İpucu İphone DNS Adresi Değiştirme IOS Cihazlarda DNS Ayarları


volbiex

volbiex

Üye
    Konu Sahibi
İphone DNS adresi değiştirme işlemini güncel dns adreslerini kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayarlarda olduğu gibi ios cihazlarda da dns adreslerini değiştirebilirsiniz. DNS adresini değiştirmenizle birlikte bazı yasaklanmış sitelere erişim sağlayabilir, internette hızlı gezinebilirsiniz. Eğer ios işletim sistemine sahip bir cihaz kullanıyorsanız dns ayarlarını rahatlıkla değiştirebilirsiniz. Mobil cihazlar arasında ios işletim sistemi android işletim sisteminden çok farklılık göstermektedir. Kullandığınız iphone, ipad ve benzeri cihazlarda dns adresi değiştirme işlemini uygulayabilirsiniz.

İphone DNS Adresi Değiştirme İşlemi Sadece Wi-Fi Bağlantısında Gerçekleşir

İphone dns adresi değiştirme işlemini sadece Wi-Fi bağlantısında gerçekleştirebilirsiniz. Telefonunuz kullandığınız operatör sayesinde internete bağlıyken dns ayarlarını yapamazsınız. İşletim sistemi ios olan cihazlarda yalnızca Wi-Fİ bağlıyken dns adresi değiştirmek mümkündür. İphone hücresel veri dns değiştirme işlemini telefon desteklememektedir.

DNS adreslerini kullanan birçok kişi DNS hakkında hiçbir bilgiye sahip değil. DNS nedir ? ne amaçla kullanılır ? ne işe yarar ? tabi ki bunları merak edenlerde mevcut. DNS teriminin açılımı “Domain Name System” olarak geçmektedir. Bunun Türkçe anlamı ise ‘’Alan Adı Sistemi’’ olarak bilinmektedir. DNS, internetteki bilgisayarlara isim vermemizi ve bu isimleri çözümleyebilmemizi sağlayan bir sistemdir. Bu sistemin bize sağladığı kolaylık ise ağdaki bir bilgisayara erişmek için IP adresini değil alan adını ( ) kullanabilmemizdir. Zira bilgisayarlar birbiriyle iletişim kurmak için İnternet Protokolü’nü (IP) kullanır ve bu iletişim IP adresleri üzerinden sağlanır. DNS sunucusu dediğimiz aygıtlar ise bilgisayarların alan adlarının IP karşılığını kayıtlı tutar ve biz alan adıyla bir siteye erişim sağlamak istediğimizde, bize bu sitenin IP adresini sunar.

İphone DNS Değiştirme

Telefonu elinize alın ve menülerin bulunduğu ana ekranı açın. İlk etapta cihazınızın menüsünde anahtar çarkı şeklindeki ‘’Ayarlar’’ simgesine tıklayın.Ayarlar kısmında bulunan ‘’Wi-Fi’’ ibaresine tıklayın.Wi-Fi ayarlarına girdikten sonra tik işaretini aktif hale getirip, Wi-Fi bağlantısını gerçekleştirin.Kullandığınız Wi-Fi bağlantısının hemen sağında bulunan ‘’i’’ işaretine tıklayın.Açılan sayfada ‘’DNS’i Ayarla’’ ibaresine tıklayın.Karşınıza bazı ayarların bulunduğu bir bölüm gelecektir. Burada bulunan ‘’DNS Sunucuları’’ ibaresinde değişiklik yapacaksınız.DNS sunucuları yazan yere iphone dns numaraları gelmelidir. Google'de arama yaparak birçok dns adresine ulaşabilirsiniz. Google DNS, Level3 DNS ve birçok dns adresleri listesine ulaşabilirsiniz. Buradan temin ettiğiniz dns adreslerini iphone telefonunuzda kullanabilirsiniz.

kaynak:
 

Benzer Konular

Efe Yakup Karahanlı
Cevap
0
Görüntüleme
22
Efe Yakup Karahanlı
Eren Değerli
Cevap
0
Görüntüleme
231
Eren Değerli
Buğra
Cevap
3
Görüntüleme
365
TheNightMare.
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt