İkametgah ve Nüfüs Cüzdanı Suretine Boşuna Para Ödemeyin

 • 11 Haziran 2009
 • 47802 Okunma
 • 3 Cevap

0/5, 0 Oy
 1. İkametgâh ve nüfus cüzdanı sureti de ücretsiz veriliyor. Devlet dairelerinde ücretsiz olan, ancak noterden para karşığılında alınan belgelerin başında muvafakatname, dernek defterlerini tasdiklettirme işlemi, kira sözleşmesi ve tapu evrakları geliyor. Muhtarlıklardan 3,5 liraya alınan ikametgâh ve nüfus cüzdanı sureti de il nüfus müdürlüklerinde ücretsiz veriliyor.

  < Resmi açmak için tıklayın >

  Zaman Gazetesi'nin haberine göre, yurtdışına 18 yaşından küçük çocuğuyla seyahate çıkacakların eşinden 'çocuğu için veliden izin alınmıştır' anlamı taşıyan 'muvafakatname' alması gerekiyor. Noterde 40-50 TL'ye verilen bu belge, emniyet müdürlüklerinde ücretsiz. Yetkililer, birçok vatandaşın bu belgenin emniyette verildiğini bilmediğini dile getirirken, bazı kişilerin de emniyette sıra beklememek için noteri tercih ettiğini aktarıyor.

  Sivil toplum kuruluşları ve derneklerin, faaliyetlerini not aldıkları defterlerini resmi nitelik kazandırmak için tasdik ettirmesi gerekiyor. Ancak birçok kuruluş, bu defterlerin il dernekler müdürlüğünde ücretsiz tasdik ettirildiğinden haberi olmadığı için notere giderek gereksiz masraf ediyor. Taraflar arasında yapılan kira sözleşmelerini notere tasdik ettirmek de hukuki anlamda hiçbir şeyi değiştirmiyor. Tapu sözleşmeleri için de aynı durum geçerli.

  Bürokrasiyi azaltmak için getirilen e-devlet projesiyle muhtarlıklardan alınan ikametgâh ve nüfus cüzdanı sureti nüfus müdürlüklerinde de verilmeyle başlandı. Üstelik ücretsiz.
   


  Yazan: Odysseus
  _BABACAN_, Penelope ve ism@il 54 bunu beğendi.
 2. bu güzel ve iyi haber için sağol;)
   
 3. Rica ederim. Bu tip şeylere boşuna para ödememek gerekir. Bir sürü haklarımız var bilmek lazım.
   
 4. YA PAASINI GEÇTİM ARTIK İŞTEN ZIR PIRT İZİN ALMAK ZORUNDA KALIYORUM BU ARA BU MERETİ MUHTARLIKTAN ALAMIYOR MUYUZ YAHU :hmmm
   
Yüklüyor...
21/01/2018 - 23:48