İlginç bir okul anım OKUL = ÖLÜM

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Calaissien

Üye
    Konu Sahibi
İlginç bir okul anım OKUL = ÖLÜM
Bizim okulda diğer milletlerden gelen çok kişi var mesela 25 kişilik sınfta 5 kişi benim gibi yabancı uyrukludur ki bu Fransa gibi milliyetçi bir ülkeye göre çok büyük bir oran neyse burayı geçelim.Birgün Rusça dersinde kadın bize diğer yabancı dil derslerinde nerelerde olduğumuzu hangi konuları gördüğümüzü sordu sohbet oradan yabancı uyruklu öğrencilere geldi ve öğretmen bize şöyle dedi : Arkadaşlar Rusça'da bazı kelimeler vardır ki böyel kelimelerin harflerinde alfabe sırasına göre kendinden bir sonraki harfi o harfin yerine koyarsan o kelimeyle ilgili değişik anlamlı kelimeler ortaya çıkar dedi bu Rusça'da o kadar çoktur ki buna Rus dilbilgisinde bir isim verilmiştir bunu sonraki konularımızda göreceğiz dedi sonra böyle kelimeler sizin dillerinizde de varmı dedi.(yabanclara)Biraz sonra hepiniz birer kelime söyleyeceksiniz dedi.Ben düşünmeye başladım düşündüm düşündüm yok birden College(Kolej)(St. Philippe College olduğu için okulun ismi) in Türkçe'sini düşündüm en kısa cevap okuldu çünkü diğer anlamlarda misyoner okulu anlamına geliyordu.Neyse ben son sıralardayım rahattım okul kelimesini denedim aynen şöyle yaptım

O-Ö
K-L
U-Ü
L-M

Böyle yapınca karşıma bu çıktı birden şaşırdım ama bunu söyleyecektim çünkü başka çarem yoktu başka hiçbir kelime bulamadım söyledim ve öğretmen ÖLÜMün anlamını sorduğunda şöyle dedim:
- la signification ÖLÜM le deces en François (ölümün Fransızca'da anlamını söyledim.)
ve o anda öyle bir kahkaha koptu.

Galiba böyle bir şans başka bir dilde bulunamaz.
Sizde aklınıza gelen böyle kelimeleri yazarsanız sevinirim ki ben bulamadım.

leiche

leiche

Emekli Yönetici
:kop:

ouSahin

ouSahin

Üye
dostum bizde okul tam bir ölüm dogru bulmuşsun :D

ama aklıma gelirse ben yazarım ;)

Mustafa Furkan

Mustafa Furkan

Üye
iLginç Bir Tespit :kop:

Hellboy®

Hellboy®

Üye
Türkçemizin Güzelliği nereye çekersen oraya gidiyor :D

jöly

Üye

Anıl Umut

Emekli Yönetici
biz bunu yapardık :ehe

Calaissien

Üye
    Konu Sahibi
birkaç kelime söyle o zaman böyle

Fatih[Sag0]HiphoP

Fatih[Sag0]HiphoP

Üye
ilglinç

Calaissien

Üye
    Konu Sahibi
i think so :)

qurbuz

qurbuz

Üye

Calaissien

Üye
    Konu Sahibi
bencede :kop:

nurikaratas

nurikaratas

Üye
türkçe bu çek çekebildiğin kadar...

Calaissien

Üye
    Konu Sahibi
eee dünyanın en zengin dili boşuna olmuyo (Bu kanıya varmamın nedeni : Dünyanın en köklü ırkları Türkler ve Çinlilerdir.Çince sadece tek heceli kelimelerden oluşur bu yüzden Çince zengin bir dil değildir.O yüzden Türkçe.)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt