Haber iOS 9.3 Mavi Işık Filtresine Sahip Olacak!

Sponsorlu Bağlantılar

. . . EmreG . . .

. . . EmreG . . .

Üye
    Konu Sahibi
iOS 9.3 Mavi Işık Filtresine Sahip Olacak!

Apple'ın iOS 9.3 özelliklerini açıklamasıyla birlikte işletim sisteminin yeni sürümünün hangi özelliklere sahip olacağı kesinleşti.
Apple iOS işletim sisteminin yeni sürümünün özelliklerini açıkladı. iOS 9.3 ismi ile birlikte Apple kullanıcılarının bazılarına sunulacak olan işletim sistemi güncellemesi, Apple'ın çok uzun zamandır göz ardı ettiği bir özelliği sonunda mobil cihazlara ekleyecek. Apple tarafından "Night Shift" olarak isimlendirilmiş olan bu yeni özellik, Android cihazlarının çoğunda yıllardır bulunan mavi ışık filtresi. Tabii ki bu özelliğe Android işletim sistemi kullanan cihazlarla aynı ismi veremeyecek (!) olan Apple, özelliğin adını bu şekilde değiştirdi ve bu özelliğe iOS 9.3 sürümünde yer verdi.

Mavi ışık filtresi, veya Apple'ın söylemiyle "Night Shift", bilim adamlarının yaptığı araştırmalarla birlikte kullanılmaya başlanmış olan bir özellik. Gece geç saatlerde telefonunuzu elinize aldığınız zaman uykunuzun kaçtığını farketmişsinizdir. Çoğu insan, uyku dışında birşeyle meşgul olmanın onlarıı uykusuz bıraktığını düşünür ancak durum tam olarak böyle değildir. Telefonlarımızda, tabletlerimizde ve hatta 3 ana rengin bulunduğu her türlü ekranda bulunan mavi ışık, yapılan araştırmalara göre uykumuzun kaçmasındaki en büyük etken. İnsan beyni, normalde mavi ışığı gördüğü zaman rahatlar. Ancak bu durum, mavi ışığın uykulu bir haldeyken görülmesiyle birlikte biraz farklı işliyor. Çok fazla mavi ışığa maruz kalmak, herhangi bir tür ekran kullanan kişilerin uyku problemi yaşamasına neden olabiliyor. Mavi ışık, gece geç saatlere kadar bilgisayar oynayabilmemizde de büyük bir rol oynuyor.

Apple'ın yeni yayınlayacağı güncelleme ile birlikte güncellemeyi alacak olan tüm iPad'lerin ve iPhone'ların mavi ışık filtresine sahip olacağı belirtildi. Apple'ın bu özelliğe "Night Shift" adını verebilmesini sağlayan küçük farklılık ise Night Shift'in zaman odaklı olarak ayarlanabiliyor olması. Örneğin İstanbul'da yaşıyorsunuz ve kış mevsiminde olduğumuz için hava saat 5'te kararıyor. Night Shift özelliğinde aktif edeceğiniz bir ayar sayesinde iPhone veya iPad, saatin kaç olduğuna vehavanın kararmasına göre kendi mavi ışık dengesini otomatik olarak ayarlayacak. Saat ne kadar geç olursa mavi ışığın düzeyi de o kadar azalıyor.

Şimdilik beta sürümünde olan iOS 9.3, bir süre sonra resmi olarak yayınlanacak.​

• Beğen
Tepkiler: DeV/AsA

Üst Alt