmak kullanarak işlem yapabiliyorsunuz. Ne işe mi yarar bu? Mesela bir resmi iki parmağınızı kullanarak büyültüp küçültebilirsiniz. Herşey ama herşey bu dokunmatik ekran aracılığı ile kontrol edilebiliyor. Yazı yazarken bile kocaman dolma parmaklarımla nası yazarım diye düşünürken, gerçekten yeterli boyuttaki klavyesi fikrimi değiştirdi. Zaten bazı bölümlerde, özellikle safari'de , ekranı yan çevirdiğinizde, daha büyük bir klavye ile karşılaşıyorsunuz . numara tuşlayacaksanız, sanki tam ekran tuş takımı varmış gibi tuşlara tıklayabiliyorsunuz.Görüntü kalitesi harika, gerçekten eşşiz bir görüntü kalitesi ve kontrast oranına sahip, gün ışığında bile çok net görüntü veriyor. Ayrıca otomatik ışığa duyarlı kontrast ayarı da var. İsterseniz kendisi kararıp parlayabiliyor. Tek kelime ile kusursuz.Eh cihaz 8GB, ve zaten apple ailesinin bir üyesi, elbette bu cihazın aynı zamanda bir ipod olması da beklenir. İpod olarak ta çok başarılı, mp3 müzikleri çok başarılı bir ses kalitesi ile çalıyor. Hatta ekranı kapatıp yada menüye dönüp başka birşeyle ugraşırken yada telefonla biri ile konusurken dahi müzik dinlemeye devam edebiliyorsunuz. Bu konuda zaten ipod kendini ispatlamış bir cihaz, bunda da tam bir ipod var. Zaten bu telefon çıktıktan 20 gün sonra, Apple ipod ailesine yeni bir cihaz ekledi "ipod touch". Bu telefonun, gsm özelliği çıkartılmış ve 16gb hafıza eklenmiş hali..herhangi bir mp3'ü itunes ile telefona gönderdiğinizde, o parçanın mp3 tagları eğer düzgün girilmişse, mutlaka albüm kapak resmini ve hatta varsa 2-3 tane resmi de yanına alıyor. Parçayı dinlerken albüm resimlerini görebiliyorsunuz. Playlistler oluşturabiliyorsunuz, bir parçayı istediğiniz kadar playlist'in içine atabiliyorsunuz, extra yer tutmuyor. Klasik ipod taki gibi parçaya 5 yıldız üzerinden puan verip, sonra en beğendiklerim bölümünden onlara erişebiliyorsunuz. Video yada mp3leri ortak bir playliste koyup bunları sırası ile çalabiliyorsunuz.

Video ve Wi-FiCihaz mp4, h264 sıkıştırma codecleri ile kodlanmış videoları oynatabiliyor. Hatta çok da başarılı, ekran 480x320 "wide" çözünürlüğe sahip olduğu için, gayet güzel tam ekran film seredilebiliyor. Ben 700 mb lık 2-3 film yükledim, enfes görüntü kalitesi ile seyrettim. İleri geri ekran üstünden dokunarak yapılıyor. Ana menüye film oynarken dönerseniz, kaldığınız yeri cihaz hatırlıyor, tekrar filme döndüğünüzde kaldığınız yerden devam ediyor. Hatta 8-10 tane filmi yarıda bıraka bıraka ana menüye dönüp denemeler yaptım ve her filmin kaldığı yeri hatırladığını keyifle farkettim. Peki h264 veya mp4 formatlı filmleri nerden bulacağız yada nası kodlayacağız? Piyasada bir sürü iphone için video dönüştürücü program var, şahsen bir çoğunu denedim,bazıları sadece dvd dönüştürüyor, bazıları sadece aviden yada mpg den dönüştürüyor, komple iphone için bir çözüm olarak kendi fikrim "Total video converter", hemen hemen her video formatını destekliyor, 3.11 versiyonunda "iphone" formatları bile var hazır olarak.hızlı ve güzel dönüştürüyor. Tavsiye ederim.Wifi olarak cihaz gerçekten tam donanımlı, wep, wpa,wpa-psk gibi şeylerin hepsini destekliyor.hatta evde, işte, ofiste bulduğunuz bağlantıları otomatik kaydediyor, bir sonraki sefer otomatik bağlanıyor.dhcp ,statik ip , dns, gateway gibi ayarları isterseniz manuel ayarlayabiliyorsunuz.çok detaylı ve kullanımı son derece basit. çekiş gücü ve hızı gayet güzel. safari, youtube, maps , hava durumu uygulamaları takılmadan güzel güzel çalışıyor.

Gprs-Edge baglantı ayarları diger telefonlara göre çok daha basit ve kolay. Edge nedir diye soranlar için, edge aslında telefon üzerinden internet bağlantı şekli olan gprs'in, çok hızlı bir versiyonu, her operatör her şehirde ve semtte desteklemiyor olabilir. Mesela Turkcell çoğu şehirde Edge desteği sunuyor. Telefonunuzda "E" harfi görürseniz semt adının yanında falan, işte o Edge, o anda bulunduğunuz yerde var demektir. İphone'da edge-gprs ayarları çok kolay, En azından Turkcell için apn ayarlarında sadece apn-name olarak "internet" yazmam yetti. Username ve password yazmaya gerek kalmadı.

Yüklü gelen uygulamalarSafari gerçekten bu telefonun bence incisi, pırlantası herşeyi, çok güzel bir tarayıcı, diyelim bir siteye girdiniz yazılar minnacık görünüyor, iki parmağınızı kullanarak görüntüyü büyütüyorsunuz, anında yazıları yeniden render ederek çok net bir hale getiriyor. Telefonu yan çeviriyorsunuz, görüntü yan dönüyor ve geniş ekranda sörf yapıyorsunuz. İçinde google search bölümü de eklemişler, direkt google da arama yapıyorsunuz.safari gerçekten bugüne kadar kullandığım bütün gelişmiş telefonlardaki tarayıcılardan 10 kat daha iyi (her güzelin birde kötü tarafı vardır, onlar aşağıda anlatılıyor). Aynı anda 8-10 ayrı sayfa açıp, her birine ayrı ayrı erişebiliyorsunuz.tabiki en güzel özelliklerden biri web 2.0 özelliklerini kullanabliyorsunuz. Ajax destegi var, javascript kısıtlı. Facebook bile artık iphone için özel bir link koymuş, adresini kullanarak iphone için özel facebook kullanabiliyorsunuz. Apple iphone için web 2.0 programlama dökümanı yayınladı, javascript ile istediğiniz oyunu yazmanız mümkün. Fakat malesef telefonda macromedia flash ve sun java desteği yok.. apple telefona uygulama yazılmasını istemiyor. O yüzden paranoyak bir şekilde yazılım geliştirebileceğiniz herşeyi iptal etmişler. Mesela flash olsaydı, ben tam teşekküllü bir fotoğraf çekme uygulaması yazabilirdim. Yada java veya flash ile gerçek zamanlı video yayını yapabilirdim. Ama şimdilik bunlar yok.Mail kısmı gerçekten tam fonksiyonlu, outlook expressten farkı yok, yahoo mail, gmail, pop3, imap gibi hemen hemen herşeyi destekliyor. İstediğiniz kadar mail accountu ekleyip, herbirinden ayrı ayrı maillerinizi çekebiliyorsunuz, istediğiniz maili, açtığınız yeni klasörlere kopyalayabiliyorsunuz.reply, forward vs herşey var kısacası..outlook ve outlook express ile senkronize olabiliyor, maillerinizi outlook tan çekip , telefona bir kopyasını getirebiliyor. Lakin diyelim 100 tane email geldi, bir sürü istenmeyen mail var aralarında, ve bunları silmek istiyorsunuz.. yandınız, tek tek silmek zorundasınız, hepsini seç veya şunları seçtim sadece onları sil yok. Ne var peki? Tek tek silmek var. Her maili tek tek silmek zorundasınız, ve bu mailler çöp sepetine gidiyor, aynı işkence orda da devam ediyor, tek tek orda da silmeniz gerekiyor. Allahtan bunlar bize acımış, ayarlar bölümünde "çöp sepetindekileri 1 gün, 3 gün, 7 gün , 1 ay sonra otomatik olarak sil" gibi bir seçenek koymuşlar. İlk günler tek tek siliyordum çöpten. Şimdi sadece çöpe atıyorum gerisi ile ugraşmıyorum. Ama yinede 500 tane mail geldiginde tek tek silmek gerekiyor..Youtube eklentisi ilginç bir özellik, direkt telefonun içinde böyle bir uygulama var, wifi yada edge-gprs ile youtube'tan film arayıp, seyredebiliyorsunuz. İphone için özel olan bu uygulama ile, favorilerim, en çok begenilenler, benzerleri gibi bölümlerde eklenmiş. Fakat işin ilginç yanı videolar youtube'un standart video formatı olan flv degil.. h264 kodlaması ile kodlanmış, sanırım youtube ile özel bir anlaşmaları var, iphone dan seyrettiginiz tüm videolar h264.. evet yanlış duymadınız. Peki bütün videoların youtube ta bu formatta bir kopyası mı var? Hayır, "on demand" yani isteği yaptığınız anda encode ediliyorlar. Ve bir süre videonun gelmesini bekliyorsunuz. 15-20 saniye sonra video oynamaya başlıyor, hayır önyükleme yapmıyor, encode ediyor sunucuda o anda.Google maps eklentisi var içinde, aynı normal google maps burda da var, ve istediğiniz semte kadar inebiliyor. Detaylı yol haritalarına erişebiliyorsunuz, hatta uydu görüntülerini çağırıp, gerçek görüntüleri görebiliyorsunuz. Telefonda yerleşik GPS yok, ama Navizon isminde , telefonda yüklü gelmeyen bir uygulama var, sonradan yükleniyor, üyelik gerektiriyor, korkmayın ücetsiz, bununla, gsm tabanlı gps desteği alabiliyorsunuz. Yani gsm şebekesi üstünden, telefonunuzun haberleştiği baz istasyonlardan aldığı koordinat bilgisini kullanıyor navizon. Ve bu koordinatları google maps'e yolluyor. %80-90 başarılı benim testlerimde. Ofisin bulunduğu binada, tam olarak bulunduğum odanın konumunu işaretlemeyi başardı, ve alkışı haketti.ofis içerisinde farklı odalara giderek test ettim, iğneyi ona göre sapladığını farkettim. Bu maps'in dezavantajı , Telefonda Türkçe harf olmadığı için, Türkçe isimli semtleri aramak ölüm, bulmuyor, bulamıyor, yok diyor. Ya işte orda bak taksim'i buldun, nişantaşı yanında görüyorum, orası nişantaşı.. ııh, yok nişantaşı diye bi yer diyor, İlla tam Türkçe harfleri istiyor.mecburen taksim den emekleyerek nişantaşına gidiyorum, aynı şey kadıköy, erenköy, bostancı,ataköy vs de geçerli. Eğer türkçe harf içermeyen bi semt biliyorsanız gidip orayı buluyor, mesela ethemefendi yaziyorsunuz buluyor, erenköyü bulmuyor, Ama gidip amerikada, avrupada bi yeri arayın, şak diye buluyor, hatta alt semtlerin adını liste olarak getirip, bak yakınında falanca dükkan var diyor.Takvim uygulaması, klasik Microsoft Outlook'un calendar'i gibi, herhangi bir toplantı , olay ekleyebiliyorsunuz. Başlık, toplantı mekanı, başlangıç zamanı, bitiş zamanı, tekrarlanan olay, uyarı, toplantı notu gibi özellikleri var. Outlook ile senkronize olabiliyor, böylece telefona yazdığınız outlook'ta, outlook ta yazdığınız telefonda görünebiliyor. Bu aslında şirketlerde olan insanlar için biçilmiş kaftan, sekreteriniz ortak calendar'da yada sizin calendarınıza toplantıları girebilir, sizin yapmanız gereken tek şey, telefonu beşiğe koyup (cradle), birkaç saniye senkronizasyon için beklemek.. hepsi bu..
Hava durumu diye bir bölüm var, internet üstünden kendini güncelleyerek, seçmiş olduğunuz şehrin, o anki hava durumunu, gece mi gündüz mü, yagmur mu yağıyor, önümüzdeki 4 gün ne olacak gibi bilgileri anında alabiliyorsunuz. İstediğiniz kadar şehir ekleyebiliyorsunuz.hoş ve güzel grafikleri olan bir uygulama.


Kamera ve SMS
Kamerası 2 mega pixel, ve gayet büyük ve net resim çekiyor. Çektiğiniz resimleri photos bölümünden izleyebiliyorsunuz, iki parmakla büyültüp küçültebiliyorsunuz, ekranı yan çevirdiğinizde görüntüler yatay yada dikey oluyorlar, resimleri saga sola iterek bir sonraki resme geçebiliyorsunuz.Lakin kamerada hiçbir ayar yok, sadece tek bir dokunulabilir tuş var, bastınız mı çekiyor, yakınlaştırma vs gibi hiçbir özellik yok. Ve malesef video kaydetmiyor cihaz.. komik ama evet video kaydı yok..Sms yazmak çok rahat ve kolay, ekran klavyesi gerçekten çok kullanışlı. Sms bölümü alıştığımız sms bölümlerinden farklı, çünkü bunda smsleri gruplama diye bir kavram var. Yani diyelim ayşe ile smsleşiyorsunuz. Ayşe diye bir grup oluşuyor, tüm gönderdiğiniz ve aldığınız smsler burda farklı renklerde, konusma balonu şeklinde, ayşe grubu altında görüntüleniyor. Alt alta diziyor ve gayet başarılı.böylece smsler arasında kaybolmuyorsunuz. Fakat bir kötü tarafı var, diyelimki ayşe ile yapılan mesajlardan 1-2 tanesini aradan çıkartıp silmek istiyorsunuz, yok öyle birşey. Ya tüm sohbeti sileceksiniz, yada onlar orada kalacak.

Telefon özellikleri


Telefon özellikleri çok güzel ve basit, ana menüden telefon tuşuna basıyorsunuz, 5 alt bölüm geliyor, "favorilerim", son yapılan görüşmeler, rehber, tuşlar, voicemail. Favorileri kısayollar gibi düşünebilirsiniz, istediğiniz kişileri favorilere ekliyorsunuz, kısa yoldan erişiyorsunuz. Telefon rehberi çok keyifli, parmağınızla iterek isimler arasında dolaşabiliyorsunuz, hızlı iteklerseniz isimler hızla aşağı yada yukarı kayıyor, ama diyelim çok isim var, öyle itekleyerek gezmek zor diyelim, o zaman rehber açıkken, sag tarafta yukardan aşağı doğru harfler var, parmağınızı bu bölgede basılı tutarsanız, harflere hızlı geçiş yapabiliyorsunuz. Çok başarılı ve keyifli bir özellik.rehberde + tuşuna basarak, yeni bir kişi yaratabiliyorsunuz, sınırsız telefon, fax, mail, web adresi, resim vs gibi bilgiler ekleyebiliyorsunuz, tabiki outlook ile senkronize edilebiliyor. Ben p910i deki numaraları outlook'a senkronize edip, outlook'tan da itunes kullanarak telefona senkronize ettim. Zaten itunes olmadan telefona hiçbirşey yüklenemiyor. Neyse.. Tuşlar bölümü ise tüm ekranı kaplayacak kadar büyük ve geniş,çok rahat kullanılıyor. Annem "hah tam bana göre telefon, tuşları büyük, gözüm rahat görür" diyerek telefona göz koyma hamleleri yaptıysa da , kendisine telefonun diger atraksiyonlarını göstererek göz dağı vermeye çalıştım,ama "hmm çok da karmaşık değil aslında" diyerek bir hamle daha yaptı, telefonu zor kurtardım. Speakerphone özelliği var, konusurken dışarıya sesi verebiliyorsunuz, konferans görüşme yapmak , konferanstaki birini çıkarmak gibi özellikler var. Konuşma esnasında ana menüye dönüp, sms okuyabilirsiniz, yada konuştuğunuz kişiye ipod bölümünden müzik dinletebilirsiniz. Standart olarak telefonda ses kaydı yok ama gönüllülerin yazdığı ses kayıt programı ile, konuşmaları kaydedebilirsiniz. Voicemail ise adından da anlaşılacağı gibi, bildiğiniz operatördeki telesekreter.. fakat bu bölümde de bir kötü unsur var, telefonda tuş kilidi var mesela, çok başarılı bir özellik, ama tuş kilidi açıkken, çağrı gelirse, red edemiyorsunuz, illa kabul edeceksiniz, yada sesini kısacaksınız, reddetmek yok. Ancak tuş kilidi açık değilse red edebiliyorsunuz.

Proximity sensör, adından da kolayca anlaşılacağı gibi, hareket sensörü, yani telefonu yatay, dikey, baş aşşağı çevirdiğinizde bunu algılıyor ve buna göre görüntüleri döndürüyor. Mesela benim hoşuma giden bir özellik, telefonla konusurken, kulağınıza dayadığınızda ekran kararıyor, ama telefonu avucunuza alıp birşeye bakmak isterseniz, görüntü geri geliyor. Şarjı yüksek tutmak için düşünülmüş ilginç bir detay. Telefona benim yüklediğim bazı oyunlar da bu proximity özelliği ile oynanıyor. Safari vs bu özelliği kullanıyor.

Saat bölümü gayet büyük ve güzel, sınırsız alarm ekleyebiliyorsunuz, hatta hangi alarmın hangi günler tekrar edeceğini seçebiliyorsunuz, ptesi, Salı, Cuma diyebiliyorsunuz. Fakat benim tespit ettiğim bir bug var, diyelim biri saat 08:00 ve diğeri 09:30 da iki alarm tanımladınız (ben sabahları biraz zor uyanırım da), eğer birincisini susturmazsanız, 09:30'a kadar ötüyor 5 dakika ara ile.. ama 09:30 daki ise toplam 2-3 kere 5 dk ara ile ötüp susuyor.


Iphone' ye Program yükleme
Apple telefona dışardan program eklemeyi, yüklemeyi, çalıştırmayı engellemek için elinden geleni yapmış. Yani hapis altına almış herşeyi.. peki ne yapacağız bu durumda? Nasıl cihaza program yükleyeceğiz? Hapisten nasıl kaçacağız? Gerçekten de "hapisten kaçmak" isimli bir program ile :) "jailbreak" bu program telefonun işletim sistemindeki bu kilitleri ortadan kaldırıyor. Sonuçta linux tabanlı (bsd tabanlı, bazılarınızın seslerini duyabiliyorum "bsd is not linux", ok nası isterseniz, ben genel bir inceleme yazıyorum.) bir sistem olduğu için, **ix tabanlı programların büyük bir kısmı burda da çalışıyor. Mesela abartılı bir şekilde apache server, perl, php 5, ruby on rails gibi geliştirme ortamları yüklenebiliyor. "Apptap" isimli windows tabanlı bir uygulama ile telefona "installer" isimli bir program yükleniyor, aynı zamanda "Apptap" jailbreak işlemini de otomatik yapıyor. Telefona gelen installer çalıştırıldığında internete bağlanıp, community depolarında en son çıkan iphone programlarını listeliyor, istediğinizi yükleyebiliyorsunuz. Aynı işlemi windows ortamında iBrick 0.91 ile de yapabiliyorsunuz. İbrick telefona "TFTP" yaparak, içindeki dosyaları gösteriyor, telefona istediğiniz programı yükleyebiliyorsunuz, aynı installer gibi o da community depolarına gidip, en güncel programları getiriyor, istediklerinizi yükleyebiliyor yada kaldırabiliyorsunuz.

Yüklenebilir paketlerde neler var derseniz, işte listesi:
Dışardan yüklediğiniz programlar ana menüde görünmüyor, "launcher" isimli programın içinden görebiliyorsunuz bunları. Ama "customize" isimli programı yüklerseniz , o zaman yüklediğiniz programlar ana menüde görünüyorlar. Sistemdeki resimleri, sesleri degiştirebiliyorsunuz. Kısıtlı özellikleri var. "summerboard" yüklerseniz , extra olarak tema degiştirebilirsiniz. Telefonun bir çok kilitli özelliğini açarsınız. Yine community depolarında summerboard destekli temalar, ses paketleri, ikon setleri mevcut.

"Services" yüklerseniz, wifi, bluetooth, edge, ssh açıp kapatma yapabilirsiniz. Normalde bunlar açılıp rahatça kapanan şeyler degil. Yine unutmuşlar :) "kb" ile auto correction denen, herşeye atlayan kelime düzeltmeyi kapatabilirsiniz.

"Apollo " yüklerseniz, icq, msn, .mac, aim mesajlaşma özellikleri sahibi olursunuz.

"Navizon" yukarda bahsetmiştim, google maps için eklenti. "Vnotes" ile ses kaydı yapabilirsiniz."Vnsea" ile klasik VNC kullanabilirsiniz. Yani evdeki bilgisayarınızı uzaktan yönetebilirsiniz."Sketches" ile, elinizi kullanarak resim çizebilirsiniz,hatta bu programla resim çekip, resim üzerinden adres tarifi çizerek, bunu mail olarak gönderebilirsiniz.

"iflicker" ile çektiğiniz resimleri direkt flickr'daki hesabınıza yollayabilirsiniz."SendPics" ile çektiğiniz resimleri email olarak tam boy yollayabilirsiniz. Zira normalde böyle bir işlem yaptığınızda, iphone resimleri ufaltıp öyle yolluyor, bu uygulama ile boyutu neyse o , aynen yolluyorsunuz.

"MobileCast" ile podcastlere baglanıyorsunuz. "NikoTalkie" ile sesinizi kaydedip hemen mail olarak atıyorsunuz, bir nevi push-to-talk . "iLang" ile dil degiştirebilirsiniz, zira telefon sadece ingilizce. Ama bu uygulama ile bir sürü dil desteği var. Henüz Türkçe yok. Ama onu yapmanın zahmetli de olsa bi yolu var.onlarca oyun var. "NES" ile nintento emülatörünüz var.nintento oyunlarının hepsi oynanabiliyor. "C64" ile commodore 64 emülatörünüz var. iDoom ile artık heryere port edilmiş doom'u oynayabiliyorsunuz. Tetris , mines bilindik oyunlar, onlar da var. "Antz" ile ekranı karıncalar basıyor, parmağınız ile basarak ezebiliyorsunuz. Hatta proximity desteğini açarsanız, telefonu salladığınızda karıncalar da sallanıp dökülüyorlar.Onlarca sözlük var,ingilizceden çeşitli dillere, incil, klingonca sözlük,mormon kitabesi,serbest kültür,CIA dünya raporu, çeşitli günlük gazeteler vs vs.. Bir sürü ebook var, sherlock Holmes'in maceralarından tutun da Tarzan of Apes a kadar kitap var.

IRC chat sevenler için bir sürü irc yazılımı var, hatta eski linuxçular bilir, BitchX isimli commandline dan calisan irc client'i de iphone'a yüklenebiliyor. "my ebay" ile ebay satışlarınızı vs takip ediyorsunuz.

MobileMoney ile hesap kitap, mobilePreview ile her tür dosyayı preview (pdf dahil),

MobileRSS ile rss feed lere bağlantı, MobileToDo ile basit yapılacaklar listesi tutabilirsiniz.

Geliştiriciler ve sistemciler için tam bir cennet: term-vt100, Mobile Terminal, Squid, SSH server ve client (telefona ssh server kurabiliyorsunuz),fakat bsd subsystem isimli 6 mblık paketi kurmanız lazım, cc ve gcc geliyor içinde, aynı zamanda standart bsd kerneli de yükleniyor, sonrasında ssh server kurulabiliyor, TinyProxy ile telefona proxy server kurabiliyorsunuz , ncFTP ile ftp yapabilirsiniz, Lighttpd ve Apache ile telefona web server kurabilirsiniz,nettools ile ping,trace,nslookup,netstat,finger vs yapabilirsiniz. Perl, php, phyton, ruby, tcl dilleri ile istediğinizi yazabilirsiniz.

Her geçen gün onlarca paket ekleniyor, muhtemelen bu yazı yayımlandığı sırada, en az 20-30 yeni uygulama çıkmıştır.

Yani anlayacağınız, Apple her ne kadar hapis altına almış olsa da telefonu, istedikten sonra yapılmayacak şey yok.. flash, java vs engellenmiş program yazılmasın diye, ama kapı kilitli olsa da pencere hala açık...


Telefonu aldım, burda nasıl çalıştıracağım?Evet işin en meşakkatli bölümü burası, bir miktar bilgi vermeye çalışayım. Öncelikle telefonun neden bu tür kilitlerle geldiğini anlamak lazım. Apple , AT&T (Cingular) operatörü ile yaptığı anlaşma neticesinde, 2 yıl boyunca sadece bu operatörün abonelerinde çalışacak şekilde ön tanımlanmış. Bunun karşılığında sanırım ücretler ve harcamaların büyük bir kısmını bu operatör karşılamış. Haliyle Apple da elinden geleni yapmaya çalışarak telefona bu kilitleri koymuş.

İki tane kilit karşımıza çıkıyor, bunlardan ilki aktivasyon, diğeri ise simkilit.
Aktivasyon için itunes otomatik olarak merkeze bağlanıp (albert.apple.com adresine) telefonun aktivasyon edilip edilmeyeceğini soruyor. DVD John isimli bir toplum gönüllüsü arkadaş, bu süreçte iTunes'u kandıracak bir metod bulmuş (PhoneActSrv-v1.0). Şimdi yazacaklarım biraz teknik gelebilir, fakat çok da zor değil. c:\WINDOWS\system32\drivers\etc\hosts dosyasını açarak içine 127.0.0.1 albert.apple.com yazarak öncelikle , gideceği yolu şaşırtıyoruz. Daha sonra biraz googleda arama yaparak, itunes.exe de ufak bir modifikasyondan sonra (iTunes 7.3.0.54 versiyonu kullandım ben,ultraedit isimli hexeditor ile itunes.exe yi açıp, ctrl+g yapıp 2048912 yazıp enter'a basıyorsunuz, 33C0C3 yazıyorsunuz, sonra sırası ile 257074->28, 257013->33C9B1 , sonra iTunes.Exe yi save ediyorsunuz, artık iTunes'u modifiye ettiniz), "DVD John Activation Server 1.0" programını çalıştırıyoruz , bu program "Apple merkez" gibi davranıyor :), böylece iTunes , gerçek Apple merkezi ile haberleştiğini sanıyor ve aktivasyonu gerçekleştiriyor. Yanlız bilinmesi gereken bir ayrıntı, DVD John 80 numaralı portu kullanıyor, dolayısı ile Skype ve 80 numaralı portu kullanan diğer programları öncelikle kapatınız. İkinci aşama ise, sim kilidi kırmak, bunun için bir sürü metod varsa da, ben windows işletim sistemi üzerinde, AppTappInstaller.exe (NullRiver firması, ücretsiz) ile "Jailbreak" yapıyoruz. Burda dikkat edilmesi gereken husus, telefonu ilk satın aldığınızda 1.0.2 firmware ile geliyor, ve mutlaka bu firmware'de durmalı, aksi takdirde kırmak pek kolay olmuyor (onu da anlatacağım). AppTapp'i çalıştırdığımızda, hangi Firmware'i kullandığınızı soruyor, 1.0.2 seçiyoruz, gidip o firmware'i indiriyor (iPhone1,1_1.0.2_1C28_Restore.ipsw ve 98mb), sonra bunu extract edip açıyor, içini modifiye ediyor, telefona yüklüyor, böylece telefon "Jailbreak" oluyor. Sonra bu uygulama telefonumuza "Installer" isminde, mavi bir program yüklüyor. Bu program community kaynaklarına erişip, en son güncel programları listeliyor, ve bunları telefonumuza yüklememizi sağlıyor. Neyi yükleyeceğimizi birazdan anlatacağım.

Bu işlemleri yaptıktan sonra, iBrick 0.91 download ediyoruz, bununla PXL denen bir program yüklüyoruz, bu program "installer" programının telefona birşey download edebilmesi ve bu programların çalışabilmesini sağlıyor. iBrick'i açıyoruz, Applications kısmına giriyoruz, install PXL file diyoruz, telefonu kapatıp açın diyor (üstteki tuşa basılı tutarak, kırmızı butonun ekranda çıkmasını sağlıyoruz, butonu saga kaydırınca telefon kapanıyor), sonra tekrar açıyoruz telefonu, continue diyoruz, tekrar restart edin telefonu diyor, restart ediyoruz, ve tamamdır, PXL yüklendi. Şimdi ister iBrick üstünden, ister telefona yüklenmiş olan "Installer" ile, istediğimiz programı yükleyip kaldırabiliyoruz.

Şimdi geldik sim kilit kırmaya, burda iki metod var, bunlardan birincisi paralı kırma metodu adresindeki arkadaslar bir ekip kurmuş, çok ciddi bir çalışmadan sonra, ticari olarak kullanılabilir sim kilit kırma programını yapmışlar (60$), bu kırma 1.0.2 ve 1.1.1 firmware'lerde başarılı bir şekilde kırma işlemi yapıyor. Fakat amerikan yasaları gereği programı direkt kendileri satamıyor, o yüzden reseller'ları var dünya çapında, onlardan birine sizi yönlendiriyor.telefonun imei numarasını yolluyorsunuz, parayı ödüyorsunuz, register ediyorlar sizi. Telefonunuza bir program yüklemeniz için, bir windows programı yolluyor, kendi programını yüklüyor, wifi-wireless bağlantınızı telefondan açıp, bu programı çalıştırıyorsunuz, program iphonesimfree database'inden imei numaranızı kontrol ediyor, eğer parası ödenmişse, kırma işlemini 5-10 dakika içinde yapıyor. Bu en zahmetsiz ve en rahat metod. Çünkü içinde gelen exe program tüm işlemleri yapıyor (jailbreak, pxl falan ). Ama tabi paralı..

Gelelim ücretsiz yola; dediğim gibi, mutlaka 1.0.2 firmware olması gerekiyor, aksi takdirde pahalı ve fiyakalı bir ipod'unuz oluyor (korkmayın 1.1.1 içinde metod var). Öncelikle telefonun otomatik tuş kilidini General-> Settings->General-Auto-Lock-> Never yaparak, tuş kilidini devre dışı bırakıyoruz. Ardından , "installer" yada iBrick ile AnySim1.0 yüklüyoruz (işte bu bizim kırma programı), kendi sim kartımızı takıyoruz (üstte kapatma tuşunun yanındaki yer). AnySim 1.0'ı çalıştırıp, ortadaki elma'ya bir kere tıklıyoruz, gelen sorulara tamam tamam anladım diyoruz, ve bekliyoruz, 10-12 dk süren bir süreçten sonra, telefonunuzu kapatıp açınız diyor.kapatıp açıyoruz. Ve nefis Turkcell yazısını sol üstte görüyoruz. Geçmiş olsun güle güle kullanın.

Fakat bu işlemi yaptıktan sonra youtube bölümünün çalışmadığını görüyoruz, "PACAY" (point and click activation (with youtube)) isimli programı windows ortamında indirip "(CLICK HERE) activate.bat" isimli programı çalıştırıyoruz, 1 kere enter tuşuna basıyoruz, bitince de uyarıyor, 1 kere daha enter yapıyoruz, telefonu kapatıp açıyoruz. O da tamam..

Dikkat: kesinlikle iTunes'ta "firmware güncellemesi var, 1.1.1 çıktı, güncelleyeyim mi" gibi sorulara aldırış etmeyin. Yüklemeyin. Yoksa zor ve dertli süreçler sizi bekler.Peki herşey yolunda gitmedi diyelim. Ne yapacağız?
Telefonu öncelikle recovery mod'a getirecegiz, tepedeki açma kapama tuşu ve ortadaki yuvarlak menü tuşuna 10 saniye basacağız, ekran kararacak ve kapanacak.bu şekilde beşiğe (cradle) oturtacağız, itunes otomatik recovery mod da olduğunuzu anlayacak, ve "Restore" , "Check for Update" seçeneklerini karşımıza getirecek. Çıkan hata mesajlarını boşverin, "1.1.1 versiyon var, falan filan" gibi mesajlar çıkar aldırmayın. Restore butonuna klavyeden shift tuşuna basılı tutarak basın, bir dosya seçme ekranı gelecek , böylece daha önce download ettiğiniz yada etmeniz gereken 1.0.2 firmware'i gösteriyoruz. iTunes telefonu 1.0.2'ye restor ediyor. Yukardaki işlemlere korkmadan tekrar başlayabiliyoruz.

Eğer 1.1.1 firmware'e yanlışlıkla upgrade ettiyseniz, yukardaki metod ile önce 1.0.2 ye downgrade etmeniz gerekiyor (Sabırlı olun, çünkü bir sürü mesajlarlar çıkıyor, olmadı diyor, olmaz diyor, olamıyor diyor. Ama 1-2 denemeden sonra olayı kaparsınız, ve downgrade işlemini yaparsınız. Ben 3-4 telefonda denedim). sonra olaya baştan başlayıp DVD John, AppTapp, iBrick vs yapacaksınız. Fakat , 1.1.1 den 1.0.2 ye düşürünce, gsm'in hala çalışmadığını görüyoruz. Çünkü baseband yani gsm bölümünü modifiye ediyor 1.1.1 , dolayısı ile AnySim 1.0 işe yaramıyor. Ben bu satırları yazarken, 2 dakika önce AnySim 1.1 çıktı, fakat bu program "Free yourself from ATT! Please note that this version works only on VIRGIN 1.0.2 or 1.1.1 phones. We are working on a re-virginizer. DO NOT USE IF YOU HAVE ALREADY UNLOCKED WITH ANYSIM 1.0. " yani "1.0 ile modifiye edilmiş olan telefonlarla kullanılmıyor" diyor.1-2 gün içinde çıkmış olur tahminimce 1.1.1 yaması, hatta siz bu yazıyı okurken çıkmış bile olabilir. Herneyse , çıkmadığını farzederek, Bu durumda... gidip iphonesimfree.com daki arkadaşlardan 1.1.1 de çalışan , ki bu update baseband modifikasyonu yapıyor. 60$ verip satın alıyoruz, daha sonra gönül rahatlığı ile telefonumuzu 1.1.1 firmware'e tekrar yükseltebiliyoruz (ben 1.1.1 e yanlışlıkla yükseltilmiş bir telefonu iphonesimfree metodu ile çalışır hale getirdim, denenmiştir korkmaya gerek yok).

Her iki kırma metodu da firmware güncellemesine karşı "resist" yani dayanıklı. Yani 1.0.2 firmware'e istediginiz kadar geri dönün, kırma işlemine birşey olmuyor.

Peki telefonda ne hatalar,eksikler var?-mms yok , evet mms de unutulmuşlar arasında. Gerçi mail var, mms'e ne gerek diyebilirsiniz.
-Video kayıt yok, fotoğraf çekimi var, fotoğrafta da ayar yok. Sadece basıyorsunuz çekiyor.
-Bluetooth tan dosya transferi yok, sadece kulaklık için yapmışlar bluetooth'u :)
-Java desteği yok
-Macromedia flash yok
-copy paste (kopyala-yapıştır) yok. Hem de hiçbir yerinde yok. Çok korkunç..
-Maillerde "select all" (hepsini seç) gibi bir şey yok. Daha doğrusu hiçbir yerde hepsini seç diye bir şey yok. 100 tane mail geliyorsa tek tek silmek zorundasınız.
-Garanti bankasından gelen doğrulama kodu sms'ini almıyor. Ama onun haricindeki her sms geliyor.
-Sadece mp4,h264 formatını destekliyor video olarak. Divx, wmw,mpg desteği yok.
-Arada sırada durup dururken ekran çakılıyor. 2 kere firmware'i yeniden yükledim ama çakıldı mı komple reset atmak gerekiyor.
-Sim kartı çıkartıp takınca ekran kararıyor (belki de benim uyguladığım kırma metodu yüzündendir)
-Tuş kilidi açıkken , telefon geldiğinde reddetme yok. İlla açmak zorundasınız.
-Çağrılarda gelenler diye bir şey yok. Gelen ve gidenler hepsi aynı yerde
-Kişilerdeki (contacts) herhangi bir kişiyi sms, e-mail yada herhangi bir yolla başkasına iletemiyorsunuz.
- Pil değişmiyor ve 400 kez şarjdan sonra pil işlevsiz hale geliyor diye bir hurafe var ortalıkta. Zaten telefonun açılır hiçbir yeri yok. Ama her nasılsa ebay'de iphone battery satıyorlar.
- 2 alarm eklediğinizde, iki alarm aralığında sürekli ötüyor. 5 saat aralıklı 2 alarm varsa 5 saat sürekli 5 dk ara ile ötüyor.
- Google maps te Türkiye'den bi yeri aramak ölüm.. ABD'den her yeri şak diye gösterirken, Türkiye'den bir yeri bulmak için roket mühendisi olmak gerekiyor.
-Youtube eklentisi var, ama videolar flv formatında değil, h264 codec ile sıkıştırılmış ve dolayısı ile boyutları büyük :)
-Javascript desteği kısıtlı, her siteyi tam olarak açmıyor.
-3g desteği yok , evet 3G yok alette..
-Standart olarak dışardan program eklenemiyor. Ancak communitylerin yazdığı uygulamaları "jailbreak" metodu ile telefonu modifiye ettikten sonra yükleyebiliyorsunuz.
-Tek bir kişiden gelen sms'leri, tek bir dosya altında, alt alta gösteriyor. bu güzel.. ama bu mesajlaşmalardan 1-2 tanesini silmek mi istiyorsunuz? yok öyle bir şey.. silmiyor.. Komple o kişi ile olan tüm mesajlaşmayı silmeniz lazım
-Sms forward etmek yok
-Sesle arama yok
- Radyo yok (bir çok telefonda var)
-Televizyona görüntü aktarma yok (bir çok Nokia ve Samsung telefonda var)
-Email attachment görüntüleme yok.
-Safaride hiçbir şeyi save edemiyorsunuz.
-Emailde spam kontrolü yok. Hepsini seç ve sil yok.
-Mail rule tanımlama yok
-Ringtone değiştirme yok. Ancak community uygulamaları ile mümkün.
-itunes tan başka hiçbir yolla telefona bir şey yüklenemiyor, senkronize edilemiyor.
-İş yerinde bir müzik yada video attınız, eve gelip başka bir şey ekleyemiyorsunuz, itunes "kardeş bu telefona benden başka yerde bir şeyler yüklemişsin, duymamış olayım, hemen onları sil, yoksa ben elimi sürmem" diyor. "profile switcher" yüklerseniz, bu engeli aşıyorsunuz.

Sonuç olarak

Sonuç olarak bu hataların büyük çoğunluğu software, yani yazılım problemleri, bence telefon biraz aceleye gelmiş, bu özellikler pek dikkat edilmemiş, firmware güncellemeleri ile bunlar zamanla düzeltilecektir.

Teşekkürler Serkan Polat...
 


kemal21

kemal21

Üye
bu hangi iphone yavv
 
haltie

haltie

Üye
    Konu Sahibi
iphone 3G
 


Üst Alt