göktaşı yağmuru geliyorrrr...


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Necmati

Necmati

Üye
    Konu Sahibi

Dünyanın yörüngesinden geçen kuyruklu yıldız parçacıklarının atmosferde yanması sonucu oluşan göktaşı yağmurlarının, Temmuz ve Ağustos aylarında yoğun bir şekilde görülebileceği bildirildi.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Astronomi Laboratuvarı yetkililerinden alanan bilgiye göre, dünyanın yörüngesinden geçen kuyruklu yıldız parçacıkları, atmosfere girerek yanıyor, buna da ''göktaşı yağmuru'' deniyor.
Yetkililer, özellikle temmuzv ve austos aylarında yoğun bir şekilde gerçekleşecek göktaşı yağmurlarının, kaçırılmaması gerektiğini belirtiyor.
Bu yıl, 17 Temmuz-24 Ağustos arasında gerçekleşecek Perseid (Kahraman) göktaşı yağmurunda, 109P/Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı'nın bıraktığı taşların atmosfere girişinin gözlemlenebileceğini belirten yetkililer, ''Özellikle 12 Ağustos'u, 13 Ağustosa bağlayan gecede, saatte 100 kadar göktaşı görebileceğiz. 27 Temmuz gecesi de, Delta Kova Göktaşı Yağmuru izlenebilecek. Ancak bu yağmur, Perseid Göktaşı Yağmuru'nda olduğu kadar yoğun olmayacak'' dedi.
Göktaşı yağmurlarının balık gözü, geniş açılı fotoğraf makineleri ile yada teleskoplarla net bir şekilde görülebileceğini anlatan yetkililer, bu olayları izleyebilmek için yabancı ülkelerde partiler düzenlendiğini söyledi.
TÜBİTAK 2010 YILI GÖK OLAYLARI YILLIĞI

Bu arada, TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi tarafından hazırlanan ve internet sayfasında da yayınlanan 2010 yılı Gök Olayları Yıllığı'na göre, yıl sonuna kadar izlenebilecek gök olayları şöyle:
GÖKTAŞI YAĞMURLARI
Göktaşı Yağmuru Etkin olduğu zaman aralığı Etkin olduğu tarih
Eta Kova 19 Nisan - 28 Mayıs 5-6 Mayıs
Delta Kova 12 Temmuz - 19 Ağustos 27 Temmuz
Perseid 17 Temmuz - 24 Ağustos 12-13 Ağustos
Orion 2 Ekim - 7 Kasım 21 Ekim
Aslan 10-23 Kasım 17-18 Kasım
İkizler 7-17 Aralık 13-14 Aralık
Büyük Ayı 17-26 Aralık 22 Aralık
EDİRNE'DE GÖKTAŞI YAĞMURU HEYECANI

Bu arada, önceki gece, Edirne merkez ve Lalapaşa ilçesi ile köylerinde, saat 21:15 sıralarında gökyüzünden geçerek Bulgaristan topraklarına düştüğü iddia edilen göktaşı, kentte heyecan yarattı.
Bulgaristan'a sınır olan Saraypınar, Büyükismailçe ve Kalkansöğüt köyünde yaşayan vatandaşlar tarafından net bir şekilde görülen göktaşının, yüksek bir hışırtı çıkarttığı ve çok parlak ışık yaydığı belirtildi.
Lalapaşa Kaymakamı Ceyhun Dilşad Taşkın da, gök olayını kendisinin görmediğini, ancak gören vatandaşların olduğunu belirterek, ''Olayı araştırdırdım. Kalkansöğüt köyünden daha net görülmüş. Bu köyümüz, Bulgaristan sınırında. Bu köyden daha net görülen göktaşı, büyük ihtimalle Bulgaristan tarafına düştü. Biz da, yangın ihtimaline karşı önlemlerimizi almıştık'' diye konuştu
 
Onur Saka

Onur Saka

Üye
Bilgi İçin Teşekkürler...
 
Necmati

Necmati

Üye
    Konu Sahibi
║█►→ØиuЯ←◄█║;2318137' Alıntı:
Bilgi İçin Teşekkürler...
bişi deil kardeşim :D
 
TuRkiShCowboy

TuRkiShCowboy

Emekli Yönetici
Gelsin, başımızın üstünde yeri var :D
 
emree17

emree17

Üye
:aha::aha::aha::aha::aha:
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt