Her PWM fanı ayrı ayrı kontrol etmek

Sponsorlu Bağlantılar

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Her PWM fanı ayrı ayrı kontrol etmek
şimdi anakartta toplam 5 tane 4 pinli fan girişi var yani bağladığım fanlarının hepsinin hızları ile dijital olarak oynama yapabiliyorum FAKAT şöyle bi şey var ki;
Asus bu fan bağlantısını kendi yazılımında 2 ye ayırarak hızları değiştirilebiliyor
yani 2 yalnızca iki farklı fan hızları kullanabiliyorum ama benim kullandığım fanların max devileri aynı değil örn benim cpu pompası %100 yükte neredeyse kasayı delecek kadar ses yapıyor eğer min getirirsem sıkıntı yok ama bu seferde kasanın yanında gelen max 1100 rpm fanlar hiç üflemiyor yani bu donanımsal olarakayrı kontrolcuye bağlanmasından mı? yoksa asusun kendi tercihinden dolayı mı ? yani sadece bi pwm in hızını min getirmek istiyorum
bunun için önerebileceğiniz bi yazılım var mı?

SpeedFan adlı programı lütfen yorum olarak yazmayın denedim hiç bi faydası yok google üzerinden başka bi program göremedim

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
bir tane büyük vantilatör al. kafasını kasaya doğru tut. hiç öyle ayrı ayrı ayara gerek kalmaz. ben fanları söküp sattım bile
vantilatör muhtremelefen tüm fanları %100 de çalıştırmaktan bile daha fazla ses yapar amacım en düşük ses seviyesinde en yüksek soğutmayı sağlamak elinde 18000 rpm bi sıvı soğutma pompası varsa aşırı ses yapıyor (eğer %100 de ise 2000 rpmde çık yok ama aynı performansı veriyor)

Mesut Aktaş

Mesut Aktaş

Co-Admin
şöyle ekstra bir yöntem yapabilirsin, 4 pinli fanların kırmızı + siyah - uçtur bunları belirle ve bir adaptör yada düşürücü(12 9 6v düşüren) al, bunları ona bağlı bu şekilde kasadan bağımsız çalışırlar

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
şidi fanları bozmak istemiyorum da yani tanesi en az 50 tl bu fanların toplam 5 tane takılı ama sadece 2 tane konrol seçeneği var cpu ve cpu opt birlikte hareket ediyor geri kalan 3 tanesi cha fan olarak isimlendirilip aynı yüzde ile dönüyor
2 tanesi max 1300 rpm hızlara sahip fanlar olduğu için yanında 18000 rpm bi su soğutma popmpası takıldığında ya pomp gerektiğinden fazla hızlı olduğu için fazla ses çıkarıyor ya da fanlar neredeyse dönmüyor gibi gücü kesiliyor 500 rpm de elimle bile zor hissedecek kadar hava üflüyorlar sadece örn CHA Fan 1 i %50 yapıo diğerleri min %20 max %100 olarak ayarlamak için ne lazım

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
bilgisayarda nasanın uzaya gönderdiği uyduyu mu yönlendiriyorsun ? 4 fan nedir?
önde 1 tane hdd soğutmak için bi fan, 120mm lik radyatörün üzeride 2 tane (arkalı önlü), bir de tepede hava almak için bi tane daha fan var hepsi 120mm lik fanlar

zalman z11plus kasa kullanıyorum

ve güç bağlatılarını bağlamadığım 2 tane daha fan var

iki kapağın ön taraflarında bulunan 8 cm fanlar bu aralar biraz gürültülü çalıştığı takmıyorum

Son düzenleme:
hikmet366

hikmet366

Üye
Pc hızları kendi ayarlar ve bu hızla oynarsan işlemci ısınır kasa ısınır pc kapanır bu olayı arda arda yaparsak işlemci yanar eğer olsun dersen farları ayrı ayrı hızları ile oynayabilirsin bir kart var tüm fanlari ona bağlıyorsun hepsini veya tüm fanlarin hızları ile oynayabiliyorsun

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Kart fanları 2 ye ayırıyor ve tüm fanları aynı sayıyor ve ister 1000rpm ister 18000 rpm yi aynı yüzde ile artıyor %50 si 9000 ile 500 arasında büyük fark var

hikmet366

hikmet366

Üye
Kart fanları 2 ye ayırıyor ve tüm fanları aynı sayıyor ve ister 1000rpm ister 18000 rpm yi aynı yüzde ile artıyor %50 si 9000 ile 500 arasında büyük fark var
Tek tek bağlanabilir kartlar var di yada ben anlamdım?

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Tek tek baglanıyor zaten

Ama Asus ai suite in içindeki Fan xpert
Adlı yazılım sadece ikiye bölüyor ve 3 fanı birlikte ve 2 fanı birlikte kontrol ediyor ve bağlı fanların rpm değerleri aynı olmadığı için dengesiz oluyor

popma 2400 rpm de çalıştırılması tavsiye ediliyor ve pc kendisi 18.000 rpm de kullanıyor ve iğrenç şekilde ötüyor ve performansa 1 gram etkisi yok (hatta içindeki su ısınınca soğutmadan devir yaptığı için performansı kötü bile etkiliyor :( )

sadece radyatörün üzerindeki fanların hızlanması lazım
pompa hızlanmamalı eğer cha fan portuna takarsam ve hızını limitlersem diğer cha fanlar 500 oluyor
üzerindeki LEDin parlaklığı dahi düşüyor ve hava üflemiyor

İstediğim şey sadece CHAfan_3 nasıl tek başına ayarlanır bunun için program var mı ? varsa isimi nedir ?

hikmet366

hikmet366

Üye
Bios Dan Bak istersen ?

Jelly Beanci

Jelly Beanci

Üye
    Konu Sahibi
Bios Dan Bak istersen ?
Biosda bunun gibi ben farklı bi uygulama istiyorum imternette speedfan adında tarih öncesi pcler için yapılmış bi uygulama var hatta kendi sitesinden indirmeme rağmen eset nod32 virüs buldu