İnsan yapımı nesnelerin ağırlığı dünyadaki tüm canlıların ağırlığını aştı

Sponsorlu Bağlantılar

Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
İnsan yapımı nesnelerin ağırlığı dünyadaki tüm canlıların ağırlığını aştı

Bilim insanları, insan yapımı nesnelerin ağırlığının 2020 yılı sonu itibarıyla dünyadaki tüm canlıların toplam ağırlığını aşmış olacağını tahmin ediyor.

Yani yeryüzündeki tüm plastik, tuğla, beton ve diğer insan yapımı nesneler, ilk kez gezegendeki bitki ve hayvanların ağırlığını aşmış olacak.

İnsan yapımı nesnelerin tahmini ağırlığı bir teratona (1 trilyon ton) ulaştı.
Yeryüzündeki her insan başına, her hafta kendi vücut ağırlığı kadar nesne üretiliyor.
Bu rakamlar, insanın dünya üzerindeki etkisini göstermek amacıyla İsrail'deki Weizmann Bilim Enstitüsü'nden bir ekip tarafından hesaplandı.

Araştırma ekibinden sorumlu Dr. Ron Milo BBC'ye yaptığı açıklamada, "İnsanın dünyayı şekillendirmede oynadığı büyük rolü ve Dünya'nın durumunu göstermesi bakımından bu tahminler sembolik önem taşıyor" dedi.

"Her birimizin rolü, ne kadar tüketim yaptığımız ve canlı dünya ile insanlık arasında daha iyi bir dengeyi nasıl kuracağımız konusunda kafa yormak için bir neden teşkil ediyor."
Bilim insanları, 1900'den bu yana üretilmiş insan yapımı nesnelerin ağırlığını, gezegenimizdeki tüm canlıların ağırlığı (biyokütle) ile kıyasladı.

İnsan yapımı ürünlerin ağırlığının her 20 yılda bir ikiye katlandığı tespit edildi.
Yeryüzündeki canlıların ağırlığı ise ormanların ve doğal ortamların kaybı nedeniyle giderek azalıyor.

Kaynak:

• Beğen
Tepkiler: gonyalı ve Mesut Aktaş

haydaravısyon

haydaravısyon

Üye
İnsan nüfusu nun artması ile deniz seviyesi çekilmekte çünkü insanın yüzde 70 su dan oluşmakta

• Kahkaha
Tepkiler: PALA.
Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
İnsan nüfusu nun artması ile deniz seviyesi çekilmekte çünkü insanın yüzde 70 su dan oluşmakta
İroni yapıp yapmadığını anlamadığım için yanıtlıyorum. Deniz seviyesi şuanda yükselmekte ve insanın biyolojik yapısı ile deniz seviyesinin hiçbir alakası yoktur.

• Düşünceli
  • Beğen
Tepkiler: PALA. ve gonyalı
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
yorumlar gene uçmuş mübarek ne yazacağiz anlamadım gitti siliyorsunuz bari mesaj gönderin açıklama yapın

• Beğen
Tepkiler: gonyalı
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Kara listedesin :)
Forumdan atılmadığına şükret :)
yok yani burası forum konuda konu dışında hani başka katagoride olsa neysede forumun özelliği mi kaldı hadi 1 sil 2 silde yeter yani. en azından söylede sorunu bilelim. konu sahibi mı şikayet eti yorumda hakaret yok bişey yok duba desen oda yok o zaman neden siliniyor

• Beğen
Tepkiler: gonyalı
PALA.

PALA.

Üye
Doğrudur efendim, hatta bunun filmini çekmişlerdi, gardırop Fuat denizi taşırmıştır :ehe
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız