Iflas Eden Sanal Alışveriş Siteleri

Sponsorlu Bağlantılar

Doğuş Pertez

Doğuş Pertez

Admin
    Konu Sahibi
Iflas Eden Sanal Alışveriş Siteleri
Birkaç sanal alışveriş sitesinin iflasları e-ticaretteki güvenirlilik tartışmasını yeniden gündeme getirdi. 500 milyon dolara ulaşan e-ticarette şikayetler artıyor. Müşteriler nelere dikkat etmeli?

İnternette müşterilerine alışveriş imkanı sunan ve 30 binin üzerinde müşterisi bulunan ‘weblebi.com’ iflas etti.

Dolandırıldığını düşünen onlarca kişi ürününü ya da parasını alamadığı için ya tüketici derneklerine yada mahkemelere başvurdu. Site hem nakit, hem kredi kartı hem de havale yoluyla satış yapıyordu. Siteden en çok havale yoluyla alışveriş yapanlar mağdur oldu.

2003 yılından beri faaliyet göstermekte olan Weblebi.com adlı sitenin ana sayfasında “Maalesef son dönemdeki bazı olumsuz olayların neticesinde ticari hayatını 05.08.2008 tarihinde sonlandırmak zorunda kalmıştır.” denildi. Sanal satış sitesi iflas nedeni olarak da piyasalarda yaşanan durgunluğu gösterdi. Geçtiğimiz aylarda da benzer olay yaşanmıştı. Altivi.com isimli internet sitesi tarafından binlerce kişi mağdur duruma düşmüş ardından sitenin yöneticisi nitelikli dolandırıcılık iddiasıyla gözaltını alınmıştı. Aynı sitede çalışan üç kişi de tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Olayın üzerinden birkaç ay geçmede weblebi.com isimli sanal satış sitesinin müşterileri mağdur durumuna düşürmesi internet ortamına duyulan güveni azalttı.

İflas eden sitenin mağdurları: Hiç şaşırmadık!

Eczacı kalfası olarak çalışan Murat Kekeç sitenin iflas ettiğine hiç şaşırmadığını dile getirerek “Zaten ben önceden hukuki işlemlerimi başlatmıştım. Bin 500 YTL’lik alacağım için savcılığa suç duyurusunda bulundum.” dedi. Siteden bin 500 YTL’lik altın aldığını ifade eden Kekeç, yaklaşık bir aydır altınlar hakkında siteden bilgi alamadığını söyledi. Kekeç, mali polise de başvuracaklarını dile getirdi.

Bir elektrik şirketinde operatör olarak çalışan Talat Altınkaya, siteden bin 500 YTL’lik alışveriş yaptığını ancak parasını ya da ürününü alamadığını söylüyor. Sitenin iflas edeceğinin beklendiğini bu yüzden bankaya şikayet dilekçesi verdiğini söyleyen Altınkaya, parayı geri alacağına inanıyor ve ekliyor: Bunca yapılanlar yanına kar mı kalacak? 2 çocuk babası Bayram Beder ise site tarafından 190 YTL dolandırıldığını ifade ederek, “Ben sitede bir tuzak olduğunu anlayıp bankaları dahi uyarmıştım. Sonunda beklenen oldu.” diyor.

Devlet memuru olan M. S. ise siteden iki ay önce 4 bin 600 YTL’lik altın aldığını ifade ederek weblebi. com’un iflas etmesine şaşırmadığını dile getiriyor. 11 Mayıs’ta alışveriş yapan M.S. 35 gün bekledikten sonra şüphelendiğini, sürekli siteyi aramaya başladığını ancak bir türlü ulaşamadığını belirtiyor. Ulaştığında ise ’sipariş iptal edilecek’ denildiğini ancak hala altınlarının ya da parasının kendine iade edilmediğini söylüyor. Bankaya şikayette bulanan M.S. alışverişi çok ucuz olduğu için kredi kartlarının borcunu ödeyebilme maksadıyla yaptığını anlatıyor. M.S. “Çünkü peşin fiyata dahi alamayacağım fiyattan 12 taksit yapıyorlardı.” diyor.

Van’da esnaf olarak çalışan İbrahim Yılmaz ise siteden bin 867 YTL’lik alışveriş yaptığını uzun süredir cevap alamadığı için de dolandırıldığını düşünüyor. Bir türlü siteye ulaşamadığını da belirten Yılmaz, “Bankaya itiraz dilekçesi verdim. Sanayi Bakanlığı’na da şikayette bulundum. İnşallah mağdur olmayız.” şeklinde konuşuyor.

NT Satış e-ticaret Müdürü Recep Bayraktaroğlu da sitelerin güvenilir olup olmadığının anlaşılması için destek veren ana firmaların incelenmesi gerektiğini belirtiyor. İnternet üzerinden alışveriş yaparken müşteri yorumlarının önemli olduğunu hatırlatan Bayraktaroğlu, müşterilerin öncelikli olarak alışveriş sitelerinin iletişim ikonunu kontrol etmeleri tavsiyesinde bulunuyor.

Nelere dikkat edilmeli?

1-Alışveriş yapacağınız sitenin kurumsal bir kimliği olmasına dikkat edin.

2-Güvenlik sertifikası taşıyan şirketlerin daha güvenli olacağını unutmayın.

3-Alışverişlerinizde sanal kredi kartı kullanın.

4-Alışverişte kullandığınız bilgisayarın güvenlik yazılımının çalışıyor durumda olmasına dikkat edin.

5-Dolandırıldığınız şüphesi uyanırsa önce kredi kartını kullandığınız bankayı uyarın.

6-Dolandıran şirket hakkında Tüketici Konseyi’ne başvurun.

7-Hak takibi açısından Tüketici Dernekleri’ne başvurun.
 


Üst Alt