''Hayır'' Diyememek...

 • 28 Eylül 2012
 • 499 Okunma
 • 10 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. ''Hayır'' Diyememek...
  Çevremize baktığımızda o kadar çok insanın "hayır" demek istediğini görüyoruz ki. Hepimizin hayır diyemediği anlar mutlaka olmuştur. Ayıp olacak derdiyle birisine hayır diyememek, bize yanlış gelsede arkadaşımızı, eşimizi, çocuklarımızı kırmamak adına hayır diyememek.


  En kolay hayır diyenlere bakın, çocuklar olduğunu göreceksiniz (özellikle de 2 yaş civarındaki). Hayır diyebilmek bir onur işidir. Herkesin cesaret edemediği, söyleyemediği bir kelimeyi söyleme eylemidir.


  Bunu gerçekten yapmak istiyor muyum, yoksa sadece başka birini memnun etmeye mi çalışıyorum?


  Katkım karşılığında ne elde edeceğim?


  Eğer bunu yapmaya karar verirsem, bu ödüllendirici olarak mı devam edecek yoksa bunaltıcı bir yük mü olacak?


  Sınırlarınızı koruyun. Saygı duyulmaya, fikrinizi değiştirmeye ve hayır demeye hakkınız var. Sınırlarınızı korumanıza karşınızdakinin vereceği tepkiye hazırlıklı olun. Karşınızdaki düşmanca davranışlar gösterebilir, sizi utangaçlıkla, onu yönlendirdiğinizle ilgili suçlayabilir. Ancak onun davranışı ya da tepkisinden siz sorumlu değilsiniz. Eğer değer verdiğiniz biriyse, ona yardım edebilirsiniz ancak kendinizi ondan sorumlu hissetmek zorunda değilsiniz. Kendi kararlarınızda her türlü hakka sahipsiniz. Zaman isteyin. Karar veremiyorsanız, aceleyle emin olmadığınız bir şeye kalkışmayın. Ne istediğinizden emin değilseniz, karşınızdakinden size saygı göstermesini, zaman vermesini isteyin.


  Sıkıntı çekmek yerine hayır demesini öğrenmek, stresleri bir hayli azaltıp engelliyor. Çok üzgünüm ama ....." demeden "Hayır" demeyi öğrenin. "Çok üzgünüm ama....." tarzı ifadeler sizin sağlam basmanızı engeller ve diğer insanların suçluluk duygularınız üzerinde oynamalarına doğru yönlendirir.


  Etrafınızda "hayır" diyebilen birileri varsa onları daha yakından tanımak için gayret sarfedin. Çünkü onlar çok zor anların arkasında durmayı bilen, cesaretli insanlar.
   


  Yazan: 1STayTRue35
  AnqeLofHate, tguzel7 ve sLeepLe bunu beğendi.
 2. benim sorunum bu ışte !
   
 3. sorunun çözümü de burda işte kardeşim:)
   
 4. Bu kadar hızlı olma be kardeşim. Dur hele bi öncekileri okuyalım. :ehe

  Konuyu okumadım ama bende önceden hayır diyemiyordum. Neyse... bu konu çok uzun. :tşk:
   
 5. oku kardeşim yardımcı olacaktır.
   
 6. Güzel yazı Taner Hocam :-)
   
  1STayTRue35 bunu beğendi.
 7. genel bir sorun bence :tşk:
   
  1STayTRue35 bunu beğendi.
 8. rica ederim arkadaşlar:oke:
   
 9. Benim de en büyük sorunlarımdan birisi;çünkü hayır dediğim zaman karşıdaki insanı üzüyorum gibime geliyor.ve ben karşımdaki insanın üzülmesini istemem,ben mutsuz olsam bile.hele bu çok sevdiğim insanlarsa kesinlikle istemem.bu yazı bana çok da fayda etmedi,bu hayır diyememe öyle bi yazıyla aşılacak bir şey değil.kendi içimde çözmeli insan bunu.ve özellikle de benim çözmem gerekir
   
 10. tabii ki kendin çözeceksin. bu sadece tavsiye ve kılavuz amaçlı yazılmış bi yazı.
   
  AnqeLofHate ve tguzel7 bunu beğendi.
 11. Yardımcı olmadı malesef bana :( ama yine de teşekkürler :)
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
19/01/2019 - 09:24