İmplant (Vidalı Diş) Nedir?

 • 11 Ekim 2012
 • 342 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Implant (Vidalı Diş Kökü Yerleştirme) Nedir?
  Implant nasıl yapılır
  Vidalı Diş Nasıl Takılır

  Doğal bir dişin fonksiyonunu yaklaşık olarak yerine getirmeye etmeye çalışan ve çene kemiğine yerleştirilen titanyum bir silindirdir. Bir implant, bir veya birden fazla dişin yerini doldurabileceği gibi proteze destek olarak da kullanılabilir.

  İmplantlar dişlerini kaybetmiş olan hastalarımıza doğal diş fonksiyonuna ve estetiğine yakın " ikinci bir şans" yaratır. İmplantlar ile birlikte zaman geri çevirilebilir ve hayatlarını "dişleri" ile yaşayabilirler. Protez kullanan hastaların %29'u sadece yumuşak ve ezilmiş gıdalarla beslendiğini, %50'si bir çok besinden uzak durduğunu ve %17' si de kendi dişleri ile daha etkili çiğnediklerini belirtmişlerdir. Total protez kullanan hastalar, %66 oranında daha etkisiz çiğnediklerini belirtmişlerdir. Ayrıca literatürde kayıp dişlerin daha az beslenmeye ve bununla birlikte belirli sitemik rahatsızlara neden olabileceği bildirilmiştir.

  Bir diş kaybedildiğinde etrafındaki kemik dokusunda kayıp olur. Kemik yoğunluğunu ve formunu korumak için stimülasyona ihtiyaç duyar. Astronotların kemik yoğunluklarının azalması bu yüzdendir. Çene kemiğinizde dişlerin uyguladığı kuvvetlerle sürekli bir basınç altındadır. Diş üzerine gelen kuvveti çevreleyen kemiğe iletir. Dişin kaybı ile stimlasyonun eksikliği sonucunda kemik kaybı yani "rezorpsiyon" oluşur. Bu kaybı sadece implant durdurabilir. İmplantın uygulayabileceği stimülasyon dişin uyguladığı ile benzerdir. Protez kan dolaşımını baskılar ve gerçekte dahada kemik kaybına neden olabilir. Protezler ayrıca konuşmada bozukluklara ve çiğnemede etkinliğin kaybolmasına neden olur.

  İmplantın köprü ve diğer protezlere karşı bir avantajı diş temizliği ve ağız hijyenine daha uygun olmasıdır.

  İmplantın köprü protezlere nazaran bir avantajı da kemik erimesini yavaşlatmasıdır.

  Kısaca implant, eksik olan dişlerin fonksiyon ve estetiğini tekrar sağlamak amacıyla çene kemiğine yerleştirilen ve uygun malzemeden yapılan yapay diş kökleridir. (implant=implantat=implantate=çakma diş=vidalı diş=vida diş)

  Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.

  Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından olağanüstü başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
16/01/2019 - 17:12