İmplant (Vidalı Diş) Nedir?


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Implant (Vidalı Diş Kökü Yerleştirme) Nedir?
Implant nasıl yapılır
Vidalı Diş Nasıl Takılır

Doğal bir dişin fonksiyonunu yaklaşık olarak yerine getirmeye etmeye çalışan ve çene kemiğine yerleştirilen titanyum bir silindirdir. Bir implant, bir veya birden fazla dişin yerini doldurabileceği gibi proteze destek olarak da kullanılabilir.

İmplantlar dişlerini kaybetmiş olan hastalarımıza doğal diş fonksiyonuna ve estetiğine yakın " ikinci bir şans" yaratır. İmplantlar ile birlikte zaman geri çevirilebilir ve hayatlarını "dişleri" ile yaşayabilirler. Protez kullanan hastaların %29'u sadece yumuşak ve ezilmiş gıdalarla beslendiğini, %50'si bir çok besinden uzak durduğunu ve %17' si de kendi dişleri ile daha etkili çiğnediklerini belirtmişlerdir. Total protez kullanan hastalar, %66 oranında daha etkisiz çiğnediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca literatürde kayıp dişlerin daha az beslenmeye ve bununla birlikte belirli sitemik rahatsızlara neden olabileceği bildirilmiştir.

Bir diş kaybedildiğinde etrafındaki kemik dokusunda kayıp olur. Kemik yoğunluğunu ve formunu korumak için stimülasyona ihtiyaç duyar. Astronotların kemik yoğunluklarının azalması bu yüzdendir. Çene kemiğinizde dişlerin uyguladığı kuvvetlerle sürekli bir basınç altındadır. Diş üzerine gelen kuvveti çevreleyen kemiğe iletir. Dişin kaybı ile stimlasyonun eksikliği sonucunda kemik kaybı yani "rezorpsiyon" oluşur. Bu kaybı sadece implant durdurabilir. İmplantın uygulayabileceği stimülasyon dişin uyguladığı ile benzerdir. Protez kan dolaşımını baskılar ve gerçekte dahada kemik kaybına neden olabilir. Protezler ayrıca konuşmada bozukluklara ve çiğnemede etkinliğin kaybolmasına neden olur.

İmplantın köprü ve diğer protezlere karşı bir avantajı diş temizliği ve ağız hijyenine daha uygun olmasıdır.

İmplantın köprü protezlere nazaran bir avantajı da kemik erimesini yavaşlatmasıdır.

Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleridir. (implant=implantat=implantate=çakma diş=vidalı diş=vida diş)

Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından olağanüstü başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

Haydar
Cevap
0
Görüntüleme
265
Haydar
Doğuş Pertez
Cevap
0
Görüntüleme
292
Doğuş Pertez
Doğuş Pertez
Cevap
1
Görüntüleme
382
Mad EagLe
Doğuş Pertez
Cevap
0
Görüntüleme
346
Doğuş Pertez
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt