Insan sesi bir bardağı çatlatabilir mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Fatih[Sag0]HiphoP

Fatih[Sag0]HiphoP

Üye
    Konu Sahibi
Insan sesi bir bardağı çatlatabilir mi?
Denize dalarak size doğru ateşlenen silahın kurşunlarından korunabileceğinizi biliyor muydunuz? Belki bu hileyi şimdiye kadar izlediğimiz James Bond filmlerinde görmüş ama olayın heyecanından kendimizi kurtardığımız anda böyle bir şeyin sadece filmlerde olabileceğini düşünmüştük. Fakat 'Discovery' kanalının en hit şovlarından 'Mythbusters'ın yapımcıları bu hilenin ve bunun gibi onlarca ilginç şehir efsanesinin gerçekten de hayat kurtardığını bilimsel verilerle açıkladı. İşte sizin için seçtiklerimiz… 1-Şimşeklerin çaktığı bir havada cep telefonuyla konuşan bir kişiyi elektrik çarpar mı? 'Mythbuster' ekibi bu teoriyi bir kuklaya 200 bin voltluk elektrik vererek test etti. Ve sorunun cevabının kesinlikle 'çarpar' olduğunu kanıtladı. 2-Tavanda dönen bir pervane yerinden çıkıp bir insanın üzerine gelirse o kişinin kafasını keser mi? Dönen pervanelerle bir dizi deney gerçekleştiren 'Mythbuster' ekibi pervane son hızda dönse bile bir insana çarptığında kırılıp kimseye zarar vermeyeceğini ispatladı. 4-Balıkların hafızası 3 saniyede bir silinir mi? Bir grup balığı engel testlerinden geçiren Mythbuster ekibi bir ay sonra aynı teste tabi tuttuğu balıkların testi nasıl tamamlayacaklarını hatırladıklarını ortaya çıkardı. Bu sonuca göre yukarıdaki sorunun cevabı için kesinlikle 'hayır' diyebiliriz. 5-Benzin istasyonunda cep telefonuyla konuşmak patlamaya neden olur mu? 'Bir cep telefonu statik elektrik birimini keserek benzini tutuşturamaz. Yine de telefonunuzla sürekli arabaya çıkıp girerseniz düşük bir ihtimal bile olsa bu durum bir patlamaya neden olabilir'. Mythbuster ekibinin ortaya koyduğu bu bilimsel gerçeklerin ışığı altında bu sorunun cevabına rahatlıkla 'hayır' diyebiliyoruz. 6-Elektrik teline işerseniz çarpılır mısınız? 'Mythbusters' ekibi bu sorunun cevabını bulmak için de kapsamlı bir deney yaptı. Bir cansız mankeni birkaç litre idrarla ıslatarak elektrikli tele bağladı ve olanlar oldu. Bu deneyin sonuçlarına göre elektrik teline tuvaletinizi yaparsanız %100 çarpılırsınız. 7-İnsan sesi bir bardağı çatlatabilir mi? Bir bardağı çatlatacak insan sesi frekansını bulmak için en son teknolojiyle donatılmış araçlarla deney yapan çılgın ekip bu deneyimlerine opera sanatçısı Jaime Vendera'yı da ortak etti. 'Mythbuster' ekibinin bulduğu frekansı sesiyle taklit eden Vendera cam bir bardağı çatlatmayı başardı. Bu deneyin sonucuna göre bir insanın sesini bir şarap bardağını çatlatacak frekansa getirerek eğitmesi mümkün. ..

Romantik Prens

Romantik Prens

Üye
bilgiler içinn teşekkürler eline sağlık

KAFKAS KARTALI

Üye
ben bağıracam ve cam çatlayacak
tam tersine ben çatlarım

Anıl Umut

Emekli Yönetici
güzel bilgiler hemen hepsini discovery de izlemiştim
daha düzenli yapsaysın daha güzel görünürdü böyle biraz karışık olmuş

ÁŔÁŚ

ÁŔÁŚ

Üye
ben bağıracam ve cam çatlayacak
tam tersine ben çatlarım
bardağı kırabilmek için sürekli ve aynı frekansta ses yayması gerekir insanın böyle bişey yapması imkansız çünkü sürekli olarak aynı frekansta ses çıkaramaz nefesi yetmez

_dumanist_

_dumanist_

Üye
bardağı kırabilmek için sürekli ve aynı frekansta ses yayması gerekir insanın böyle bişey yapması imkansız çünkü sürekli olarak aynı frekansta ses çıkaramaz nefesi yetmez
Katılıyorum... Hatta fizik derslerinde bile anlatmışlardır böyle bir şeyin mümkün olmayacağını...

mservank

mservank

Üye
Tv'de çıkmıştı bu hatta şakadan kırmeışlardı;burada da anlatıldığı gibi uygun frekansta olursa çatlatabileceği söyleniyordu.

Fatih[Sag0]HiphoP

Fatih[Sag0]HiphoP

Üye
    Konu Sahibi
ben denicem belki çatlatırım:)

qurbuz

qurbuz

Üye
çok gsl konu

_KadirşinaS_

Üye
Ben bu programı hep izliyorum.Çok daha uçuk şeyler yapıyorlar.Bir kere uçağın arkasından geçen arabanın, uçağın motorundan üflediği havayla devrilip devrilmeyeceğini test etmişlerdi.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt