Hamas'ın yasamı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sercan arıkan

sercan arıkan

Üye
    Konu Sahibi
ıÜüHamas
sehdet bayrağı: Hamas taraftarlarının kullandıkları bir bayrak
Hamas (Arap.a: حماس, Tam adı: حركة المقاومة الاسلامية; Harakat al-Muqawama al-Islamiya, İslami Direniş Hareketi), Arap.ada"gayret" anlamına gelen, Filistin islam kurucusudur
1987de SEYH AHMET YASIN tarafından Misirdaki Musluman Kardesler örgütünün Filistin kanadı olarak kuruldu. Örgütün kuruluş amacı 1948 öncesi Israil Bati Seria ve Gazze seridini kapsayan topraklarda Filistin İslam devletini kurmak. Hamas'a verilen finansal desteğin büyük çoğunluğu Suud' arabistandan kaynaklanır.abd Dışişleri Bakanlığı'na göre örgüt yurtdışında yaşayan Filistinliler, iran hükümeti ve Arap ülkelerinden gelen yardımlarla finanse edilmektedir.
6 Mayıs 2005 seçiminde El fetih oyların yüzde 56'sını Hamas ise yüzde 33'ünü aldı. Fetih 84 yerden 45'ini kazandı. Hamas 23 yerde seçimi kazandı. Bunlar arasında üç büyük şehir de vardı: Kalkilya, Refah ve Beyt Lahiya. 15 yerde bağımsızlar ya da diğer gruplar kazandı. Avrupalı gözlemcilerin 'adil ve demokratik' olarak nitelendirdiği seçimde 400 bin Filistinli oy kullandı. Katılım Gazzede yüzde 80 Bati SERIAda yüzde 70 oranında oldu. Hıristiyanların kalesi olan Beytüllahim'de 15 sandalyeli yerel meclisin Müslümanlara ayrılan 7 sandalyesinin 5'ini Hamas kazandı. 16 Aralık 2005'te yapılan Batı Şeria'daki yerel seçimlerde de Hamas önemli başarı elde etti. Dört büyük kentteki belediye seçiminin üçNABUS Cenin ve El Bireh'i Hamas kazandı. Rammallah'ta ise bağımsızlar koalisyonu seçimi aldı. Toplamda Fetih'in oy oranı Hamas'tan fazla çıktı. Bu seçimde 148 bin seçmenin yüzde 75'i oy kullanmıştı
Hamas, Kanada,Avrupa birli[i'sra'l\ japonyave amer'ka b'rles'k devletler'nde terör örgütleri listesine alınmıştır. Örgütün askeri kanadı, 'zzedd'n el kassam tugaylarini almistir avustralya ve b'rlesik kralliktataterör örgütleri listesinde yer almaktadır.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt