Gelecekte İnsanların Yerini Cyborglar Alacak


Eren Değerli

Eren Değerli

Moderator
    Konu Sahibi
Bir bilim insanına göre insanlığın Dünya üzerindeki hakimiyeti çok uzun sürmeyecek. Dr. James Lovelock’a göre insanlar, baskın tür olarak yerlerini cyborglara kaptıracak.

Gelecekte insanların yerine baskın türün cyborglar olacağına inanan insanlar var. Örneğin ünlü girişimci Elon Musk, insanların hayatta kalmak istiyorlarsa yapay zeka değişimini kabullenmesi gerektiğini söylüyor. Hatta ünlü iş adamının kurucusu olduğu Neuralink adlı şirket, insan-makine arası iletişim sağlayacak bir proje üzerinde de çalışıyor.

Doktor James Lovelock ise duruma daha farklı bir açıdan yanaşıyor. O’na göre gelişmiş robotlar ve yapay zeka, insanlığa karşı dönmeyecek. Onun yerine dünyayı insanların isteklerine göre şekillendirecek.

Lovelock, yapay zekanın zaten insandan daha zeki olduğunu söylerken ‘ Neden Dünya’yı ele geçirsinler ki?’ diye de soruyor. Lovelock bu konuda örnek olarak AplhaGo’yu örnek veriyor. Kendi kendine Go oynamayı öğrenen bu yapay zeka şu anda dünyanın en iyi oyuncusu oldu. Lovelock’a göre cyborglar insanlara ihtiyaç duymayacak ve bizi düşmandan ziyade büyük ve kalabalık bir tür olarak görecek.
 
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt