Htc Windows Phone Üretmeye Devam Edecek Mi?

Sponsorlu Bağlantılar

 • 4 Ekim 2013
 • 957 Okunma
 • 17 Cevap

 1. 4 Ekim 2013 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  < Resmi açmak için tıklayın >


  Bildiğiniz gibi Windows Phone'un dünyadaki pazar payının %90'ını Nokia kontrol ediyor. Kalan %10'unu ise Samsung, HTC ve Huawei paylaşıyorlar.

  Microsoft'un Nokia'nın cihazlar kısmını satın almasının ardından, HTC ve Samsung gibi diğer üreticiler Windows Phone üretimine devam edip etmeme konusunu düşünüyorlar.

  Microsoft ise bu üreticilerin Windows Phone ekosisteminde kalmaları için görüşmelerini sürdürüyor. Özellikle Tayvan merkezli HTC ile görüşmelerini sürdüren Microsoft, HTC'nin çıkaracağı Android modellerin aynısına ikinci bir seçenek olarak Windows Phone'u da entegre etmesini istiyor. Ancak bunun tam olarak hangi anlama geldiği henüz bilinmiyor. Yani hem Android hem de Windows Phone çalıştıran cihazlardan bahsediliyor olabileceği gibi, Android sistemle sürülen telefonların aynısının Windows Phone sistemle ikinci bir versiyonunun sürülmesinden de bahsediliyor olabilir. Bazı kaynaklar, HTC'nin ilk seçenekle yani hem Android hem WP çalıştıran dual-bootlu cihazların mühendislik ve üretim maliyeti konusunda araştırmalar yaptığını, ancak bu sürecin ne kadar zamana yayılacağının ve cihazların nasıl görüneceğinin bilinmediğini belirtiyorlar. Önümüzdeki günlerde Microsoft'un ilgili departman başkanı Terry Myerson'un Asya gezisine çıkarak HTC'yi ziyaret edeceği ve bu konuda görüşmelerde bulunacağı ifade ediliyor.

  HTC bir yandan da üretime devam etmek adına en azından sistemin lisans ücretlerinin düşürülmesi veya tamamen kaldırılması konusunda Microsoft ile olan diyaloglarını sürdürüyor. (Bildiğiniz gibi HTC, Android cihazlar için Google'a lisans ücreti ödemiyor).

  Şöyle bir son duruma baktığımızda, geçtiğimiz çeyrekte ciddi miktarda işlem zararı açıklayan HTC için de önümüzdeki zaman diliminde parlaması muhtemel WP sisteminde kalmak akıllıca bir davranış olur gibi görünüyor.

  Buna karşılık, Microsoft'un da rekabeti korumak adına HTC'nin taleplerini yerine getirebileceği ve bu sürecin tüm üreticiler için WP lisans ücretinin kaldırılması sonucunu doğurabileceğinden bahsediliyor.

  Bakalım 2013 yılının son çeyreğinde Windows Phone ekosisteminde neler yaşanacak göreceğiz.
   


  Yazan: bulutsuzgece

  Sponsorlu Bağlantılar
  Son düzenleme: 4 Ekim 2013
  papakudioflu ve EroL bunu beğendi.
 2. 4 Ekim 2013 #2

  Yusuf0111_Oğuzhan

  Yusuf0111_Oğuzhan

  htc kullanmayaca wpyi
   
 3. 4 Ekim 2013 #3

  luckysleven

  luckysleven
  yahu htc one kasasına wp yi koysa işi bitirecek neden hala çıkarmıyor anlamadım
   
 4. 4 Ekim 2013 #4

  Yusuf0111_Oğuzhan

  Yusuf0111_Oğuzhan
  bir kere microsoft nokiayı satın aldı neden htcyi kullansınki mantığa uyuyormu ?
   
 5. 4 Ekim 2013 #5

  bulutsuzgece

  bulutsuzgece
  Nokia'nın Microsoft bünyesine geçmesi nedeniyle HTC gibi üreticiler WP konusunda kararsızlar ve yeniden strateji belirleme sürecindeler. Ancak bu sürecin "WP üzerinde kararlılıkla devam" sonucunu doğurması için Microsoft'un lisans ücretlerinde bir güzellik yapması gerekiyor gibi görünüyor.
   
 6. 4 Ekim 2013 #6

  luckysleven

  luckysleven
  uyuyor çünkü nokiayı seven kadar nokiadan nefret eden geçmişte nokia kullandığı için lanet bir dünya kullanıcı var sadece adı htc diye de htc alıp wp kullanan bir o kadar insan var
   
 7. 4 Ekim 2013 #7

  Yusuf0111_Oğuzhan

  Yusuf0111_Oğuzhan
  bir şey daha var microsoft istiyormu bunu ?
   
 8. 4 Ekim 2013 #8

  bulutsuzgece

  bulutsuzgece
  Elbette istiyor, marka ve donanım çeşitliliği Windows Phone pazarına olumlu etki yapar.
  Çünkü her markanın belli bir kullanıcı kitlesi var. Ve firmaların telefonlarında kullandıkları donanımlar birbirinden farklı olabiliyor.
  Microsoft diğer üreticileri kaybetmek istemiyor bu yüzden. Ne kadar çok firma, o kadar çok Windows Phone satışı demek.
   
 9. 4 Ekim 2013 #9

  respection123

  respection123
  Firma sayısında artış yazılımın güncellemesinde de artışı sağlamaktadır. Firma çoğalınca yani çoğunluk windows phone olunca Microsoft windowsphone verdiği önemi dahada artırır.
   
 10. 4 Ekim 2013 #10

  papakudioflu

  papakudioflu
  Microsoft üreticilerden cihaz başına 18$ lisans ücreti alıyor. Bu ücret üretimdeki sayılarla çarpıldığında ciddi rakamlar ortaya çıkıyor. Htc gibi operasyon zararı açıklayan bir firma için lisans ücreti büyük engel. Terry Meyerson da bugün yaptığı açıklamada bu ücrette indirime gidilebileceği ve hatta kaldırılabileceğini belirtti.
   
 11. 4 Ekim 2013 #11

  Dexter Morgan

  Dexter Morgan
  htc googla neden android için lisans ödemiyor?
   
 12. 4 Ekim 2013 #12

  muratalperr55

  muratalperr55
  bence çıkarsınlar ya güzel olur htc için :)
   
 13. 4 Ekim 2013 #13

  PureFood

  PureFood
  Güzel.. Samsung da Windows Phone'un geleceğinin farkındadır. Eğer lisans problemi ortadan kalkarsa Samsung da bu platforma ilgisini arttırabilir.
   
 14. 4 Ekim 2013 #14

  chita_man

  chita_man
  Microsoftun plani belli oldu nokiayi batirip satin almak. Ama bi yandan kapalı sistemle firmaları ve kullanicilari kaybetti. O yuzden sozlesme gereği markalar idareli bir kac model cikariyor. Örneğin galaxy s3 yani ativ s yada htc one s yani titan
   
 15. 4 Ekim 2013 #15

  alical33

  alical33
  htc bırakmasa iyi olur samsung neysede
   
 16. 4 Ekim 2013 #16

  OozyStaw

  OozyStaw
  Olaya Windows çatısı altında bakalım Nokia değil her ne kadar satında alsa olaya Windowsun geleceği yönünde bakılıyor pazarda çeşitlilik olması farklı firma sevenlerini çeker misal galericisiniz sadece mercedes satarsanız bmw hayranları yaklaşmaz ama bmw de satarsanız satışlarınıza satış eklemiş olursunuz :)
   
 17. 5 Ekim 2013 #17

  kaygisiz43

  kaygisiz43
  Bence çakma marka yapan firmalar dışında diğer büyük firmaların hepsi gelsinler.Ama yeter ki çakma telefon yapan firmalar wp8 e el atmasınlar..İnsanı telefondan soğutuyorlar resmen :D
   
 18. 5 Ekim 2013 #18

  Yusuf0111_Oğuzhan

  Yusuf0111_Oğuzhan
  soğutmuyor donduruyorlar :D
   

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
18/07/2019 - 21:06