Hamile Kalmamak İçin Ne Yapılmalı? | Hamilelikten Korunma Yolları

 • 11 Aralık 2011
 • 418257 Okunma
 • 0 Cevap

 1. hamile kalmamak için, hamile kalmamak için ne yapmalıyım, hamileliği önleme yolları, hamile kalmamak için yapılması gerekenler, hamileliği önleyen yöntemler, gebelikten korunma yolları, hamilelikten korunmak için, hamile kalmamak için nasıl korunurum, gebelikten korunma yöntemleri

  Korunmasız ilişkiler sırasında gebelik yüksek bir ihtimaldir. Bu ihtimalinin olmasını istemeyen, bebek sahibi olmak için erken olduğunu düşünen veya çocuğu olupta başka çocuk istemeyen çiftlerden birinin mutlaka korunması gerekir. Hamile kalma riskini ortadan kaldıracak yöntemler hakkında merak ettiklerinizi buradan öğrenebilirsiniz ama yinede doktorunuza başvurmanızda fayda var.


  < Resmi açmak için tıklayın >


  Doğal korunma yöntemleri


  Takvim yöntemi:

  Olası yumurtlama gününde 7-10 gün süre ile ilişkiye girmemek ya da bu dönemde bariyer yöntemi kullanarak ek koruma sağlamaktır. Dikkat edilmesi gereken yumurtlama tarihinin olabildiğince tam tespitidir. Bunun için bazal vücut ısısı ölçümleri veya servikal mukus takibi yapmak gerekmektedir. Erkek doğum kontrol yöntemleri takvim yöntemi olarak da değerlendirilebilmektedir.

  Geri çekme (Coitus interraptus):

  Ülkemizde en çok tercih edilen bu yöntem ,spermin vagina içine değil dışarı boşaltılması mantığına dayanmaktadır.

  Bariyer metodları

  Spermin rahim içine geçmesini engelleyerek gebeliğe engel olmaktadırlar.

  Erkek prezervatifi:

  En çok kullanılan korunma yöntemlerinden biridir.Latex&#8217; ten yapılmış olup ereksiyon halindeki penise (erkeklik organına) vagina ile teması olmadan takılmalıdır.En büyük özelliği cinsel ilişki ile geçen hastalıkları kısmen engellemesidir.

  Kadın prezervatifi :

  Poliüretandan yapılmış ince bir halka şeklinde olup vaginanın içine yerleştirilir.Tüm vagina iç duvarını ve rahim ağzını örter. Kullanışlı değildir.

  Spermisidler:

  Jel ,köpük veya fitil şeklinde olup spermleri öldürerek gebeliği engellemektedirler.

  Diafragma:

  Esnek halka şeklinde olup spermisidler ile birlikte kullanılmaktadırlar. Rahim ağzını kapatır. İlişkiden 3 saat önce yerleştirilmelidir.

  Servikal başlık:

  Küçük boyutta olup latexten yapılmıştır.Spermisid krem içerip serviks ağzını kapatarak gebeliğe engel olmaktadır.

  Kontraseptif sünger:

  Yeni bir metod olup ülkemizde bulunmamaktadır. Poliüretandan yapılmış olup spermisid içeren bir süngerdir. İlişki öncesi vaginanın içine yerleştirilir.

  Spiral :

  İçinde hormon veya bakır içeren plastikten yapılmış bir maddedir. Doktor tarafından yerleştirilir. Spermin geçişini engellemez.Döllenen yumurtanın rahim içine yerleşmesini engeller.

  Hormonal metodlar


  Östrojen ve progesteron veya sadece progesteron içerirler.Yumurtlamayı engelleyerek,servikal mukusu kalınlaştırarak veya endometriyumun (rahim içi dokusu) yapısını bozarak gebeliği engellemektedirler.

  Doğum kontrol hapları:

  Her gün ve önerildiği düzende kadın tarafından ağız yolu ile alınırlar.

  3 aylık iğneler (Depo- Provera ) :

  Düzenli olarak 3 ayda bir kalçadan enjeksiyon şeklinde yapılırlar. Sadece progesteron içerirler.

  Aylık iğneler (Mesygina) :

  Ayda bir düzenli olarak kalçadan yapılırlar. Östrojen ve progesteron içerirler.

  Cilt altı implantları:

  Ön kol derisi altına yerleştiriler. 3 yıl süre ile progesteron salgılayıp gebeliğe engel olmaktadırlar.

  Vajinal halka (Nuva Ring) :

  Ülkemizde yoktur. Vajina içine 3 haftalık bir süre için korur,sonra 1 hafta çıkartılır ve bu döngü tekrarlanır. Hormon salgılayarak gebeliğe engel olur.

  Doğum kontrol bant&#8217;ı ( Evra):

  Hormon içerir. Doğum kontrol hapları gibi etki gösterir.Cilde yapıştırılıp 3 hafta sonra çıkartılır.1 hafta ara verilir. Bu arada adet olunur. Aynı döngü devam ettirilir. Ülkemizde yoktur. Amerika&#8217;da yaygın kullanılmaktadır.

  Sterilizasyon (kısırlaştırma)

  Erkek sterilizasyonu:

  Spermleri taşıyan tüpler bağlanır. Vazektomi olarak da bilinmektedir.

  Kadın sterilizasyonu:

  Doğum sonrası veya istenildiği zaman laparoskopi yada açık ameliyat ile tüpler bağlanarak sperm geçişi engellenir. Tüp ligasyonu olarak da isimlendirilir.Sezaryen sırasında da uygulanabilir.
   


  Yazan: First Lady

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
17/12/2018 - 13:14