Hacked + Ofw Ve Cfw Yükleme + Modifikasyon Işlemi(cfw Hazırlama) [güncellendi 06.03.2014]

Sponsorlu Bağlantılar

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
Hacked + Ofw Ve Cfw Yükleme + Modifikasyon Işlemi(cfw Hazırlama) [güncellendi 06.03.2014]
Uzun zamandır symbian kullanmadığım için bu symbian hakkında soru sormayın.

HACKED!!!

HACK NE İŞE YARAR?

Hack telefonumuza sertifikasız uygulama yüklemeye, telefon ayarlarıyla oynamaya vb. gibi şeyleri yapmaya yarar.
NASIL YAPILIR?

1. Öncelikle NortonSymbianHackLDD.sis uygulamasını yükleyin.

İndirme linki: 1.NortonSymbianHackLDD.sis
2. Uygulamayı başlatın.
3. Sırasıyla Seçenekler - AntiVirus - Quarantine list deyin.
4. Seçenekler - Restore All deyin ve gelen "Do you really want to restore this entry from quarantine?" sorusuna Evet deyin.
5. Uygulamadan çıkın ve uygulama yöneticisinden Symantec Symbian Hack'i kaldırın. Ayrıca C:\shared\folder(burda içerisinde symantec geçen bir klasör olacak) klasörünü silin.[Eğer yoksa sorun olmaz sıradaki işleme geçin]
6. RomPatcherPlus_3.1_LiteVersion.sisx uygulamasını telefon hafızasına kurun.

İndirme linki: 2.RomPatcherPlus_3.1_LiteVersion.sisx
7. Uygulamayı başlatın ve sırayla Open4all ve Installerserver'in üstüne gelip Options - Add to auto deyin. Garanti olsun diye telefonu kapatıp-açın. İşlem tamamdır.
OFW? CFW?

OFW

NOKIA'nın sunduğu orjinal yazılımlardır.

CFW
Çeşitli programlar sayesinde üzerinde oynama yapılmış, istenen özelliklerin eklenip, istenmeyen özelliklerin silindiği yazılımlardır.

OFW İNDİRME

NAVİFİRM

Bu program orjinal yazılımları indirmek için kullanılır. İndirdiğiniz dosyaları jaf ile flashlaya bilirsiniz.

Öncelikle programı indirelim

3.Navi Firm + 1.7.rar

İçindeki .exe uzantılı dosyayı çalıştırın. Önümüze çıkan pencerede sırasıyla telefon modelinizi, indiriceğiniz yazılım sürümünü, ülke ve rengi seçin dosyaları (son sütunda) indirin.

Ekli resimleri görüntülemek için kayıt olmalısınız

CFW & OFW YÜKLEME

Eğer navifirmden OFW indirip yükleyecekseniz Phoenix kullanmalısınız. Aynı şekilde OFW editlerde Phoenix ile yüklenir. CFW veya OFW Portlar(C5-03 hariç) Jaf ile yüklenir.

JAF PROGRAMI

Burada herşeyi adım adım takip ederseniz sorunsuz bir şekilde OFW Portunuzu & CFW'nizi kurmuş olacaksınız.

HAZIRLIK ADIMI:

Bu aşamada bilgisayarımızda sürücü/program çakışmasını engellemek için mevcut sürücü ve programları kaldırmamız gerekecek. Bilgisayarınızdan aşağıdaki programlar varsa kaldırın:

- Nokia Connectivity Cable Driver
- Nokia Flashing Cable Driver
- Nokia Pc Suite
- Nokia Ovi Suite
- PC Connectivity Solution

Programlar varsa ve kaldırdıysanız bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Windows 7 ve Vista kullananlar için:

Bilgisayarınız açıldıktan sonra Bilgisayar'a sağ tıklayıp 'Özellikler'e girin. Çıkan pencerenin sol bölmesindeki 'Gelişmiş Sistem Ayarlarları'na tıklayın. Daha sonra 'Donanım' sekmesine gelip 'Aygıt Yükleme Ayarları'na tıklayın. Buradaki pencerede önce 'Hayır,' ile başlayan cümleyi daha sonra çıkan seçeneklerden 'Sürücü Yazılımını,' diye başlayan cümleyi seçin ve 'Tamam' diyerek pencereleri kapatın.

ADIM 1:
Önce programı indirin

4.Jaf.rar

İçinden çıkan programları bir klasöre toplayın ve şu sırayla kurun:

1) JAF Sürücüsü Otomatik Kurulum.exe
2) Nokia Connectivity Cable Driver.msi
3) Nokia Flashing Cable Driver.msi
4) JAF v1.98.62 Tr.exe
5) OGM JAF PKEY Emulator v5.exe dosyasını kopyalayın ve C:\Program Files\Odeon\Jaf (64-bit sistemler için C:\Program Files (x86)\Odeon\Jaf) içine yapıştırın. Daha sonra bu dosyaya sağ tıklayıp Gönder > Masaüstü (Kısayol Oluştur)'u seçin.

Windows 7 ve Vista kullananlar için:
Masaüstünüze gelip bu dosyanın kısayoluna sağ tıklayın ve Özellikler'e tıklayın. Çıkan pencerede 'Uyumluluk' sekmesine tıklayın ve ayarlarının aşağıdaki gibi olmasını sağlayıp 'Tamam'a tıklayın.

Eğer 64-Bit işletim sistemi kullanıyorsanız, aşağıdaki işlemi yapın:

C:\Program Files (x86)\
Odeon klasörünü kopyalayın ve C:\Program Files\ içine yapıştırın.

ADIM 2:

Telefonunuza uygun indirdiğiniz arşivin içinden çıkan dosyaları telefonunuzun RM koduna göre aşağıdaki klasörlerden birinin içine atın. Bu klasörler yoksa siz oluşturun. 64-Bit işletim sistemleri içinde aynı klasöre atacaksınız.
Nokia 5228-5232-5233 RM-625 için:C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-625
Nokia 5230 RM-588 için:C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-588
Nokia 5235 RM-588 için:C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-588
Nokia 5250 RM-684 için:C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-684
Nokia 5530 RM-504 için:C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-504
Nokia 5800 RM-356 için:C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-356
Nokia X6 RM-559 için:C:\Program Files\Nokia\Phoenix\Products\RM-559

ADIM 3:

Masaüstündeki OGM_JAF_PKEY_Emulator_v 5 kısayoluna çift tıklayarak çalıştırın ve çıkan pencerede GO'ya tıklayın.

OFW için aşağıdaki anlatım geçerlidir. Jaf kullanımı CFW'den CFW'ye değişir eğer CFW sahibi anlatım eklemişse o kullanımı uygulayın. Eğer anlatım yoksa bunu uygulayın :oke:

Önünüze bir JAF penceresi çıkacak. JAf penceresinde BB5 sekmesine tıklayın. Sağ ortada telefon modunu ''Offline'' yapın.

Tıklama kutucuklarını soldan-sağa doğru takiben sırasıyla şöyle işaretleyin:

1) El ile flash'ı işaretle
2) Kapalı USB'yi işaretle
3) Fab. Ayarı'nı işaretle
4) Normal Mod'u işaretle
5) CRT 308'in işaretini kaldır

Sonuç aynen aşağıdaki gibi olmalıdır:

Son olarak INI Seç.'e tıklayın.

Telefonunuza göre çıkan listeden bir seçim yapın:

Nokia 5228-5232-5233 RM-625 için:RM-625 Nokia 5232/5233 CABLE
Nokia 5230 RM-588 için:RM-588 Nokia 5230 CABLE
Nokia 5235 RM-588 için:RM-588 Nokia 5230 CABLE
Nokia 5250 RM-684 için:RM-684 Nokia 5250 CABLE
Nokia 5530 RM-504 için:RM-504 Nokia 5530C-2 CABLE 5530
Nokia 5800 RM-356 için:RM-356 Nokia 5800D-1 XPRESSMUSIC CABLE 5800
Nokia X6 RM-559 için:RM-559 Nokia X6-00 CABLE 5800
Nokia 5250 kullanıcıları İçin:Bu telefon listede yer almamaktadır. Telefonu listeye katmak için JAF'tan çıkın ve alttaki linke tıklayın.

5.jaf_nok4models.rar
Dosyayı indirin, rar'dan çıkarın ve C:\Program Files\Odeon\Jaf (64-bit kullananlar için C:\Program Files (x86)\Odeon\Jaf) içine atıp eskisiyle değiştirin. Bundan sonra gerekli adımları tekrarlayın, telefonunuz listede görünecektir.

JAF'ta telefonunuzu seçtikten sonra 3 özelliğin önündeki işaret yeşil renkte parlayacaktır.
Parlaması gereken özellikler:MCU, PPM ve APE Değişim.

Eğer özellikler burada belirtildiği gibi parlamıyorsa bir yerde hata yapmışsınızdır. Mutlaka en baştan başlayarak adımları tekrarlayın.Bazı üyeler, bu adımda programın 'Statü ve Sonuçlar' kısmında çıkan 'Mevcut diller' kısmına bakarak CFW'nin dilinin hangisi olduğunu öğrenmeye çalışıyorlar. Burada yanlış bilgi verilmektedir. Siz hangi dil dosyalarını indirmişseniz, CFW'niz o dilde yüklenecektir. Eğer hangi dil dosyalarını indirdiğinizi hatırlamıyorsanız tekrar indirin.
ADIM 4:Dikkat!
Bu adımda telefonunuzdaki tüm veriler silinecektir! Veri kaybı yaşamak istemiyorsanız:

- Telefonda kayıtlı rehber kişileriniz varsa bunları SIM'e kopyalayın.
- Ajanda, Not bilgileriniz varsa bunları elinizle bir bir kağıda kalemle yazın. Çünkü Dosya yöneticisinden alacağınız yedekler C6v41 portuna geçtiğinizde çalışmamaktadır.
- Telefonun hafıza kartında önemli bilgilerinizi bilgisayarınıza kopyalayın ve hafıza kartınızı biçimlendirin.
- Telefonunuza hard format atın. (Telefonunuzu kapatın. Sırasıyla yeşil tuş, kırmızı tuş, kamera tuşu ve güç düğmesine basın. NOKIA yazısını görene kadar basılı tutun.)

Önce telefonunuzu kapatın, USB kablosunu hem telefonunuza hem de bilgisayarınıza takın. Şimdi JAF programının içerisindeki sağ kısmında yer alan 'FLASH' butonuna tıklayın ve çıkan soruya 'Evet' deyin. Daha sonra telefonunuzun açma-kapatma düğmesine çok kısa sürede basın ve basılı tutmadan elinizi çekin. Bilgisayar flash sürücülerini görmeye başlayacağı için ilk denemede telefonunuza flash atılamayabilir. Fakat vazgeçmeyin, 3-4 defa daha 'FLASH' butonuna tıklayıp, telefonun açma kapama düğmesine basın. Bir noktadan sonra telefonunuza flash atılacaktır.Herhangi bir nedenden dolayı telefonunuzun ekranı beyaz iken flash sonlanırsa, telefonunuzun pilini çıkarıp-takın ve tekrar 'FLASH' butonuna basıp, telefonun güç düğmesine basın.Flash durumunu JAF programının 'Statü ve Sonuçlar' kısmından takip edebilirsiniz.'Statü ve Sonuçlar' kısmında hızlı bir şekilde sonuçlar akmaya başlayacaktır. Flashlama aşamaları şu şekildedir. (Telefonunuzun ekranını izleyin):

1) Telefonunuz beyaz bir ekran olarak açılır ve uzun bir süre böyle kalır.
2) Telefonunuz 1 kere kapanıp-açılır ve 'Local Mode' yazısı görürsünüz.
3) Telefonunuz 1 kere daha kapanıp-açılır ve 'Test Mode' yazısını görürsünüz.
4) Telefonunuz son kez kapanıp-açılır ve yüklediğiniz CFW'nin veya OFW'nin açılış ekranını görürsünüz.

Bu adımdam sonra telefonun USB kablosunu çıkarabilirsiniz.

ADIM 5:
Telefonunuz açıldıktan sonra 1-2 dk. bekleyin, telefon kendine gelsin. Daha sonra Menü >> Araçlar >> Dosya yöneticisi'ne girin. Hafıza kartınıza girin ve Seçenekler >> Hafıza kartı seçenekleri >> Biçimlendir >> Evet'i seçin. Hafıza kartınızın biçimlendirilme işlemi tamamlandıktan sonra telefonunuzu kapatın. Kapandığından emin olduktan sonra sırasıyla telefonun Yeşil (Yes) - Kırmızı (No) - Kamera - Açma-kapatma tuşlarına basın ve telefon açılıp, telefon ekranı geçene kadar bekleyin. Sonra bu tuşları bırakabilirsiniz. Burada telefonunuza hard format atmış oldunuz.

Bundan sonra telefonunuzu aktif olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Kurulum tamamlanmıştır.

MODİFİKASYON İŞLEMİ(CFW HAZIRLAMA)

Modifikasyon işlemi ilk öğrenme aşamasında çok sıkıcıdır. Fakat öğrenince çok basit gelecek :oke:

C6 PORTU NEDİR?

C6 yazılımının daha düşük telefonlara uyarlanmış hali gibi düşünebilirsiniz. Tam olarak böyle olmasada kafanızın karışmaması için bu tanım daha iyi.

Yazılım Dosyaları Hakkında Bilgilendirme
İndirdiğiniz dosyalar ve açıklamaları:

C00-C0r
C00 dosyası orjinal yazılımda tüm ana programların ve ayarların bulunduğu dosyasıdır. C6 portlarında ise C00 dosyası boşatılmış ve adı C0r olmuştur. Boşaltılma sebebide telefonu modlamak için ana dosyaların Rofs2 klasörüne alınmasıdır. Bu dosyayı sadece Nokia Cooker ile açabilirsiniz

ROFS2 V.xx
ROFS2 V uzantılı dosyalar. Orjinal yazılımda Rofs2 dosyasının içinde telefonun açılması için gerekli dosyalar + telefonda bulunan dil + T9 ve gerekli sistem ayarları bulunur. Burdaki dosyaları değiştirebilirsiniz. C6 portlarında ise Rofs2 dosyasında C0r dosyasında bulunan tüm dosyalar burda bulunur, değiştirilebilir.

UDA FSPX
UDA Fspx dosyası orjinal yazılımda oyunlar uygulamalar office ve diğer araçların kurulum dosyaları ve ayarları bulunur. Bu dosya üzerinde yapılan değişiklikler (Örnek: Dosya azalması çoğalması, yani boyuttaki değişiklikler) telefon belleğindeki boş alanı belirler. C6 portlarında bu dosyanın içi boşaltılmış UDA'nın içindeki dosyalar Rofs2 klasörüne alınmış ama bazıları eklenmemiştir. (Örnek: Oyunlar ve orjinal uygulamaların bazıları)

ROFS3 FSPX
ROFS3 Fspx dosyası sadece orjinal yazılımda işimize yarar. Orginal yazılımda bu dosyanın içinde telefonun temaları ve bir kaç ayar dosyası bulunur. Aynı şekilde kalıcı Hack İnstallserver.exe Ve Rom Patcher programları bu dosyanın içine eklenir. C6 portlarında bu dosya bulunmaz. Portlanmış FW'nin Rofs3 dosyasının içeriği Rofs2 klasörüne aktarılmıştır.
ROFS2 DOSYASININ İÇERİĞİ (BULABİLDİĞİM KADARIYLA)
BÜTÜN HERŞEYİN YAŞANDIĞI YER...

Burdaki anlatılan dosyaları NFE ile rofs2'yi açtığımzda göreceksiniz...

DATA
BookmarkImportSample.txt
Dosyası internet tarayıcının ayar dosyasıdır. Bu TXT dosyasını açtığınızda en altta Item,Google
,, ,, bir satır görüceksiniz. Bu orjinal tarayıcıdaki yer imlerinin adı ve adresleridir. Item,''tarayıda gözükecek adı buraya yazın'',,''url'' şeklinde yazıcaksınız. (Örnek: Item,Maxi#Reklam - Mesajı Rapor Edin#,, ,,) İstediğiniz kadar yer imi ekleyebilirsiniz.

Alarm 1.aac = Alarm Sesi
Clock alert 1.aac = Saat Alarm Sesi
Startup_tone.aac = Başlangıçta Çalan Kısa Müzik

DBUS
Bu klasörün içerisinde System.conf uzantılı dosya bulunur. Bu dosya düzenlenebilir mi? Ben denemedim. İsteyenler deneyebilir. Bu Conf dosyasının içinde telefonun açılması ile ilgili gerekli bilgiler bulunur.
securewidgetpreinstall
Bu klasörün için Ovi Store ana kurulum dosyası ve telefon açıldığında kurulum yapılması için gerekli TXT dosyası bulunur. Burdaki Ovi Store kurulum dosyasını değiştirmeyin. Yoksa Ovi Store kurulmaz ve çalışmaz. Ovi store istemeyenler deneyebilir. Ben denemedim.
SOUNDS
Bu klasörün içinde dijital isimli klasör bulunur ve digital klasörünün içinde telefonun orginal zil sesleri buradadır. Yazılıma ekleyeceğiniz zil seslerini bu klasöre eklemeniz yeterlidir. İçerisindeki içeriği silebilir veya istediğiniz her türlü değişiklik yapabilirsiniz unutmadan zil seslerini sildiğinizde telefon orjinal ayalarında zil çalmaz. Bunun için profil ayarının düzenlenmesi gerekir.

PRIVATE
Bu klasörün içeriği karışıktır. Bende tamamını çözemedim. Bildiklerimi yazıcam. Kusura bakmayın 187 klasör ve 1800 dosya bulunuyor.
10202be9 =Bu klasörde telefonun ayaları bulunur. En çok dosya bu dizinde bulunur.
200159c0 = Orjinal widgetlerin ayarlarının bulunduğu klasördür.

10207114 = Tema dosyalarının skn ve mif dosyasları bu klasörün içinde /Import klasöründe bulunur.

10282BC4 = Telefonun sensor - ışık vs. ayaları ve genel sistem ayaları bu klasörün içinde bulunur.

Sensor ve ışık vs. ayalarını Rules klasöründeki Rul dosyaları belirler.
Setting klasörünün içindeki klasörlerde xml formatlı ayar dosyaları bulunur.

200113DD = Menu düzeninin olduğu klasördür. Bu klasör içindeki matrixmenudata.xml menudeki klasör ve uygulamaların isimleri yerlerini ve ikonlarını belirler. Bu dosya Xml Editor veya not defteri ile düzenlenir ama telefondan menü düzenini el ile ayarlayın. Daha sonra X-plore ile C'den aynı dizindeki dosyayı Pc'ye aktarıp yazılıma ekleyerek daha düzgün sonuç alırsınız.
Content\14\ klasöründe matrixmenudata.dtd dosyası bulunur. Bu dosya orjinal menü düzenindeki uygulamaların isimlerini belirler. Liste ve tablo menü düzeninin ikisinide kapsar. Not defteri ile açıp düzenleyebilirsiniz.

RESOURCE
Bu klasörümüzün içinde telefonun tüm uygulamaları ve uygulama ayarları bulunur. Orjinal uygulamaların RSC ana dosyaları ve dil dosyaları R14 R01 vs. diğer dil dosyalarını barındırır.

Klasörün içerdiği klasörler
3DTones
Bu klasörün içinde 3D zil seslerinin ayar dosyaları bulunur. Xml formatlıdır ve düzenlenebilir ama ben uğraşmadım. İsteyen üzerinde oynasın. :)
Applicationhelp
Bu klasör adı üzerinde uygulamaların yardım dosyalarını barındırır. Düzenleyecek bir şey yok içindeki R14 haricindeki klasörleri silebilirsiniz. Sorun çıkarmaz.
Apps
Bu klasörümüz uygulamalar klasörüdür. İçersinde menüdeki orjinal klasörlerin ve uygulamaların Mif ikonları, RSC dosyaları, R14 ve diğer Rxx dosyaları bulunur. Üzerinde oynama yapabilirsiniz ama çok karıştırmayın. Uygulamaları bozabilirsiniz. Gereksiz uygulamaları NFC programı ile silmenizi öneririm.

Bootdata
Bu klasörün içeresinde languages.txt isimli dosya bulunur. Telefonda bulunan dilleri belirler. Örnek Olarak içeriği şu şekilde olur;

01
14,d

01 = İngilizce, 14 = Türkçe, 14'ün yanında yazan ,d komutu default(varsayılan) dilin Türkçe olduğunu gösterir.

Cdl
Bu klasörün içinde RSC uzantılı dosyalar vardır ama ne işe yaradığını bende bilmiyorum. Silmenizi önermem ama isteyen silsin.

Charconv
Karakter dönüştürücü, web siteleri ve telefondaki programlar için karakterleri dönüştürür. Üzerinde değişiklik yapmayın.
cms
Rehber ve mesajlar için ayar dosyaları bulunan klasördür. Üzerinde oynama yapmayın.
CntModel
Rehber için ayar dosyasıdır. R14 uzantılı dosyada soyisim diye bir komut var. İsteyen üzerinde oynama yapsın.
Effects
Bu klasöründe içinde tema efekti dosyaları bulunur. İçeriği istediğiniz gibi düzenleyin. İsterseniz komple silibebilirsiniz. Silince tema efekti çalışmaz. Bunu Unutmayın.
Errors
Hatalar Klasörüdür. Telefonun hata mesajlarının bulunduğu klasördür. İçerik silinebilir. Ben silmedim ama sizler deneyebilirsiniz.

Fep
Fonts

Telefonun yazı tipi font dosyaları burada bulunur. TTF uzantılı dosyalar yüklenir. Orjinal fontu değiştirmek için kullandığınız font dosyasını Pc'ye bir klasöre dört defa kopyalayın. Dört dosyanın adlarını sırasıyla;

s60snr.ttf
s60ssb.ttf
s60tsb.ttf
S60ZDIGI.ttf

Olarak değiştirin. Yazılıma ekleyin. S60ZDIGI.ttf dosyası ana ekrandaki saatin fontunu belirler. İçeriği boşaltımış Ttf dosyaları kullanarak saat fontunu istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Yanlız unutmadan söleyim. İçeriği boşaltılmamış font kullanırsanız tüm yazı tipi attığınız fontta dönüşür.

Grid
Bu klasörde menü sıralmasını belirleyen XMl dosyaları bulunur. Örnek olarak orjinal menü düzeni 3x4'dür. 4x4 ve 5x4 yapabilirsiniz.

Help
Yardım Klasörüdür. Orjinal programların yardım dosyalarını bulundurur. İçindeki dosyaları silebilirsiniz.
ICL
Sİstem için gerekli komutları barındıran RSC dosyaları bulunuyor.
imageprintdata
Resimleri yazıcılara bastırmak için gerekli uygulama ayarlarını barındırır. İçeriği silmenizi önermem.

ive
JavaRunTime ayar klasörüdür. İçeriği değiştirmeyin, silmeyin.
java
Java uygulamaların güvenlik ve sistem ayarlarını belirler.
JavaHelper
Java yardım uygulamasını barındırır. İçeriği Silmeyin.
list
Bu klasör liste menu düzeninin ayar dosyalarını barındırıyor. İçeriğini silmeyin.

Logeng
Mesaj ve arama için ayar dosyası bulunur. içeriği silmeyin. Üzerinde oynama yapmayın.
MCC
İçerisindeki RSC uzantılı dosyayı silmeyin.

Messaging
Mesajlar için ayar ve dil dosyalarını barındırır. İçeriği silmeyin.

midp2installerplugin
Java uygulamalar için kurulum ayar dosyasını barındırır. İçeriği silmeyin, üzerinde oynamayın.

Multitap
Bu klasörde klavye için harf sıralamasını ayarlayan Rsc dosyası bulunur.
ParamServ
Ek donanımlar için ayar dosyalarını barındırır. BT kulaklık vs. aksesuarlar içindir. İçeriği silmeyin.

Pips
Klasör Pips ismindedir ama telefona kurduğumuz Pips klasörü İle hiçbir alakası yok gibi...
Plugins
Uygulamalar için ek ayar dosyalarını barındırır. İçeriği silmeyin cihazda sorunlar oluşur.

Qwerty
Bu klasörde tam ekran Qwerty için rsc uzantılı Qwerty ayar dosyaları bulunur.
Skins
Temaların Mif ve Mbm dosyalarını barındırır. İçeriğini araştırmadan silmeyin.

Slider
Bu klasörü herkes C6 kaydırmalı tuş klidinin dosyası olarak bilir ama değil. Bu klasörün içindeki dosyalar video oynatıcıdaki ikonları belirler.

SystemAms
Java uygulamaların System klasörüdür. İçeriğini silmeyin. Üzerinde oynama yapmayın.

TimeZoneLocalization
Açılışta çıkan ülke bölge saat ayarlarını belirler. İçeriğini isterseniz düzenleyin ama ben oynamanızı önermem.

TLSCahceServer
İçeriğini silmeyin. Gerekli bir ayar dosyasıdır.

Uiklaf
Sistem için gerekli bir ayar klasörüdür. İçeriğini silmeyin.

Versions
Telefonda *#0000# yapınca çıkan yazılım, dil vs. bilgilerin olduğu klasördür. İçerisinde Txt dosyaları bulunur. İçeriğini düzenleyebilirsiniz. Keyfinize bakın.

Wappush
İnternet tarayıcı için wap ayarlarını barındırır. İçeriğini araştırmadan düzenlemeyin.

Xhtml
XHTML klasörü telefondaki tüm uygulamalar için ayarları barındıran Xml ve zip Dosyalarını bulundurur. İçeriğini düzenleyebilirsiniz ama yedeğini almayı unutmayın. Xml dosyalarını not defteri veya sağlam bir xml Editör ile düzenleyin. Xml komutlarını bozmayın.

Xml
İçinde bir Adet TXT dosyası bulunuyor. İçeriğini silmeyin.

SYS

Bin
Telefonun çalışması İçin gerekli tüm DLL ve EXE dosyalarını barındıran klasördür. İçeriği düzenlenebilir ama en ufak hatanızda hatalı dosya nedeniyle telefon açılmaz veya dosyaya bağımlı uygulama açılmaz.

Data
İnternet tarayıcının Cache ayar dosyalarıdır. İçeriğini düzenleyebilirsiniz.

SYSTEM

DATA
Bu klasörün içinde dil için dosyalar, güvenlik için ayar dosyaları bir kaç zil sesi ve İni ayar dosyaları V
vardır. Ayrıca bu klasörün içinde 3 adet klasör bulunur.

midp2 Klasöründe java güvenlik ayar dosyaları bulunur. Java uygulamarın izinlerini düzenler. İçeriğini değiştirebilirsiniz.

MobileSearch Klasöründe internette arama yapmaya yarayan uygulamanın ayarları bulunur.

RSM Klasöründe mesaj okuyucunun ayarları ve dil dosyaları bulunur.

install
Bu klasörümüzde telefonun orjinalinde bulunan uygulamarın kurulum Sis ve Sisx dosyaları bulunur ama unutmayın. Bu dosyalar sadece uygulamanın kurulu olduğunu gösteren küçük boyutlu dosyalardır.
Kafanıza göre içeriği silmeyin. Kalkacak gereksiz uygulamaları NFC ile silince silinen uygulamanın Sis dosyasıda silinir.

Sounds
Bu klasörün içinde bulunan Digital klasöründe Wav formatlı kamera çekim sesleri ve uyarı sesleri bulunur. İçerisindeki dosyaları farklı dosyalar ile değiştirebilirsiniz. Unutmayın yeni dosyaya değişecek dosyanın ismini verin. (Örnek: CamcorderJavaStart.wav) Dosyalar Wav formatlı olmalıdır Mp3 Dosyalarını Wav'a çevirmeden atmayın.

WidgetLibs
Klasörün içinde widgetlerin çalışması için Js uzantılı ayar dosyası bulunur. İçeriği silmeyin, üzerinde oynama yapabiliriz. Çok kurcalamayın.
PORT(FW) İÇİNDEN PROGRAM SİLME İŞLEMİ

Portu indirdik şimdi portun içinden silmek istediğimiz şeyler olabilir (ovi map gibi programları silmek gibi) bunu nasıl yapıcağımızı anlatıcam. Silme işlemi için NFE ve NFC programlarını kullanıcaz. Öncelikle değişikliklerin tamamını indirdiğimiz portun rofs2 dosyasında yapıcaz. (Aslında dosyanın tam adı RM-356_60.0.003_prd.rofs2.V05 ama biz kolaylık olsun diye rofs2 diyicez. Önce Nokia Firmware Editor'ü indirelim.

6.NFEstd_v0.3_TR.rar programı kurun ve çalıştırın.
Programı açınca portun rofs2 dosyasını programın sol bölmesine sürükleyip bırakıngörüntü şöyle olacak.

Bu işlem NFE'nin kurulduğu dosya yolunda RM-356_60.0.003_PRD.ROFS2 adında bir dosya oluşturacak. Bu dosyanın içindede rofs2 adında bir dosya olacak.

Şimdi programı küçültün.

Şimdi sıra NFC'de:

Adım 1)
7.Nokia FW Cleaner 3.0 beta 1.rar indirme linkini kullanarak NFC'yi bilgisayarımıza indirelim.
Adım 2) NFC arşivini Yerel Disk (C) sürücüsüne kopyalayalım ve ardından arşive sağ tıklayıp "Klasöre Çıkart" a tıklayalım.
Adım 3) Nokia FW Cleaner 3.0 beta 1 klasöründeki "Nokia FW Cleaner 3.0 beta 1.exe" dosyasınıçalıştıralım.

Karşımıza aşağıdaki pencere gelecek.

Bu pencerede kırmızı ile işaretlenen [...] butonuna tıklayıp,NFE'nin kurulduğu dosya yolunda ki RM-356_60.0.003_PRD.ROFS2 dosyasının içindeki Rofs2 dosyasını seçmemiz gerekiyor. Seçtikten sonra "Tamam" a tıklayın.

Adım 4) NFC ana penceresi karşınıza çıkacak. Eğer doğru konumu seçtiyseniz, bu pencerede bir çok bileşen seçilmiş olacaktır. Eğer bileşenlerin hiçbiri seçili değilse NFC'yi kapatıp tekrar açarak doğru Rofs2 konumunuseçmeniz gerekmektedir.

Adım 5) Silinmesini istediğimiz bileşenlere işaret koyuyoruz. Önceden işaretli gelen bileşenlerin tümünün işaretini kaldırmak için Tümünü Seç'e önce işaret koyuyoruz, sonra işaretini kaldırıyoruz. Böylece bileşen seçimlerini kaldırmış oluyoruz. Ardından teker teker bileşenleri seçiyoruz.

Adım 6) Seçimlerimizi tamamladıktan sonra "Firmware klasörü" yazan kısımdan [+] düğmesine tıklıyoruz. Bu, seçtiğimiz modların dosya adreslerinin listesini oluşturacaktır. Dosya listesinin hazır olduğunu NFC penceresinin sağ bölmesindeki "List Ready" yazısından anlayabiliriz. Ne kadar alan kazanacağınızı görmek için "Hesapla"butonunu kullanabilirsiniz. Hesapla butonunu kullandıktan sonra 0 MB yazıyorsa, ilgili bileşen mevcut değil anlamına gelmektedir.

Adım 7) Bileşenleri silmek için az önce [+] butonuna bastığımız kısımdan [X] butonuna tıklıyoruz. Yapacağımız işlemin geri dönüşü yoktur. Bu butona bastığımızda herhangi bir soru sormadan işlem başlatılır, program kısa süreliğine kilitlenir. Ardından "Yapıldı!" şeklinde bir pencere gelir. Bu silme işleminin tamamlandığını gösterir.

Şimdi aşağıya küçülttüğümüz NFE programını büyütüyoruz. ''Reload From HDD''yi tıklıyoruz.

SİSTEM MODLAMA

MOD

Modlar küçük yazılım parçalarıdır ve FW'ye yeni özellikler katmamıza yarar.

Mesela şarjdayken yeşil ışığın yanması modu, anna ikonları modu, işlemci hızlandırma modu, 3x4 4x4 5x4 menü modu...

Modları toplaması çok zordur Allahtan 1-2 arkadaş mod arşivini paylaşmış. Linkini verdiğim mod arşivini açıp telefona neler yapabileceğinizi gördüğünüz zaman mutlu olcaksınız. :)

4. Revizyon! Dünyanın En Büyük CFW Mod Arşivi | Rambo_FT'nin Mod Arşivi | C6/OFW | 26.09.2012

Şimdi en son NFE'yi tekrar büyütüp ''Reload From HDD'' yapmıştık...

NFE ekranın sağ bölmesinde Private, Resorse, Sys System vb. gibi dosyalar görceksiniz. Şimdi mod arşivlerinden birini açın (İçinde modların rar veya zip formatında sıkıştırılmış olması lazım sıkıştırılmamış varsa siz sıkıştırın.) ve FW'de olmasını istediğiniz bir modun dosyasina girin. Görüceksinizki oradada Private, Resorse, Sys gibi klasörlerin ya tamamı yada bir kısmı var

MOD UYGULAMA
Şimdi diyelim ki açtığınız modun içinde Private ve Sys diye 2 dosya var. Private'yi tıklayıp NFE'nin sağ bölmesine getirip bırakın. Aynı işlemi Sys klasörü içinde yapın...

Böylece bir mod uygulamış olduk.;)
şimdi programın üst kısmındaki ''Yeniden Paketle/İnşaa Et'' butonunu tıklayın. İşlemin bitmesini bekleyin...

Evet arkadaşlar başarıyla yeni rofs2'yi oluşturduk. Şimdi ilk kullandığımız rofs2'nin yani indirdiğimiz port dosyalarının arasındaki rofs2nin olduğu yere gidin. rofs2 ve rofs2_ReBuilt şeklinde 2 dosya göreceksiniz. rofs2'yi silin ve rosfs2_ReBuilt dosyasının adındaki _ReBuilt kısmını silin... Dosyalar hazır artık flashlayabilirsiniz...
DİKKAT: HER MOD UYGULADIĞINIZDA FLASH ATIP KONTROL EDİN. ÇÜNKÜ ATTIĞINIZ MOD FW'DEKİ BAŞKA BİR MODLA ÇAKIŞIYORSA TELEFONUN DENGESİNİ BOZABİLİR.
ARTIK MODLAMA YAPABİLİYORSUNUZ
FW'YE PROGRAM GÖMME

SİSCONTENTS
Bunu yaparken kullanacağımız programın adı bu.
Önce programı indirin:

siscontents177.zip
Programı açınca önünüze bir tablo gelcek tamam diyin

Sonra sisteme gömmek istediğiniz programı pencerenin içine sürükleyin ve yukarda açılmış kutu şeklinde bir simge var onu tıklayın.

Önünüze bir pencere gelecek içinde yine Sys, Private, Resourse gibi dosyalar olacak. Bunları modlamada anlattığım şekilde rofs2'ye atacaksınız...

Türkçe Dil Desteği Olmayan Bir FW Nasıl Türkçeye Çevirilir.?

Bir FW'yi beğendiniz ama Türkçe dil desteği yok. Bunu nasıl Türkçe yaparız işte anlatım resimleri izLeyin.

Türkçeleştirme işlenine başlamamız için elimizde ilk önce TR dildosyası lazım...

Türkçe dil dosyasını OFW yapıyorsanız telefonun orjinal yazılımındanm alabilirsiniz.

Eğer CFW yapıyorsanız hangi portu kullanıyorsanız o telefonun orjinal yazılımını indirip o yazılımdan tr dilini çıkarın.

Aşağıdaki yöntemde dil eklemeyi gösterdim aynı yerden dilde çıkarabilir veya silebilirsiniz.

FW'nizde bulunmasını istemediğiniz veya hafızada fazla yer kaplamasın diye silmek istediğiniz dilleri 'Dilleri Sil' bölümünden istediğinizide silebilirsiniz...

Açılış-Kapanış Ekranı Değiştirme (Mif Formatlı Resimler)

MIF Formatı Nedir?

MIF Nokia'nın görselleri gömmek için kullandığı bir dosya türüdür. Örneğin; Açılış ve kapanış ekranı.

A993_MIF ile istediğimiz resmi dönüştürebiliriz. Programın desteklediği formatlar: JPG, BMP, Gif, Ico, Png, Tiff, Wmf.

Açılış kapanış ekranı dosyaları Rofs2/resources/apps klasöründe yer alıyor.

Şöyle:

Açılış resmi: Splashscreen.mif
Kapanış resmi: SysAp.mif

Bu dosyaları silin ve oluşturduğunuz mif uzantılı dosyaların adlarını sildiklerinizle değiştirin. Aynı dosya dizinine atın.

Önce programı indirin:

8.mif converter.rar

Şimdi programı açın.
File'a tıklayın.
Change photo resolucion'ı seçin.

Önünüze küçük bir pencere gelcek çözünürlüğü ayarlayın.
Tekrar File'a tıklayın ve open image'ye tıklayıp resminizi bulup seçin.
Streatch image'ı tıklayın ekrana sığdırsın.

Covert the mif and save'i tıklayın ve dosyanın nereye kaydediceğinizi seçin. :oke:

Mediabar Düzenleme
programı indirin:

10.Medya Kìsayol Düzenleyici 0.3 Türkçe.rar

Programı açın.

Programdan "Aç..." seçeneğine tıklayıp yine indirdiğiniz rar dosyası içerisindeki "frMediaToolbar.dll" dosyasını açın.
Program aracılığıyla istediğiniz kısayolları ekleyebilirsiniz.
İşiniz bitince ''uygula'' diyin.

"frMediaToolbar.dll" dosyasını NFE ile Sys\bin dizinine atın. :oke:

Varsayılan Temayı Değiştirmek

ROFS2\private\10202be9\101F876F.tx dosyasını aç.

Son satırda ' 0x14 string "200039EF" 0 cap_rd=alwayspass cap_wr=alwaysfail ' yazıyor.

200039EF bu numara UID numarasıdır. Bu numarayı varsayılan yapmak istediğin theme nin numarası ile değiştirip kaydet ve jaf ile flashla.

Not : UID numarası öğrenmek için , entegre etmek istediğin theme nin sis dosyasını siscontents programı ile aç. Dosyaları extract etmeden önce programın sol üst köşesinde Package

UID : 0X********

yazıyor.

UID kodun kırmızı ile yazdığım ******** kısmıdır.

Yazılımdan Sound Waves veya Nokia Theme White hariç diğer temaları kaldırmak
private/10207114/import içindeki 101f84b9 klasörü hariç diğer klasörleri silin.

resource/skins klasörüne de aynı işlemi uygulayın.

Eğer Nokia Theme White da dursun istiyorsanız 20022F28 klasörünü silmeyin.

Repack and flash.
Kalan iki temayı temizlemenin için 3 metod var

Anlatım için Cepmod'a teşekkürler :)

Metod 1:
(Tavsiye Olunur)

Tema üzerine başka tema yazma

Örnek olarak 5800-C6 yazılımlarında çekirdekte ;

private\10207114\import\200039ef\200039ef.sknresou rce\skins\200039ef\200039ef.mbmresource\skins\2000 39ef\200039ef.mif
dosyaları bulunmaktadır...

Bu Sound waves temasının dosyalarının konumlarıdır.

Sound waves temasının üzerine yazacağımız temayı Siscontents le açıyoruz....

Ben bu temayı örnek olarak aldım......

11.Nokia Navigator.sis
Temayı açtıktan sonra resme bakarak skn uzantılı dosyayı seçtikten sonra View detailse tıklayın
ve resimdeki bilgiler ışında gerekli düzenlemeleri yapın...

Daha sonra değişikliklerin ardından temayı kaydedip EXTRACT edin.
sonra temanın yol uzantılarını ve isimlerini

Kod:

private\10207114\import\200039ef\200039ef.sknresou rce\skins\200039ef\200039ef.mbmresource\skins\2000 39ef\200039ef.mif

uygun biçimde değiştirerek ROFS2 klasörünüze atın...

2. Metod:

Tema dosyalarını gizleme

Nfe den ToolsFile Hider a giderek
oraya
Kod:

konumlarını ekleyerek Save tıklayın....

Bu yöntemde ilgili doyalar gizlenecektir...
Tavsiye etmiyorum....

3.Metod
Tema dosyaları üzerine boş dosyalar yazdırmak...
Rofs2 klasörünüze dosya yollarını izleyerek boş(DUMMY) dosyalar ekleyerek
de tema gizlenebilir...
Kod:

Bluetooth ismini Değiştirmek
Bluetooth ismini nasıl yazıyorlar merak edenler ;

*private\100069CC\DefaultBTReg.ini açın ve 'Nokia 5800 XpressMusic' yazan yere istediğinizi yazın !!!

DİĞER ÖNEMLİ ANLATIMLAR

C6 Portu Yapma Ve FW Dosyalarının Boyutunu Arttırma
Symbian S60v5 İçin Belle Navibar Yapım Kılavuzu - Türkiye'de İlk ve Sadece MaxiCep'te -
[Bilgi] Rofs2 - Z:\ İçine Gömülebilen Programlar | Sadece MaxiCep'te! Rambo_FT Tarafından!
[Anlatım] Harf zaman aşımı süresini kısaltma / Hızlı yazma özelliği | Sadece MaxiCep'te! By Rambo_FT
[Anlatım] CFW'niz İçin Rofs'larda Boş Alan Oluşturma | Sadece MaxiCep'te! By Rambo_FT
[Arşiv] Uygulamaların UID Kodları | Sadece MaxiCep'te! Rambo_FT Tarafından!
[Arşiv] Z:Private10202BE9 Klasöründeki Dosyaların İngilizce Açıklamaları | Dev Arşiv - By Rambo_FT
Ev Ekranı Alt Orta Tuş Numaratör Simgesi Major & Minor ID Numaraları
[Anlatım] StaticFeatures.dll Dosyasını Düzenleme | Sadece MaxiCep'te! - Rambo_FT Farkıyla!
[Anlatım] C6 Portlarındaki Menü Düzenini İstediğiniz Gibi Değiştirin (Rofs2 Üzerinden) | By Rambo_FT
[Anlatım] CFW'lerdeki QT Sorununu Ortadan Kaldırın | Anlatım Türkçeleştirme Rambo_FT Tarafından
[Anlatım] Ev Ekranı Tüm Widgetleri + Alt Menüyü Şeffaflaştırma | By Rambo_FT - Sadece MaxiCep'te!

Ekli dosyalar

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: DeV/AsA, Salih Özkoç 2, hastaa ve 51 diğerleri

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
konu sabitlenirse daha faydalı olabilir tabi:hmmm

• Beğen
Tepkiler: polinooomm
Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
Öncelikle bu zahmete girdiğin için kutluyorum :alkis

• Beğen
Tepkiler: polinooomm
HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
ben sadece kafada bir şablon oluşsun istedim :D programlar ve hazırlık süreci aynı olmak zorunda hepsinde ;)

• Beğen
Tepkiler: DaNTeFoRV ve polinooomm
Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
ben sadece kafada bir şablon oluşsun istedim :D programlar ve hazırlık süreci aynı olmak zorunda hepsinde ;)

Bu yönden düşündüğünü tahmin etmiştim zaten :oke: İnşallah yardımcı olacaktır. O kadar zahmet gördük bu anlatım için :)

----------Eklendi @ 22:04:41 ---------- Yazıldı @ 22:01:19 ----------

Jaf kullanımı CFW'den CFW'ye değişir eğer CFW sahibi anlatım eklemişse o kullanımı uygulayın. eğer anlatım yoksa bunu uygulayın

Yukarıdaki kısmı konudan yeni gördüm. İşlem tamam :oke:

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
bu genelde çoğu CFW'de işe yarar :D o yüzden bunu seçtim ama anlatım varsa onu uygulamak en doğrusu :rock:

mertko12

mertko12

Üye
abi şuan tek elle yazıyorum telefon sarjı yamukmudur edier sarj zor alıyo bende hata olmasındiye sarja elimle bastırıyom : D suan atıyom fw yi saolsınız

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
olum şarjdayken yapma şarjın en az 4 diş olmalı

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
konu güncellenmiştir :good:

mehmet_fatal_21

Üye
cfw yükledikten sonra telefonu geri orjinal haline nasıl getirecez ??

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
navifirm programıyla telefonuna uygun dosyaları indir flashla ;)

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
navifirm programı ve anlatımı eklenmiştir :rock:

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
hacked ve cfw modifikasyon bu akşam veya yarın eklenecektir

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
ooh be bitt en sonunda dünya varmış...

Silinen Üye 94869

Silinen Üye 94869

Kapalı Hesap
Bu konu sitedeki diğer destek/mod konularının resmen özeti gibi olmuş. Helal olsun, çok güzel anlatmışsın :alkis :alkis

• Beğen
Tepkiler: Metalci Melek
HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
Bu konu sitedeki diğer destek/mod konularının resmen özeti gibi olmuş. Helal olsun, çok güzel anlatmışsın :alkis :alkis

Çok teşekkür ederim :D bidahada böyle bişeye kalkışırsam bende Hakan değilim çok yorucuydu :)

• Beğen
Tepkiler: HAM ZA
furkan5800

furkan5800

Üye
saol emeğine sağlık

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
:rica:

• Beğen
HakaN-06

HakaN-06

Üye
Eline emeğine sağlık kardeşim bilmeyenler için olabildiğince basit anlatmışsın :)

HakanSeven12

HakanSeven12

Üye
    Konu Sahibi
evet :D basit ve kısa olmasina dikkat ettim kafa karıştırmakdan çekindim

rica ederim ;)

• Beğen

Üst Alt