İks İşlemleri

 • 14 Ekim 2012
 • 734 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. İks İşlemleri Resimli Anlatım
  İks İşlemler Nasıl Yapılır
  İks Nasıl Yapılacak
  İks Nasıl Doldurulacak  MEBBİS'te bulunan İKS modülüne kurum kodu ve kurum şifresi ile giriş yapılır. Öğrenci-Veli Seçim Ekranı menüsüne tıklanır ve her bir sınıfın öğrenci ve veli listeleri Liste Hazırla butonuna tıklanarak hazırlanır.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  < Resmi açmak için tıklayın >


  DİKKAT
  Dikkat: Burada listeler görüntülendiğinde sistem aktif hale gelmiş olmaz. Sistemi aktif hale getirmek için 2. adım da yapılmış olmalıdır.< Resmi açmak için tıklayın >

  Oluşturulan listelerin her biri için Değerlendirme Yönetimi üst menüsü altındaki Değerlendiren Öğrenci ve Değerlendiren Veli menülerine tıklanır ve sayfanın alt kısmında bulunan Liste Onay Paneli kısmına Kontrol Eden isim yazılır ve işretleme kutucuğu işaretlenerek liste kaydedilir. Bu adım her sınıfın öğrenci ve velileri için yapıldıktan sonra sistem değerlendirmeye açılır.


  < Resmi açmak için tıklayın >


  Sistem Açıldıktan Sonra Yapılacaklar

  Sistem açıldıktan sonra idareciler, öğretmenler ve veliler aşağıdaki işlemleri yapacaklar.

  İdarecilerin Yapacakları

  İdreciler, kurum şifresi ile giriş yaptıktan sonra okulun "Mevcut Durum Girdilerini" İKS Değerlendirme Giriş üst menüsü altındaki Mevcut Durum Giriş Ekranı menüsünden gireceklerdir. Yöneticiler bunun yanında kendi kullanıcı adları ve şifreleriyle yönetici rubriklerini de dolduracaklardır.

  Öğretmenlerin Yapacakları

  Öğretmenler MEBBİS kullanıcı adları ve şifreleriyle İKS modülüne giriş yapıp ve buradaki öğretmen rubriğini dolduracaklardır.

  Öğrencilerin ve Velilerin Yapacakları

  Öğrencilerin ve velilerin giriş ekranları aynıdır.İks mebbis sitesinden öğrenci giriş yapacaksa kendi TC kimlik numarasını, veli giriş yapacaksa da veli TC kimlik numarasını ilgili alana yazacak ve öğrenci numarasıyla beraber sisteme giriş yapacaktır.Burada öğrenci ve veli bilgilerinin altında bulunan öğrenci/veli rubriğinin başındaki klasör simgesine tıklanarak sorulara ulaşılır.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Sorular her satırda 1 soru şeklinde çıkmakta ve her satırdan yalnızca 1 seçenek işaretlenerek cevaplanmaktadır. Ekrandaki sorular bitince alt kısımda bulunan Kaydet (Bir Sonraki Sayfaya Git) butonu tıklanır ve sorular tamamlanıncaya kadar aynı şekilde devam edilir.

  < Resmi açmak için tıklayın >


  İpuçları

  Sistemde bütün soruların tek seferde cevaplanması gibi bir durum söz konusu değildir, sorular parça parça cevaplanabilir.
  Cevaplanıp kaydedilmiş bir soru daha sonra görülemez ve değiştirilemez.
  Hangi öğrencinin/velinin/idarecinin hangi cevapları verdiği doğrudan görülemez, yalnızca ortalamalar görülebilir.
  Yöneticiler kurum şifresi ile giriş yaptıktan sonra İKS modülünün içinde bulunan Değerlendirme Yönetimi üst menüsünün altında bulunan Değerlendirme Takip Ekranı'nda kimlerin sisteme giriş yapıp yapmadığını, Kurum İzleme Ekranı'nda ise sorulara verilen cevapların istatistiklerini görebilir.
   


  Yazan: Doğuş Pertez
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
11/12/2018 - 13:53