Gönül Bilimlerine Giriş

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
HeiLmasTer®

HeiLmasTer®

Üye
    Konu Sahibi
Gönül Bilimlerine Giriş
Gönül Bilimlerine Giriş-12

Gönlüyle düşünen, bedeni, duygusu, kültürüyle düşünür. Heyecanlı coşkuludur. Canı vardır çünkü, özgürdür. Gürlüğü özünden gelir.(Öz-Gür kelimesi özü gür demektir.) Sadece özgür değildir.
Özgündür de. Kendi hareket alanının meyvalarını topladığı için.
Özgüldür. Kültürüyle, kendine özgü kültürle bağ kurduğu için.
Özerktir. Baskı altında olmayıp, iç dünyasıyla ilgili kararları kendi verebildiği için.

Kaynak;
Ahmet İnam, Düşünce Özgürlüğünden Özgür ve Özgürleştirici Düşünceye...... adlı makale.
Düşünce Özgürlüğü-Hazırlayan Hayrettin Ökçesiz-Afa yayınevi-1998-Sayfa 44
HFSA-Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Arkivi Yayınları: 3

Gönül Bilimlerine Giriş-13-A

Gönülden bilime;

Bilim, gönülle yapılmalı, bilgi, gönülden yaşanmalı. Gönül ise hiçbir inancın tekelinde değildir. Gönül inanç sistemlerinden önce gelir. Gönül inanç sistemleriyle yönlendirilemez.
Gönlü olan anlar. Sever, bağışlar, sorgular, araştırır.

“Gönülden Bilime” yolculuklar kitabı-Ahmet İnam-Hece Yayınları-1. baskı-ekim, 2002- sayfa 180.

Gönül Bilimlerine Giriş-13-B

“Gönül neden salt bir duygu, duyguların yuvalandığı bir kalp değil? Çünkü duygudan,”kalp”ten fazla. İçinde kültürü taşıyor. Bir geçmişi. Bir hayat anlayışını. Bir yaşama biçimini. Bir insana bakış tarzını.”

Ahmet İnam-Teknoloji benim neyim oluyor?-ODTÜ yayıncılık-mart 2005-sayfa-7

Gönül Bilimlerine Giriş-14

Gönlümüz var mı? Olmalı. Hazır olarak yok. Gönül, yaratılan bir şey. Düşünce ve sanatla. Duyguyla, insanın tüm özelliklerinin bir araya geldiği güç ile.
Gönlün biyolojik bileşeni gönlümüze bağlı. Politik yanı topluma, yönetime. Duygusal bileşeni, duygu akışımıza, öfkelerimize, sevinçlerimize, umutlarımıza, inançlarımıza. Dile getirilebilen ve dile getirilemiyen(sözsüz ), anlatım yanı, anlam verebilme bileşeni, hüner, bilgi, bilgelik(yaşama ustalığı) bileşenleri var. Gönlün içinde bir ölçüde denetim var.(Murakabenin anlamlarını anımsayın!) Yarışma, kendini aşma yanı var. (Beceri anlamındaki “uzluk” sözcüğünün dayandığı “uz”, Eski Türklerde “anınğ atı uzdı” tümcesinde olduğu gibi, “onun atı(bir başka atı) geçti.” Anlamındadır.)
Şunu demek istiyorum: Gönül teknolojiden ayrı değil, onun karşısında, üstünde ya da altında değil. Onunla iç içe.
Kendimizi gerçekleştirmemiz teknolojik olarak birşeyler yapabilmemiz gönlümüze bağlı.
(Kaşgarlı Mahmut-cilt3,s239,tdk,1986 baskı)
Könğül kiming bolsa kalı yok cıgay
Kılsa küçün bolmas anı tok bay
(Kimin gönlü çok yoksulsa, güç ile o tok ve zengin yapılamaz.)deniyor.G önül dışarıdan denetimle güçlendirilemiyor; gönül denetimi ayrı bir “denetim” biçimidir. İsterseniz ona gönülleme diyelim. Gönülleme, teknolojik, teknikle yürütülecek bir denetim değildir. Gönüllenmiş gönüller, gönül olabilmiş, sindirim gücünü, özerkliğini kazanmış gönüllerdir. Anlam verebilen, amaç koyabilen, teknolojik denetimle sıkı ilişkide de olsa, ondan farklı olabilen bir çabadır gönülleme.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Üst Alt