hdr fotoğraf mantığı

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
kol@j

kol@j

Üye
    Konu Sahibi
hdr fotoğraf mantığı
merhabalar..

arkadaşlar bu hdr fotoğrafların mantığı aynı fotoğrafın farklı ışık oranlarında çekilip üst üste bindirilmesine dayanır.

amacı ise...

fotoğraf üzerinde değişik ışık ve gölgelerin dengelenmesidir..
yani kimi yerler çok aydınlık kimi yerler çok gölgede kalınca bunun klasik yöntemlerle düzeltilmesi imkansıza yakındır...

bilgisayarda ki fotoğraf düzenlemelerinde istediğimiz kadar gölge ışık ayarlamaları yapsak da bu dengeyi sağlayamayız.

bu hdr tekniği ile bu denge yakalnmış olur..

preator' dan aldığım izin ile çektiği bir fotoğraf üzerinde göstermek istiyorum...

günümüz teknolojisi ile aynı fotoğrafı değişik ışık tonlarında ayarlamak ta artık mümkün.

fotoğrafın aslı (picture manager'de otomatik düzenleyip kayıt ediyoruz)

fotoğrafın + ışıklısı
(picture managerde +60 ışık verdikten sonra otomatik düzenle düğmesiyle ayar verip kayıt ediyoruz)

fotoğrafın - ışıklısı
(picture managerde -60 ışık verdikten sonra otomatik düzenle düğmesiyle ayar verip kayıt ediyoruz)

fotoğrafın hdr şekli (hdr üreten programdan bu üç fotoğrafı seçerek başlatıyoruz. hdr şekli tamamlandıktan sonra kayıt ediyoruz. bu son şekli de picture manager den yine otomatik düzenleyerek ayar verdikten sonra hdr foto hazır.)

arasındaki dark için inceleyebilirsiniz. soldaki asıl fotoğraf sağdaki ise hdr olarak işlenmiş. fotoğraf...

bu teknik çok fazla unsur içeren fotoğraflarda çok etkilidir...

ayrıca artırılmış ya da azaltılmış birçok ışık seviyelerinde üçten fazla fotoğrafta kullanılabilir..

bu fotoğrafların hepsinin seçilerek işlenmesini sağlayan programlarda mevcuttur.

elde edilen hdr fotoğraf üzerinde de kayıt etmeden önce işlem yapabilme imkanı vardır...

benim acemi halimle ancak bu kadar dilim döner...

bana destek veren preator'a çok teşekkür ederim...

hayırlı maxicepler

• Beğen
Tepkiler: Necmati ve Burak

Burak

Üye
çok güzel anlatmıssın
teşekkürler abi.

kol@j

kol@j

Üye
    Konu Sahibi
rica ederim kardeş...

baktım forumumuz da fazla bilgi yok bende yapıverdim birşeyler...

Noks

Noks

Üye
Çok İlginç.

kol@j

kol@j

Üye
    Konu Sahibi
özellikle ufuğu ve gökyüzünü barındıran fotoğraflarda çok verimli oluyor hele birde hava bulutluysa. gör o zaman...

e1b1

e1b1

Üye
güzel anlatmışsın saol..

Reşwan

Reşwan

Emekli Yönetici
güzel anlatım olmuş teşekkürlerr

Salihyet

Salihyet

Üye
bunun için otomatik action özellikli şablonlar var ayrıca

nitroux

nitroux

Üye

senin hdr programı fısslamış abi :ehe sol arka uzaktaki insanların boyları uzamış :ehe

emeğine sağlık abi güzel paylaşım :oke:

--------------- Ekleme ---------------

konuyu biraz açarsan daha iyi olacak sanırım :oke:

kol@j

kol@j

Üye
    Konu Sahibi

ben de zaten bir perogram kullanıyorum bazı fotoğraflarda çok daha güzel sonuç veriyor.
reklam olmasın diye isim vermek istemedim...

senin hdr programı fısslamış abi :ehe sol arka uzaktaki insanların boyları uzamış :ehe

emeğine sağlık abi güzel paylaşım :oke:

--------------- Ekleme ---------------

konuyu biraz açarsan daha iyi olacak sanırım :oke:

bir kılavuz hazırlamayı düşünüyorum zaten... bulutlu hava yer ile beraber olan fotoğraflarda ışık gölge farkı çok fazla olunca güzel sonuç alınıyor...

bu konuda güzel bir çalışmam var fakat fotoğrafın sahibinden izin almadım henüz...
oyüzden biraz bekliyorum...

Necmati

Necmati

Üye
saüol mustafa abi denemek lazım :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt