Intel 9. Nesil İşlemciler tanıtıldı: 8 çekirdek, 5GHz, 45W

Sponsorlu Bağlantılar

ANIL

ANIL

Admin
    Konu Sahibi
Intel 9. Nesil İşlemciler tanıtıldı: 8 çekirdek, 5GHz, 45W
Intel, 9. nesil yeni işlemcilerini resmi olarak duyurdu. Masaüstü ve mobil için duyurulan işlemcilere yakından bakalım.

Coffee Lake Refresh kod ismine sahip olan 9. nesil Intel işlemciler, 8. nesilin yenilenmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. 9. nesil Intel işlemciler termal arayüzde yapılan bazı küçük iyileştirmelere, dahili USB 3.1 Gen2 (10Gbps) ve aktif CNVi- Wi-Fi desteğine sahip.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

İşlemciler ilk harflerine göre ve son harflerine göre farklı özellikler barındıyor. Core i serisinden işlemciler çekirdek sayısı bakımından ayrılıyor.

• Core i9, 8 çekirdek, 9900 ve 9700 (HT ile)
  • Core i7, 8 çekirdek, HT yok
  • Core i5, 6 çekirdek, HT yok
  • Core i3, 4 çekirdek, HT yok
  • Pentium Gold, 2 çekirdek, HT yok
  • Celeron, 2 çekirdek, HT yok

Son harflar ise işlemcilerin aşağıda yer alan özelliklerini temsil ediyor.

• K = Overclock destekli
  • KF = Overclock destekli ancak entegre grafik bulunmuyor
  • Harf yazmıyorsa = Standart CPU, 54-65 W TDP, entegre grafik bulunuyor
  • F = Entegre grafik bulunmuyor
  • T = Düşük güç, 35 W TDP

i5 ve üzeri işlemciler DDR4-2666, i3 ve altı işlemciler ise DDR4-2400 RAM desteğine sahip. Yeni nesil i9 işlemcilerin hepsi 8 çekirdeğe sahip. i9-9900 modeli ise 4.9GHz sunuyor ve ‘Intel Thermal Velocity Boost’ aktif olduğunda 5.0GHz hıza ulaşıyor.

Yeni nesil i7 işlemciler ise aynı şekilde 8 çekirdeğe sahip ancak hyperthreading desteği yok ve daha düşük saat hızlarına sahip. i5 işlemciler ise 6 çekirdeğe ve 9600, 9500, ve 9400 model numaralarına sahip. i3 serisi ise 4 çekirdeğe sahip.

Intel 9. nesil 45W'lık mobil işlemcileri ise dizüstü oyun performansını ve iş istasyonlarını hedef alıyor. Bu durumda 9. nesil mobil işlemcileri 15,6 - 17,3 ekrana sahip dizüstü bilgisayarlarda göreceğiz.

Intel 9. nesil mobil işlemci listesini ve özelliklerini aşağıdan görebilirsiniz. i9, i7 ve i5 işlemciler çekirdek sayısı, GHz hızı ve overclock desteği yönünden ayrılıyor.

Ekli dosyalar

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Sisteme ram güncellemesi yapmak şart yani ?

ANIL

ANIL

Admin
    Konu Sahibi
Sisteme ram güncellemesi yapmak şart yani ?

İşlemciler daha yüksek ram desteğine sahip olsa da Intel çalışma konusunda garanti vermiyor. Mevcut ram ve işlemciye göre değişir güncelleme durumu.

• Beğen
Tepkiler: MAERKEK
Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
6. nesilden beri 14nmde takılı kaldılar
Üretim sürecini geliştirmektense olanın suyunu sıkıyorlar
ama artık 10-7nm lere inmesi lazım

Yeliz G.

Üye
Burada konuya iki yönlü yaklaşmakta fayda var.
Masaüstü ve Mobile olarak.
Konu başlığına göre İntel’in H serisi 45 W mobil işlemcisinden bahsediliyor.
İntel’de 10.nesil ilk üretimlerde 14 nm olarak üretim gerçekleşti.
Ancak Refresh 10 gen olarak çıkan işlemciler ve Ice Lake serisi 10 nm olarak üretildi.
Bu bağlamda İntel 14 nm teknolojisini bu işlemcilerle geliştirmiş oldu ve seviyeyi 10 nm’ye indirdi.
Sizin bahsettiğiniz değerler konusunda ise, aslında küçük bir bilgi kirliliği var AMD tarafında, AMD bazı işlemcilerinde 7 nm olarak duyurmuş ancak AMD Ryzen TM 7 3700X ve 3900X modellerine baktığımızda resmi sitelerinde böyle bir bilgi yok. Ancak yüksek frekans ve ısı da stabil kalamıyor ve frame problemi yarattığı da bilinen şikayetler arasında.
7 nm olan işlemciler ise Desktop tarafında.
Mobil tarafında ise AMD’de 10 nm seviyesi bulunmakta.
Bu durumda sonuç olarak bakıldığında aslında piyasa da 10 Nm altında bir üretim yok. Yani İntel’de bunun gerisinde kalmamış oluyor. Kaldı ki ben Nanometre üretiminde İntel tarafının her halükarda en güncel versiyonu takip ettiğine inanıyorum.
Mesaj birleştirildi:

Ayrıca, kendi bilgisayarım da İntel işlemci kullanan biri olarak, hem işim gereği yaptığım projelerde hem de boş zamanlarımda oynadığım oyunlarda son derece iyi performans elde ettiğim için, sizinle bu bilgiyi rahatlıkla paylaşabilir hatta deneyimlerim sonucu tavsiye edebilirim.

• Beğen
MAERKEK

MAERKEK

Moderator
Burada konuya iki yönlü yaklaşmakta fayda var.
Masaüstü ve Mobile olarak.
Konu başlığına göre İntel’in H serisi 45 W mobil işlemcisinden bahsediliyor.
İntel’de 10.nesil ilk üretimlerde 14 nm olarak üretim gerçekleşti.
Ancak Refresh 10 gen olarak çıkan işlemciler ve Ice Lake serisi 10 nm olarak üretildi.
Bu bağlamda İntel 14 nm teknolojisini bu işlemcilerle geliştirmiş oldu ve seviyeyi 10 nm’ye indirdi.
Sizin bahsettiğiniz değerler konusunda ise, aslında küçük bir bilgi kirliliği var AMD tarafında, AMD bazı işlemcilerinde 7 nm olarak duyurmuş ancak AMD Ryzen TM 7 3700X ve 3900X modellerine baktığımızda resmi sitelerinde böyle bir bilgi yok. Ancak yüksek frekans ve ısı da stabil kalamıyor ve frame problemi yarattığı da bilinen şikayetler arasında.
7 nm olan işlemciler ise Desktop tarafında.
Mobil tarafında ise AMD’de 10 nm seviyesi bulunmakta.
Bu durumda sonuç olarak bakıldığında aslında piyasa da 10 Nm altında bir üretim yok. Yani İntel’de bunun gerisinde kalmamış oluyor. Kaldı ki ben Nanometre üretiminde İntel tarafının her halükarda en güncel versiyonu takip ettiğine inanıyorum.
Mesaj birleştirildi:

Ayrıca, kendi bilgisayarım da İntel işlemci kullanan biri olarak, hem işim gereği yaptığım projelerde hem de boş zamanlarımda oynadığım oyunlarda son derece iyi performans elde ettiğim için, sizinle bu bilgiyi rahatlıkla paylaşabilir hatta deneyimlerim sonucu tavsiye edebilirim.
Hangi intel işlemciyi kullanıyorsunuz?

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
bende Diyorum 9.Nesil Çıkalı Çok Olmamişmiydi Meğer Eski Konuymuş :ah

MAERKEK

MAERKEK

Moderator
İntel 10. Nesli ile Amd 'den daha iyidir.

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
İsterse Dünyanın En İyisi Olsun İntel Olsun Taştan Olsun :tebessüm:

• Sevdim

Üst Alt