1. Siteyi tamamen reklamsız görüntülemek için; hemen şimdi Giriş Yap veya Kayıt Ol

Horozlar Niçin Her Sabah Öterler?

 • 11 Nisan 2009
 • 3323 Okunma
 • 1 Yanıtlar

0/5, 0 Oy
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. Horozun sabah erkenden, gün doğarken ötmesinin, insanları uyandırma arzusu ile bir ilgisi yoktur. Onlar kendileri için öterler.

  Aslında horozlar gün boyu öterler ama gün ağarırken ötmeleri daha kuvvetli, daha canlıdır. Ortalık da iyice sessiz olunca çok uzaklardan bile duyulabilir. Horozların ötüş tempoları öğleden sonra saat 3'e doğru düşer. Horozların ötmeye başlamaları tam şafak vakti veya çok az öncedir.

  Gerek doğan Güneş'in ışığının etkisini gerekse yine aynı zamanda ötmeye başlayan diğer kuşların seslerinin etkilerini ölçmek amacıyla horozlar ışık ve ses geçirmez bir bölmeye konulmuşlar ama yine aynı saatte ötmeye başladıkları görülmüştür. Buradan da sabah sabah ötmenin horozun biyolojik saatinde ayarlanmış olduğu anlaşılıyor.

  Sabah Güneş doğarken ötmek sadece horozlara mahsus değildir. Kulağa en çok horozun sesinin gelmesi, onun sesinin diğerlerinden daha güçlü olmasındandır.

  Kuşların büyük çoğunluğu da aynı saatlerde dallarda koro halinde ve kuvvetlice öterler. Gün boyu kuşlardan duyabileceğiniz en büyük ses hacmi bu saatlere rastlar.

  Bu sabah ötüşünün nedeni kuşun kendi hakimiyeti altındaki alanı belirtmesidir. Horoz da her ne kadar uçamasa da bir kuş türü olduğundan onun da sabah ötüş nedeni aynıdır. 'Her horoz kendi çöplüğünde öter' ifadesi bu bakımdan çok doğrudur. Öterek o gün boyu kendi alanı içinde olan kümesin ve tavukların yanına kimsenin özellikle diğer horozların yaklaşmamasını ikaz eder.

  Gerek horozun gerekse diğer kuşların gün içinde ötmelerinin nedeni ise farklıdır. Bu ötüşler, yiyeceği, tehlikeyi haber veren, diğerlerinin gözden kaybolmamaları için 'ben buradayım' mesajını veren, zaman zaman da aşkım ifade eden iletişim ötüşleridir.
   


  Yazan: Dogus Pertez
 2. hmm ilginç yanlış bilgiler çürüyor ...bilgi için sağol dostum
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Horozlar Niçin Sabah
  Günde Bir Elma Yemek Doktoru Evimizden Niçin Uzak Tutar ? Kültür - Sanat 5 Nisan 2011
  Horozlar niçin sabahları erkenden öterler? Kültür - Sanat 5 Nisan 2011
  İnsanlar saatlerini niçin sol kollarına takarlar ? Kültür - Sanat 5 Nisan 2011
  Kumaşlar yıkandıktan sonra niçin çeker? Kültür - Sanat 5 Nisan 2011
  Yumurtanın niçin bir tarafı yuvarlak, diğer tarafı sivridir? Kültür - Sanat 5 Nisan 2011
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
28/02/2017 - 17:27