Herkesin Cevabını Aradığı Soru: iPhone mu, Android mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
hidayet02

hidayet02

Üye
    Konu Sahibi
Herkesin Cevabını Aradığı Soru: iPhone mu, Android mi?
iPhone mu yoksa Android mi sorusuna net bir cevap vermek pek mümkün değil. Her iki telefon çeşidi de birbirinden farklı seçenekler sunuyor. Burada önemli olan, kullanıcı tercihleri ve bütçe. Önceliğiniz kullanım kolaylığı ve güvenlik ise iPhone tercih edebilirsiniz.Özelleştirme yapmak ve en son teknoloji konfigürasyonlara sahip olmak istiyorsanız tercihiniz Android telefon olacaktır.

Akıllı telefon almak istiyorsunuz ve milyonlarca kişinin sorduğu şu soruya bir türlü cevap bulamıyorsunuz: iPhone mu, Android mi? Bir tarafta Apple'ın efsanevi telefonu iPhone, diğer tarafta Google'ın işletim sistemi Android ile çalışan onlarca farklı telefon. Her ikisi de oldukça gelişmiş özelliklere sahip. Aralarında bir seçim yapmak pek kolay değil. Her iki telefonun avantajları olduğu gibi bazı dezavantajları da var.

TELEFON MODELLERİ: iPhone ve Android arasındaki en önemli fark, telefon modellerindeki çeşitlilik. Android telefonlar Samsung, LG, HTC, Motorola gibi firmalar tarafından üretiliyor. Farklı teknik özelliklerde sayısız Android telefon var.

iPhone ise sadece Apple tarafından üretiliyor. Piyasada farklı hafıza kapasitelerinde, beyaz ve siyah renkte olmak üzere 3GS, 4 ve 4S modelleri var. Bu yönüyle iPhone, daha sade bir telefon olma özelliğine sahip.

UYGULAMALAR: iPhone için üretilen uygulamalar App Store'dan indiriliyor. Apple, buradaki her bir uygulamayı sıkı bir şekilde kontrol ediyor. Eğer bir uygulama Apple'ın kullanım koşullarına uymuyorsa App Store'da yer alamıyor. Şiddet, cinsellik ve virüs içeren uygulamalara izin yok.

Android kullanıcıları Android Market'ten uygulama indirebiliyorlar. Burada da uygulama geliştiricilerin uyması gereken kurallar var ama App Store kadar katı değil. Ayrıca Android kullanıcıları isterlerse başka yerlerden de telefonlarına uygulama indirebiliyorlar.

Bu yönüyle baktığımızda Android kullanıcıları tek bir yere bağımlı değiller. Ayrıca Android Market'te ücretsiz uygulama sayısı daha fazla. Ama bu durum, güvenlik açıklarını da beraberinde getiriyor. Android uygulamaları tek bir merkez tarafından kontrol edilmediği için kötü niyetli kişilerce suistimale açık. Android'in bir diğer dezavantajı da bazı ekran boyutları için üretilen uygulamaların farklı ekran boyutlarında iyi performans vermemesi. Cihazların bir standarda sahip olmaması, uygulama geliştiricileri oldukça zorluyor.

HAFIZA: iPhone telefonlarda SD kart özelliği yok. Telefonunuzun hafızasını istediğiniz zaman artırmanız mümkün değil. Telefonu alırken 8, 16, 32 veya 64 GB arasında seçim yapmak zorundasınız. Birçok Android telefonda ise Mini SD kart girişi mevcut. İstediğiniz zaman bir hafıza kartı alarak telefonunuzun kapasitesini artırabilirsiniz.

İKİNCİ EL PİYASASI: Farklı markalar yıl boyunca değişik Android telefonlar üretiyor. Bu durum Android telefonların 2. el piyasasını ucuzlatan önemli bir etken. iPhone ise daha uzun sürelerde yenilendiği için 2. el piyasası nispeten daha yüksek.

DONANIM: Android telefonlar farklı firmalarca üretildiği için piyasada mevcut olan en son teknolojiye sahiptirler. Eğer bir Android telefon teknik olarak hoşunuza gitmezse onun alternatifi olan bir başka Android telefon bulabilirsiniz. iPhone'un modelleri ise kısıtlı. Ayrıca Apple, iPhone'u daha uzun sürelerde güncellediği için donanım açısından piyasadaki Android'lerden biraz geride kalabiliyor.

İŞLETİM SİSTEMİ: Android telefonların işletim sistemi bilgisayarların işletim sistemini andırıyor. Dosyalar üzerinde oynama yapmanız mümkün. Eğer Android üzerinde bir şey hoşunuza gitmezse bunu değiştirecek bir uygulamayı her zaman bulabilirsiniz.

iOS işletim sistemini kullanan iPhone'da bunu yapmak biraz daha zor. Apple, kullanıcıların işletim sistemi üzerinde oynamalar yapmasına izin vermiyor. Bunun için öncelikle jailbreaking denilen bir işlem yapmanız gerek. Bunu yaptığınızda ise telefonunuz garanti kapsamı dışında kalıyor.

FLASH: iPhone telefonlarda flash uygulama çalıştırmak mümkün değil. Apple, flash uygulamaların telefon pilini olumsuz etkilediğini ileri sürerek buna izin vermiyor. Android telefonlarda ise flash uygulamaları çalıştırabiliyorsunuz. Bu yönüyle Android telefonlar daha zengin bir internet kullanım imkânı veriyor.

EKRAN: Piyasada 2,8 inçten 5,3 inçe kadar farklı ekran boyutlarında Android telefonlar var. iPhone ekranı ise sadece 3,5 inç genişliğinde. iPhone'un oldukça etkileyici bir ekran performansı vermesini sağlayan Retina ekran teknolojisini de ayrıca not etmek lazım.

iPhone mu yoksa Android mi? sorusuna net bir cevap vermek pek mümkün değil. Her iki telefon çeşidi de birbirinden farklı seçenekler sunuyor. Burada önemli olan, kullanıcı tercihleri ve bütçe. Eğer önceliğiniz kullanım kolaylığı ve güvenlik ise iPhone tercih edebilirsiniz. Ayrıca bir Mac veya iPad sahibiyseniz de tercihinizi iPhone'dan yana yapmanız avantajınıza olacaktır. Eğer telefonunuzda kendinize göre özelleştirmeler yapmak ve en son çıkan teknoloji konfigürasyonlara sahip olmak istiyorsanız o zaman tercih etmeniz gereken bir Android telefon olacaktır. Kararınız her ne olursa olsun, her iki telefonun da oldukça üstün özellikler taşıdığından emin olabilirsiniz.

ALINTIDIR...

12 Mayıs 2012

Zaman Gazetesi Cumaertesi Eki...

Yazı: DENİZ ÖZGÜRSEL

Nokiafanboy

Nokiafanboy

Üye
benim icin en iyisi: Symbian

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
Başlık ios mu android mi olmalıydı..

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
symbian yok küstüm ben:hmmm

Astrosman

Astrosman

Üye
Android....

hidayet02

hidayet02

Üye
    Konu Sahibi
Başlık ios mu android mi olmalıydı..

Bende öyle Düsünmustüm. Ama Gazeteden Bire Bir Alıntı Yaptıgım icin Yazarın Baslıgınıda Degistirmek istemedim.

[ENGİN];4689551' Alıntı:
symbian yok küstüm ben:hmmm

Bende Symbian Kullanıcısıyım Kardesim. Ama Alıntı Oldugundan Dolayı degistirmek istemedim konu icerigini.

lgkg300

lgkg300

Üye
I phone nin uygulamaları kısıtlı ve sadece app store de indirebilirsiniz. Fakat android daha zengin. Ayrıca sd kart destekli ve istediğin zaman yükseltebilirsin. I phone de böyle bir özellik yok.

HakaN-06

HakaN-06

Üye
Donanım olarak bazı alanlarda android cihazlar güçlü ama en önemli alanda İphone'yi geçen henüz yok :)

MrCommanDTr

MrCommanDTr

Emekli Yönetici
I phone nin uygulamaları kısıtlı ve sadece app store de indirebilirsiniz. Fakat android daha zengin. Ayrıca sd kart destekli ve istediğin zaman yükseltebilirsin. I phone de böyle bir özellik yok.

Jailbreak den haberin yok sanırım?

RedFactions

RedFactions

Üye
Her Türlü Android.

franzliszt

franzliszt

Üye
bunu yazan adam teknoloji fakiri bence hem android bilgisi yok hem ios iki sistemede ayıp etmiş.ikisininde birbirinden üstün noktaları var bilmeden yazmış.öyle saçmalamışki neymiş android en son çıkan konfigürasyonlara sahipmiş apple değilmiş yani ? adamın dünyadan haberi yok . birde demişki apple uzun sürede güncellendiği için andorid cihazlardan geri kalıyor :) çok enteresan acaba halen 4s in verdiği performansı verebilen cihaz varmı oyun programlarda androidler içinde.şuan iphoneda flash da mevcut sen istersen yükleyebiliyorsun,anlatımı maxicepde bile verildi.

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady
HaqperesT

HaqperesT

Üye
bunu yazan adam teknoloji fakiri bence hem android bilgisi yok hem ios iki sistemede ayıp etmiş.ikisininde birbirinden üstün noktaları var bilmeden yazmış.öyle saçmalamışki neymiş android en son çıkan konfigürasyonlara sahipmiş apple değilmiş yani ? adamın dünyadan haberi yok . birde demişki apple uzun sürede güncellendiği için andorid cihazlardan geri kalıyor :) çok enteresan acaba halen 4s in verdiği performansı verebilen cihaz varmı oyun programlarda androidler içinde.şuan iphoneda flash da mevcut sen istersen yükleyebiliyorsun,anlatımı maxicepde bile verildi.

tersten okuma konfigurasyonu.
son çıkan arayuzler diyor yani.
anlayacagın android arayuz tema vs de hicbir sınırlama yapmıyor

Cihanî Sultan

Cihanî Sultan

Üye
tersten okuma konfigurasyonu.
son çıkan arayuzler diyor yani.
anlayacagın android arayuz tema vs de hicbir sınırlama yapmıyor

Hayır adamın konfigürasyondan kastı işlemci-ram-gpu idi kardeşim.Ve franzliszt çok da haklı.

• Beğen
Tepkiler: franzliszt
^BaRoN^

^BaRoN^

Üye
Hele şu tek uygulama marketi var,bluetooth sadece ioslarda,flash yok tema falan yok deyenlere uyuz oluyorum.Biraz bilgisi olanlar bu yorumu yapmaz.Jailbreak yaparsanız özgürsünüz.Bende şu an tam 4 tane uygulama marketi var ipadde.Installous,25PP,Free store ve appstore.Cydia Bluetooth ve Flash uygulamasından geçilmiyor.Her repoda var.Tema vs yapabiliyorsunuz hatta kilit ekranına widgetlar ekleyebiliyorsunuz.Sistem o kadar stabilki 2009 yılında çıkan 3Gs Nova 3'ü kasmıyor.Ama androidde videolara bakarsanız s2 20 fps veriyor.Bu yüzden Karşılaştırma yapmak şu an için mantıksız.

• Beğen
Tepkiler: Amaru Shady ve franzliszt
Amaru Shady

Amaru Shady

Üye
Hele şu tek uygulama marketi var,bluetooth sadece ioslarda,flash yok tema falan yok deyenlere uyuz oluyorum.Biraz bilgisi olanlar bu yorumu yapmaz.Jailbreak yaparsanız özgürsünüz.Bende şu an tam 4 tane uygulama marketi var ipadde.Installous,25PP,Free store ve appstore.Cydia Bluetooth ve Flash uygulamasından geçilmiyor.Her repoda var.Tema vs yapabiliyorsunuz hatta kilit ekranına widgetlar ekleyebiliyorsunuz.Sistem o kadar stabilki 2009 yılında çıkan 3Gs Nova 3'ü kasmıyor.Ama androidde videolara bakarsanız s2 20 fps veriyor.Bu yüzden Karşılaştırma yapmak şu an için mantıksız.

:good:

[ENGİN]

[ENGİN]

Üye
Bende öyle Düsünmustüm. Ama Gazeteden Bire Bir Alıntı Yaptıgım icin Yazarın Baslıgınıda Degistirmek istemedim.

Bende Symbian Kullanıcısıyım Kardesim. Ama Alıntı Oldugundan Dolayı degistirmek istemedim konu icerigini.

şakaydı zaten:hmmm

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt