Hayvan Hakları Geliyor...


arslan3332

arslan3332

Üye
Hayvan Hakları İçin Rapor Hazır

Hayvanseverlerin uzun süredir beklediği yasa teklifinde sona gelindi. Meclis Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu'nun, düzenlemenin altyapısını oluşturacak raporu tamamlandı... Raporda, kötü muameleye 2 yıl hapis, ‘dostunu’ sokağa atana en az 10 BİN lira para cezası verilmesi istendi...
Hayvanlara kötü muamelede bulunanlara hapis; sahiplendikleri "dost"larını sokağa atanlara para cezası geliyor...

Meclis Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu'nun raporu tamamlandı.

Çok sayıda sivil toplum kuruluşu ve uzmanların dinlenmesi sonucunda ortaya çıkanlan rapor, hazırlanacak yasa teklifine temel teşkil edecek.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı, rapor üzerinden yapacağı çalışmayla teklife son şeklini verecek.

Raporda, Mevcut kanundaki 'hayvanlarla cinsel ilişki' ifadesinin 'hayvanlara yapılan cinsel saldırı' ya da 'hayvanların cinsel istismarı' şeklinde değiştirilmesi önerildi.

Hayvanlara karşı yapılan kötü muamelede hapis cezalarının alt sınırının en az 2 yıl 1 ay olması; ertelemeye, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya para cezasına çevrilemeyecek şekilde belirlenmesi istendi.

Bir hayvan neslini yok etme, öldürme, acımasızca ve zalimce eylemlerde bulunma, hayvanların cinsel istismarı ve dövüştürmenin suç kapsamına alınması önerildi.

Daha önce sahiplenilen hayvanı sokağa atanlara en az 10 BİN lira idari para cezası getirilmesi istendi.

Raporda yer alan öneri ve tespitlerden bazıları şunlar:

Raporda Petshop'larda kedi ve köpek satışının yasaklanması da istendi. Kafes tipi barındırmanın kaldırılması, hayvanlı sirklere izin verilmemesi görüşü de raporda yer aldı.

İstanbul Adalar'da tartışmalara neden olan fayton sorununa ilişkin tespit ve öneriler de yer aldı.


Kaynak
 
  • Sevdim
Tepkiler: sinan yüksel, MAERKEK ve fatihmentes
sinan yüksel

sinan yüksel

Üye
  • Beğen
Tepkiler: arslan3332
arslan3332

arslan3332

Üye
Hayvan barınakları da bir çözüm değil, hayvanları birbirine kırdırıyorlar.
Saldırgan ve gürültü çıkartan hayanlar meskunmahal dışında bakılabilir. Bunun dışındaki uysal hayvanları toplum sahiplenmeli.
www.hurriyet.com.tr/gundem/citir-size-ne-yapti-ozlem-hanim-40577022
Maalesef dediğin gibi barınaklar da çözüm değil çünkü oralara da torpille birilerini koymuşlar hayvan sevgileri yok birde bunların eline düşen hayvanlara da yazık tabi sadece bu değil sırf cins hayvan isteyip hava atmak için veya heves için çocuklarına oyuncak alır gibi parayla hayvan alan zihniyetlere de çözüm bulunması gerekir.Yeni çıkacak yasa eğer işin içinde olan birileri tarafından yapılırsa çözüm üretilmeye başlanır.
 
  • Beğen
Tepkiler: sinan yüksel
Konuyu Başlatan Benzer Konular Forum Yanıtlar Tarih
mürteza16 Davıd Guetta Türklerle buluşacak! Konser içinİstanbul'a geliyor! Maxi Magazin 0


MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’in yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt