Intel, Meltdown Ve Spectre Performans Test Sonuçlarını Yayınladı

Sponsorlu Bağlantılar

TheNightMare.

TheNightMare.

Moderator
    Konu Sahibi
Intel, Meltdown Ve Spectre Performans Test Sonuçlarını Yayınladı
Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

Intel, Meltdown ve Spectre açıklarının standart bilgisayar kullanıcılarını ne kadar etkilediğini gösteren bir dizi test sonucu paylaştı.
Ortaya çıkmasıyla bir anda en önemli gündem konusu olan Meltdown ve Spectre açıklarıyla ilgili gelişmeler devam ediyor. Açıkların duyulmasıyla birlikte, çıkarılacak yamaların işlemci performansını %30’a kadar düşürebileceği iddiaları ortaya çıkmıştı. Intel standart kullanıcıların bu kadar etkilenmeyeceğini söylerken, yayınlanan yamanın Fortnite sunucularının performansını ciddi seviyede etkilediği görülmüştü.

Intel, yamaların kullanıcıları ne kadar etkilediğini gösteren bir benchmark serisi gerçekleştirdi. Testte, i7 8700K, i7 8650U, i7 7920HQ ve i7 6700K işlemcileri kullanılmış. Tüm sistemlerde SSD ve Windows 10 kullanılırken, sadece i7 6700K için Windows 7 ve HDD testleri de yapılmış.
Testlerde SYSmark 2014 SE, PCMark 10, 3DMark Sky Diver ve web uygulamaları performansını ölçmek için WebXPRT 2015 yazılımları kullanılmış. Sonuçlar, her işlemcinin yamasız performansı %100 kabul edilerek değerlendirilmiş.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız
SYSMark 2014 SE

SYSMark’ta Responsiveness benchmarkları haricinde ortalama %4’lük bir performans düşüş gözleniyor. Responsiveness testlerinde ise %21’lere varan performans düşüşü yaşanıyor. SYSmark testlerindeki en ilginç detay ise i7 6700’ün Windows 7 ve HDD kombinasyonundaki performansı. Yamayla beraber, sistemin performansının bazı noktalarda arttığı görülüyor.

PCMark 10
PCMark testlerinde göze çarpan herhangi bir detay bulunmuyor. PCMark’a göre yamalar bilgisayarları ortalama %5 seviyesinde yavaşlatıyor.

3DMark Sky Diver
Ekran kartlarının incelemelerinde sıklıkla kullanılan 3DMark’a göre yama oyuncuları etkilemiyor. DX11 API kullanan testlerde, yalnızca i7 6700K’nın fizik hesaplama testlerindeki %2’lik düşüşü dikkat çekiyor. Bu noktada oyuncuların Meltdown ve Spectre yamalarından çekinmelerine gerek olmadığını söyleyebiliriz.

WebXPRT 2015
Windows 10’da Edge, Windows 7’de Internet Explorer’da yapılan WebXPRT 2015 testleri, yamaların web performansını ortalama %8 düşürdüğünü gösteriyor.

Intel’in elinden çıkan bu test sonuçları doğruyu yansıtıyorsa, performans endişesi yaşamaya gerek olmadığını söyleyebiliriz. Testlerde can sıkıcı tek nokta, SYSMark 2014’ün Responsiveness sonuçları. Asıl merak ettiğimiz konu, sunucuların ve bulut hizmetlerinin bu açıklardan ne derece etkilendiği. Bakalım Intel, sunucularla ilgili herhangi bir test sonucu paylaşacak mı, bekleyip göreceğiz.
 

Ekli dosyalar

  • Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
Doğrudur % 3-5 civarında sızıntı kayıp var.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
 
  • Beğen
Tepkiler: TheNightMare.


Üst Alt