Göktaşı yağmurunu kaçırmayın!


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
haltie

haltie

Üye
  Konu Sahibi
Dünyanın yörüngesinden geçen kuyruklu yıldız parçacıklarının atmosferde yanması sonucu oluşan göktaşı yağmurlarının, Temmuz ve Ağustos aylarında yoğun bir şekilde görülebileceği bildirildi.
Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Laboratuvarı yetkililerinden alınan bilgiye göre, dünyanın yörüngesinden geçen kuyruklu yıldız parçacıkları, atmosfere girerek yanıyor, buna da "göktaşı yağmuru" deniyor.
Yetkililer, özellikle temmuzv ve austos aylarında yoğun bir şekilde gerçekleşecek göktaşı yağmurlarının, kaçırılmaması gerektiğini belirtiyor.
Bu yıl, 17 Temmuz-24 Ağustos arasında gerçekleşecek Perseid (Kahraman) göktaşı yağmurunda, 109P/Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’nın bıraktığı taşların
atmosfere girişinin gözlemlenebileceğini belirten yetkililer, "Özellikle 12 Ağustos’u, 13 Ağustosa bağlayan gecede, saatte 100 kadar göktaşı görebileceğiz.
27 Temmuz gecesi de, Delta Kova Göktaşı Yağmuru izlenebilecek. Ancak bu yağmur, Perseid Göktaşı Yağmuru’nda olduğu kadar yoğun olmayacak" dedi. Göktaşı yağmurlarının balık gözü, geniş açılı fotoğraf makineleri ile yada teleskoplarla net bir şekilde görülebileceğini anlatan yetkililer, bu
olayları izleyebilmek için yabancı ülkelerde partiler düzenlendiğini söyledi.
TÜBİTAK 2010 YILI GÖK OLAYLARI YILLIĞI
Bu arada, TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi tarafından hazırlanan ve internet sayfasında da yayınlanan 2010 yılı Gök Olayları Yıllığı’na göre, yıl sonuna kadar
izlenebilecek gök olayları şöyle:
GÖKTAŞI YAĞMURLARI
Göktaşı Yağmuru - Etkin olduğu zaman aralığı - Etkin olduğu tarih
Eta Kova 19 Nisan - 28 Mayıs 5-6 Mayıs
Delta Kova 12 Temmuz - 19 Ağustos 27 Temmuz
Perseid 17 Temmuz - 24 Ağustos 12-13 Ağustos
Orion 2 Ekim - 7 Kasım 21 Ekim
Aslan 10-23 Kasım 17-18 Kasım
İkizler 7-17 Aralık 13-14 Aralık
Büyük Ayı 17-26 Aralık 22 Aralık
EDİRNE’DE GÖKTAŞI YAĞMURU HEYECANI
Bu arada, önceki gece, Edirne merkez ve Lalapaşa ilçesi ile köylerinde, saat 21:15 sıralarında gökyüzünden geçerek Bulgaristan topraklarına düştüğü iddia edilen göktaşı, kentte heyecan yarattı.
Bulgaristan’a sınır olan Saraypınar, Büyükismailçe ve Kalkansöğüt köyünde yaşayan vatandaşlar tarafından net bir şekilde görülen göktaşının, yüksek bir
hışırtı çıkarttığı ve çok parlak ışık yaydığı belirtildi.
Lalapaşa Kaymakamı Ceyhun Dilşad Taşkın da, gök olayını kendisinin görmediğini, ancak gören vatandaşların olduğunu belirterek, "Olayı
araştırdırdım. Kalkansöğüt köyünden daha net görülmüş. Bu köyümüz, Bulgaristan sınırında. Bu köyden daha net görülen göktaşı, büyük ihtimalle Bulgaristan tarafına düştü. Biz da, yangın ihtimaline karşı önlemlerimizi almıştık" diye konuştu.
 
 • Beğen
Tepkiler: Samsunspor
kacaksevgilim

kacaksevgilim

Üye
nerdeyse her sene bu dava var ama ben gece çok ender goruyorum o aylarda:D
 
haltie

haltie

Üye
  Konu Sahibi
ben bir kez gördüm süper bir şey
 
tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
bekliyoruz
 
haltie

haltie

Üye
  Konu Sahibi
12 13 ağustos güzel olucak :ehe
 
tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
izmitten gözükürmü halitcim
 
haltie

haltie

Üye
  Konu Sahibi
neden gözükmesin hava güzel olursa o aylarda güzel olur zaten :D izleriz güzel oluyor
 
tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
eğer gözükmezse seni bulurum :)
 
haltie

haltie

Üye
  Konu Sahibi
:ehe kardeş olmazsa ben taşlara mazot döker atarım sizin evin oraya :d:
 
tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
tamamdır anlaştık halit :d:
 
haltie

haltie

Üye
  Konu Sahibi
:kop: tamam sana yaşatıcaz her türlü o anı :d:
 

WitchKing

Üye
:ehe:ehe

--------------- Ekleme ---------------

halit abi bomba adamsın :d:
 
haltie

haltie

Üye
  Konu Sahibi
sağol canım:sarıl::ehe
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt