Havalı Tüfekte 4.5mm&5.5mm Seçimi

Sponsorlu Bağlantılar

beta32

Üye
    Konu Sahibi
Havalı Tüfekte 4.5mm&5.5mm Seçimi
Namlu çıkış hızı 305 m/s olan 0.177 kalibre(~4.5mm) ve namlu çıkış hızı 305 m/s olan 0.22 kalibre(~5.5mm) olan havalı tüfeklerin yalnızca tahribat gücü konusunda karşılaştırmasını yapıp hangisini alacağıma karar vermemde tecrübeye sahip olanlardan bana fikir yardımında bulunmasını istiyorum. Havalı tüfek kullanımı tecrübem bulunmamaktadır. Havalı tüfekler hakkındaki bilgim kullanıcı yorumlarına ve satıcı beyanlarına dayanmaktadır.

Tahribat gücü kavramını joule kavramı ile değiştirmek bilimsel gözüküyor. Yorum farklarını ve varsayımlarını ortadan kaldırarak konuşmak için tüfeğin tahribat gücünden bahsederken joule birimini kullanacağım.

Anladığım kadarıyla tüfeğin tahribat karakteristiğini belirleyen kriterler:
-Namlu çıkış hızı,
-Pelet ağırlığı.

Atış menzilim 50 metreyi geçmeyecek. Bu durumda 4.5 ve 5.5 mm olanları birbirleri arasında kıyaslarken etkili menzil konusunu gözardı edebiliriz.
Peletin ağırlığı değiştikçe namlu çıkış hızı değişecektir fakat burada göz ardı edebiliriz.
Tüfeğin gücünün nispeten fazla olmasından dolayı 4.5 mm peletlerin 0.5 gramdan fazla olması tüfeğin itiş mekanizmasının yıpranmasını önleyecektir. Bu nedenle tüfeğin gücüne oranla 1 ve 1.5 gramlık peletler baz alınacaktır. Benzer bir sebeple, nispeten ağır peletler de ihmal edilip bu hesaplamamızda ortalama bir ağırlık değeri kullanılacaktır.

Kıyaslayacağım havalı tüfeklerin namlu çıkış hızı:
4.5 mm için 305 m/s
5.5 mm için 305 m/s

Önce 4.5 mm olanın tahribat gücünü farklı pelet ağırlıklarına göre ortalama değerler kullanarak hesaplayalım:
(305m/s)*(1.0g)= 46 joule
(305m/s)*(1.5g)= 70 joule

Sonra 5.5 mm olanın tahribat gücünü farklı pellet ağırlıklarına göre ortalama değerler kullanarak hesaplayalım:
(305m/s)*(1.0g)= 46 joule
(305m/s)*(1.5g)= 70 joule

Görüldüğü üzere namlu çıkış hızı ve pelet ağırlığı sabit tutularak yalnızca kalibre değiştirildiğinde: Kinetik enerjisi eşit çıkıyor.
Öyleyse geriye kalan tek fark peletin çapı olacağı için: küçük peletin deliciliği daha yüksek olur. Delemeyeceği malzemeyle karşılaştığı durumda da birim alana uygulayacağı basınç daha yüksek olacağı için çatlatma ve benzeri tahribatı daha yüksek veya eşit olur.

Not: Aynı tüfeğin farklı kalibredeki hesabını yapmadım. Farklı tüfeklerin aynı kalibredeki birbirlerine eşit namlu hızları olduğu durumun hesabını yaptım.

SORUM: Uygun ihmaller ve gerekli kabuller yapılan bu kıyaslamadaki teorik sonuçlarımı sizin mantığınız ve tecrübeniz destekliyor mu?

PALA.

PALA.

Üye
havalı tüfeklerin yalnızca tahribat gücü konusunda karşılaştırmasını yapıp hangisini alacağıma karar vermemde tecrübeye sahip olanlardan bana fikir yardımında bulunmasını istiyorum.
Merhaba,
Tahribat gücü diye bahsettiğiniz şey durdurucu güçtür. Kullanım amacınızı söylememişsiniz, bu sebeple baştan belirtmek zorundayım, havalı tüfek av silahı değildir, kesinlikle canlılara zarar vermek için kullanılmamalıdır. Tüfeği hedef - nişancılık için kullanacağınızı farz ediyorum;

Nişancılık atışında önemli olan grupmandır, örneğin 50 metrelik aynı noktaya grupman atışı yapıldığında nasıl bir dağılım sağlıyor ?
Bunun için 4,5 yada 5,5 mm çapında veya belli bir ağırlıkta olmasının önemi geri plandadır, grupman tamamen silahın kalitesini belirler.
4,5 mm kurşun daha ucuz ve kolay bulunur, bu sebeple daha çok tercih edilir. 5,5 mm genelde daha ağırdır ve enerjisi yüksektir, hesaplamanızda eksikler var ama önemli değil, bunu hesaplamak yerine bahsettiğiniz ürünün testini yapan youtube kanalları varsa yada fabrika verilerine bakın.

Enerji formülü aşağıdadır, ancak bu doğrudan doğruya hedefteki enerji bu değildir.

beta32

Üye
    Konu Sahibi
Merhaba,
Tahribat gücü diye bahsettiğiniz şey durdurucu güçtür. Kullanım amacınızı söylememişsiniz, bu sebeple baştan belirtmek zorundayım, havalı tüfek av silahı değildir, kesinlikle canlılara zarar vermek için kullanılmamalıdır. Tüfeği hedef - nişancılık için kullanacağınızı farz ediyorum;

Nişancılık atışında önemli olan grupmandır, örneğin 50 metrelik aynı noktaya grupman atışı yapıldığında nasıl bir dağılım sağlıyor ?
Bunun için 4,5 yada 5,5 mm çapında veya belli bir ağırlıkta olmasının önemi geri plandadır, grupman tamamen silahın kalitesini belirler.
4,5 mm kurşun daha ucuz ve kolay bulunur, bu sebeple daha çok tercih edilir. 5,5 mm genelde daha ağırdır ve enerjisi yüksektir, hesaplamanızda eksikler var ama önemli değil, bunu hesaplamak yerine bahsettiğiniz ürünün testini yapan youtube kanalları varsa yada fabrika verilerine bakın.

Enerji formülü aşağıdadır, ancak bu doğrudan doğruya hedefteki enerji bu değildir.
Türkiye'de havalı silahların tek yasal kullanım amacı hedef-nişancılıktır, yasal olmayan bir durumu "şu illegal işi yapmayacağım" diye belirtme gereği bulunmuyor. Haklı bir şüpheniz yokken bu şekilde zan altında bırakmanız etik olarak da yasal olarak da uygun değil.

Ben grupmanı yani nihayetinde tüfeğin kalitesini sorgulamıyorum. Özellikle belirttiğim üzere yalnızca tahribat gücünü sorguluyorum.

Sizin "4,5 yada 5,5 mm çapında veya belli bir ağırlıkta olmasının önemi geri plandadır" demeniz benim soruma konu olan tahribat gücüne cevap olmuyor.

"hesaplamanızda eksikler var ama önemli değil", bu eksikleri söz konusu durum için gereksizliğinden ötürü kasten ihmal ettiğimi zaten mesajımda belirtmiştim.

"bunu hesaplamak yerine bahsettiğiniz ürünün testini yapan youtube kanalları varsa yada fabrika verilerine bakın." Bahsettiğim veriler fabrika verilerinde yer almıyor. YouTube'daki kıyas-test videolarında da benim sorumun cevabına yönelik olanını bulamadığım için burada soruyorum.

"Enerji formülü aşağıdadır" Yaptığım joule hesabı zaten bu formülden gelmektedir.
"ancak bu doğrudan doğruya hedefteki enerji bu değildir" Ben de bunu öğrenmeye çalışıyorum. Şuan ikimiz de aynı şeyi soruyoruz-söylüyoruz. Söz konusu şartlar altında hedefte bırakılan enerji farkını bilirsem ben sorumun cevabını almış olacağım. Bunu sağlamak da ölçüm cihazı veya tecrübe gerektiriyor. Cihaza para vermeyeceğim için var ise tecrübe almak istiyorum.

İlginiz için teşekkür ederim.

PALA.

PALA.

Üye
Türkiye'de havalı silahların tek yasal kullanım amacı hedef-nişancılıktır, yasal olmayan bir durumu "şu illegal işi yapmayacağım" diye belirtme gereği bulunmuyor. Haklı bir şüpheniz yokken bu şekilde zan altında bırakmanız etik olarak da yasal olarak da uygun değil.
Hedef atıcılığı ve grupman dağılımı yerine doğrudan tahribattan bahsedince böyle bir hatırlatma yaptım, 5,5mm özellikle bu sebeple tercih ediliyor.

"ancak bu doğrudan doğruya hedefteki enerji bu değildir" Ben de bunu öğrenmeye çalışıyorum. Şuan ikimiz de aynı şeyi soruyoruz-söylüyoruz. Söz konusu şartlar altında hedefte bırakılan enerji farkını bilirsem ben sorumun cevabını almış olacağım. Bunu sağlamak da ölçüm cihazı veya tecrübe gerektiriyor. Cihaza para vermeyeceğim için var ise tecrübe almak istiyorum.
Hedefteki enerji genelde balistik sarkaç ve jel ile ölçülüyor ama bu tür ekipmanları bulmak zordur. 5,5 mm daha ağır olduğundan daha yüksek enerjiye sahiptir, çapının geniş olmasından dolayı tahribat gücü daha yüksektir. 4,5 mm ise yumuşak malzemelerde daha delicidir, çapı az olduğundan iğne gibi düşünün daha sivri olduğundan daha çok deler, ama aralarında çok fark yoktur. Güç istiyorsan 5,5mm tercih edin.

Aşağıdaki videoda balistik jel ile tes yapılmış hedefte ilerleme görüldüğü gibi birbirine yakın ama çapı ve ağırlığı fazla olan daha çok enerjiye sahiptir. Bu arada hedefte bırakılan enerjiyi en iyi balistik sarkaç ile anlamak mümkündür. Tüfeğin performansı, atış mesafesine göre ve hedefin türüne göre hedefteki enerji değişir. Ancak kurşunun hedefe saplanıp kalması durumunda tüm enerjisini hedefte bırakır, bu hesapları yapmak için hassas ölçüm yapmak gerekir.
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: beta32
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Bu kadar hesap kitaba gerek varmiydi :D 5.5 vede ağır ve kaliteli mermi seçersen elbette uzun mesafede daha istikrarli olacaktır.kaldi ki hava vs den daha fazla etkilenecektir. Eğer arada ciddi fiyat farkı yoksa 5.5 daha mantıklı bence.benim kullandığım kaçtı hatırlamıyorum ama bazı mermileri sıkıntliydi hafifti ve çok yalpa yaparak gidiyordu.

• Beğen
Tepkiler: PALA.

Üst Alt