Haber Geleceğin Akıllı telefonları (olmaz diyenler son yoruma bak)

Sponsorlu Bağlantılar

Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
    Konu Sahibi
Geleceğin Akıllı telefonları (olmaz diyenler son yoruma bak)
Arkadaşlar önceden tahmin ettiklerim hepsi çıktı. Buda çıkarsa şaşırmam.

- TEKNİK ÖZELLİKLER -

1) Telefonun ekranındaki çerceve kaldırılcak,
Ya tam ekran komple cam olcak. Yada sadece üst ve alt kısımda minik çerçeve olabilir. Onlarda ana menü tuşları vs..
Çerçeve ekranda olmucak, yanlarda 4 taraftan olur, çelik yada metalden. Sağlam bi maddeden..

2) Ekran gerçekten kırılmaz cam olur. Tıpkı
Motorola droid turbo 2 gibi, adam çekiçle vuruyo komple kırılmıyo vurulan yer sadece. İşte benim demek istediğim ondan dahada sağlam kırılmaz cam..
3) Ve ekran teknolojisi, OLED yada o dönemde daha kaliteli,
4) Gözü bozmayan, hani tele bakınca gözler bulanık görüyo, o yüzden tercihim LED ekranlı telefon kullanın.

5) Buraya dikkat edelim,
Hafızası, 16 - 32 - 64 - 128 SSD
Evet artık telefon hafızası SSD olarak çıkacak. 128 - 256 Gb gibi hafızası çıkabilir.
Pc deki Ssd aktarım hızları, 200mb - 1gb aktarım hızı olacak..
6) Usb bağlantısı şuan samsung S5 te 3.0
Bu usb bağlantısı 4 - 5.0 gibi artık çok hızlı aktarım olcak.
Telefonda çerçevesiz ekran olcak..
7) Bluetooth 5.0 çıkar.
8) Wifi değişecek,
IPhone 7 haberlerinde li-fi den bahsediliyor. Wifi den kaç kat daha hızlı çalışacak.

9) Ram,
Artık telefonlarda kasma sorunları kalkacak.

- ddr ram 5 kulanılacak. Şuan Note 5 ve bazılarında ddr4 4 gb ram var.
- Artık bilgisayar gibi, 8gb ram turbo ram,
- İşlemci PC gibi 3.2 ghz gibi işlemciler çıkacak.
- İşlemcilerin önbellekleri Pc de 16 mb kadar var.
- Telefondada 3 - 6mb gibi ön bellek çıkacak. - İşlemcilerde artık intel i3 gibi veya ona yakın güçte çıkar.
- Bunlarla birlikte GPU grafik frekansları daha güçlü çalışcak.

Not: 8. Madde hariç hepsi benim fikirlerimdir.
10 sene önce bi proje yaptım yeni yeni çıkıyo, gerisini siz düşünün..

Hafta sonu ve can sıkıntısından yazdım :)
Tablet pc, dokunmatik pc, dev ekranlı 4k tv..İşte bunlar hiç yokken bunların aynı böyle çıkacak demiştim yıllar sonra çıktı.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: MAERKEK ve musleysa

triss

Üye
li-fi nin hızı gbps seviyesinde ama onu kullanabilecek operatör hızları yok,kaldıki 4g bile daha gelmedi ülkemize

• Beğen
Tepkiler: Muhmd CR7
Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
    Konu Sahibi
li-fi nin hızı gbps seviyesinde ama onu kullanabilecek operatör hızları yok,kaldıki 4g bile daha gelmedi ülkemize

Aynen kardeşim.
Malesef teknolojide ülmemiz biraz geride, avrupa yakında 5G ye geçer biz 4G de kalırsak şaşırmam.

kanat_58

kanat_58

Üye
Telefonlara veya tabletlere ek özellik olarak laser klavyede eklenebilir ön kameranın oraya veya yanına eklenebilir pc ye de eklenebilir aslında pc ekranına bence dediğin gibi hepsi olur ilerde buda benim düşüncem

• Beğen
TheLastWarrior

TheLastWarrior

Üye
Katlanabilir teknolojiyide unutmayalım
tableti katla telefon olsun telefonu katla akıllı saat olsun gibi :hmmm

• Beğen
kanat_58

kanat_58

Üye
Katlanabilir teknolojide unutmayalım
tablet katla telefon katla akıllı saat gibi :hmmm
O dediğin katlama üzerinde hala çalışıyorlar birtane yapmışlar tanıtım amaçlı fuarda gösterirken gelen katlamış giden katlamış sonunda ikiye bölünmüş ama hala çalışmaları sürüyor ne zaman olur çıkar bilinmez

• Beğen
TheLastWarrior

TheLastWarrior

Üye
O dediğin katlama üzerinde hala çalışıyorlar birtane yapmışlar tanıtım amaçlı fuarda gösterirken gelen katlamış giden katlamış sonunda ikiye bölünmüş ama hala çalışmaları sürüyor ne zaman olur çıkar bilinmez
Daha erken bence bunun için bence 7-8 senesi var daha :hmmm

• Beğen
DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Telefon İle Neden Pcyi Kıyaslıyorsunuzki DDR5 RAM Daha PCde Çıkmamış Bile PCdeki 1 GHZ İse Telefondaki RAM Hızı 500 Mhz Ble Değildir Kaldıkı İşlemciler Zaten Mobil P4 İşlemcinin 1 Adımla Yaptığını Mobil Cihazlar 10 Adımla Yapıyor

• Beğen
Tepkiler: PALA. ve Muhammed CR7
Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
    Konu Sahibi
Katlanabilir teknolojiyide unutmayalım
tableti katla telefon olsun telefonu katla akıllı saat olsun gibi :hmmm

Katlanabilir çıkar, ama senin istediğin gibi olması zor olabilir :)
Telefon İle Neden Pcyi Kıyaslıyorsunuzki DDR5 RAM Daha PCde Çıkmamış Bile PCdeki 1 GHZ İse Telefondaki RAM Hızı 500 Mhz Ble Değildir Kaldıkı İşlemciler Zaten Mobil P4 İşlemcinin 1 Adımla Yaptığını Mobil Cihazlar 10 Adımla Yapıyor

Bence çıkar, ama hepsi bir arada özellikli kaç yıl sürer bilmem.
Ama teknoloji bence yavaş ilerliyo.
3 5 senede çıkabilir.
Zaten note 6 da, 6 yada 8 gb ram den bahsediliyo yabancı sitelere bak

DarkredBlue61

DarkredBlue61

Üye
Katlanabilir çıkar, ama senin istediğin gibi olması zor olabilir :)

Bence çıkar, ama hepsi bir arada özellikli kaç yıl sürer bilmem.
Ama teknoloji bence yavaş ilerliyo.
3 5 senede çıkabilir.
Zaten note 6 da, 6 yada 8 gb ram den bahsediliyo yabancı sitelere bak
10 GB RAM Olsa Sistem 8 GBsini Kullanacak Bundan Ne Anlayacağiz? Adam 10 GB RAM Koysa 4 5 GBSini Kullansa Tamamda Şu Anda İşlemci ve RAMın Artması Zorunluluktan Başka Bişey Değil Adam RAMI Arttırmasa 200 300 MBBoş RAM Kalır Cihazda

• Beğen
kanat_58

kanat_58

Üye
Ben pc ekranına olabilir laser klavye dedim şuan var laser klavye fakat benim dediğim içine yerleştirilmesi

Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
Her zaman ki gibi dediklerim çıkmaya devam ediyor. Bu bende yaklaşık 10 senedir oluyo. Başlangıç yanlış hatırlamıyorsam 2007 ile 2010 arası olsa gerek. Çoğu tahmini olarak oldu ve Rüyamda da gördüm son teknolojiyi, rüyamda gördüğüm şuan yok ne zaman çıkar bilmem ama tahminen 3 - 5 - 7 sene sonra belki çıkar, belki çıkmaz. Ama geçte olsa çıkabilir.......
Neyse biz asıl konuya dönelim, ana konudaki 9 maddenin şuanki durumu inceleyelim

1) Çerçevesiz telefonlar çıktı,
İlk Çıkan sanırsam,
Xiaomi Mi MIX.
Sonradan çıkanlar,
Samsung S8 - S8+ ve note 8
Ve diğerleri...

2) Yukarıdaki ana konu 2. Maddesi
Aynen dediğim gibi oldu çıktı...
İnanmıyosanız weptekno Iphone x ile test yaptı linkteki videonun 4.56 dakika ile 5.28 arası izleyin. Cep ve kulak hizası 2 kere gösteriyo, kırılmıyo dayanıklı..
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız

3) 3. Madde de çıktı Oled ekran,
1) Iphone x 2) Huawei Mate 10
-------
P-OLED: 1) Xiaomi Mi Note 2
2) LG V30 3) Google Pixel 2 XL

4) 4. Madde henüz net olarak belli değil ama 2 çeşit benzeri çıktı.
- Mavi Işık Filtresi (Blue Light Filter)
- ‎bazı notebook ekranları "mat veya yansımasız yüzey" gibi özellikler var.
Yani ufak ufak çıkıyo..

5) Ssd den bahsetmişim. 1 2 sene önce bi kaç telefon şirketlerine öneri olarak email attım yanıtlandı. Şuan net bi sonuç yok ama mutlaka telefonlara da SSD veya SSD hızına yakın bi teknoloji çıkacağına inanıyorum. Bi gün Telefonun kendi hafızası aktarım hızı 200 mb gibi aktarım yaparsa ya ssd yada ssd ye yakın bişey olsa gerek..

6) Usb bağlantısı şuan 3.1 ve ufs 2.1
Evet usbler geride kalmış gibi.
bilmiyom artık 4.0 mı 5.0 mı bişekilde çıkabilir.

7) Bluetooth 5.0 çıktı.
Note 8 de var. Iphone x ve 8, lg v30, OnePlus 5, Sony Xperia XZ Premium vs...
Kısaca 2017 de çıkan telefonların çoğunda yada bazılarında var..

8) Aslında buda şöyle bişe diyim,
Hani wifi sinyal arttırıcı ufak cihatlar var ya ? İşte telefon tablet vb. Wifi sinyali dahada arttırılabilir.
Yani bi telefon wifi 1 nokta çekiyosa diğer gelişmiş telefon 2 - 3 nokta çektiğini düşünün. Ve wifi ile ilgili farklı özellikler çıkabilir.

9) 8 gb ram çıktı,
- OnePlus 5, Xiaomi Mi MIX 2 Special Edition vs..
- ‎ddr5 e gelince, az önce araştırdım kimi 2018 de kimide 2019 da çıkacağı belirtmişler. Ama ne zaman çıkar bilmem.

Evet konu yakın gelecekte çıkacak ve ileri çıkacak teknoloji...
4,5 ve 6. 8. Maddekiler henüz çıkmadı ama çıkacağına inanıyorum. Ne zaman çıkar bilmiyorum. Diğer bahsettiklerim nasıl çıktıysa.. bunlarda neden çıkmasın.
Evet bu konudaki düşünceleriniz ?? Olumsuz yorum yapanlar bakın işte çıkanlar var ??? Daha çok çıkacak şeyler var..
Bizzat benim yaptım teknoloji tasarım dersindeki proje 10 yıl sonra çıktı ???
Şimdi Aklıma geçen yeni şeyler var. Ya yeni 2. bi konu açarım yada burdada konuşabiliriz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: musleysa
Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
9) İşlemcilerde artık intel i3 gibi veya ona yakın güçte çıkar.
Evet arkadaşlar konudaki 9. Madde içinde i3 ten bahsetmiştim,
İşte çıktı hemde daha fenası intel i5 çıkmış (Tablet pc) :oke:
ben yeni farkettim görünce şaşırdım.
Link teki Samsung olana bakın Temel Donanım yerine, intel i5 2,50 Ghz turbo ile 3.1 Ghz yazıyo..

Samsung Galaxy Book 12 Wi-Fi (sm-w720)

Toshiba WT310-105

By_Casparov

By_Casparov

Üye
Benim tek istediğim telefonu şarj etmemiz gerektiğinde adaptör prizde takılı iken ben odanın içinden belli mesafe yakınken telefonu sarj etmek istiyorum. :) kabloyla falan uğraşmak istemiyorum kısacası

Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
Benim tek istediğim telefonu şarj etmemiz gerektiğinde adaptör prizde takılı iken ben odanın içinden belli mesafe yakınken telefonu sarj etmek istiyorum. :) kabloyla falan uğraşmak istemiyorum kısacası

Kardeşim ister inan ister inanma. Senin bu dediğini tahminen 3 5 sene önce ben Toshiba şirketine çizim ve anlatımlı hazırlayıp kargo ile gönderdim. Ama hiç yanıt gelmedi. O sırada diğerlerine de mail attım yine yanıt gelmedi :oke: :D

Fakat farklı şey çıktı samsungların wifi şarj felan varya şuan satılıyo o var..

By_Casparov

By_Casparov

Üye
Kardeşim ister inan ister inanma. Senin bu dediğini tahminen 3 5 sene önce ben Toshiba şirketine çizim ve anlatımlı hazırlayıp kargo ile gönderdim. Ama hiç yanıt gelmedi. O sırada diğerlerine de mail attım yine yanıt gelmedi :oke: :D

Fakat farklı şey çıktı samsungların wifi şarj felan varya şuan satılıyo o var..
o da temaslı sonuçta. yakın zamanda çıkar diye bekliyoruz :)

PALA.

PALA.

Üye
9) İşlemcilerde artık intel i3 gibi veya ona yakın güçte çıkar.
Evet arkadaşlar konudaki 9. Madde içinde i3 ten bahsetmiştim,
İşte çıktı hemde daha fenası intel i5 çıkmış (Tablet pc) :oke:
ben yeni farkettim görünce şaşırdım.
Link teki Samsung olana bakın Temel Donanım yerine, intel i5 2,50 Ghz turbo ile 3.1 Ghz yazıyo..

Samsung Galaxy Book 12 Wi-Fi (sm-w720)

Toshiba WT310-105
Güç tüketimlerine bakarsanız 25 watt civarındadır, bekleme modunda 10 watt civarına düşse bile yüksek değerler...
5 voltluk bataryadan 2 amper akım geçişi ile 10 watt güç mümkündür, diğer donanımları saymasak 1 saatte 2000 mah yapar.
Ayrıca gösterdiğiniz tabletlerde muhtemelen voltaj değeride yüksek olabilir. Ekran süreleri 10 ila 5 saat arasında değişse bile yoğun işlerde batarya su gibi tükenir. Ya meydana çıkan ısı ? Tabletin alanı yine telefona nazaran geniş olduğundan dağılıyor.
Teknolojide olmaz diye bir şey yoktur ama amaç genelde tüketim çılgınlığı yaratmaktan başka birşey değil...

Geçtiğimiz yıllarda casper 8 çekirdekli telefonlarla piyasada iyi reklam yapıyordu ama bunlar telefonun yaptığı işler için kıyaslanır, bunu bilgisayarla kıyaslama doğru değil millet yaz ayında laptopları soğutmak için çare arıyor :)
Telefonun eti ne, butu ne :) Tekrar söylüyorum zamanla o teknolojiye ulaşılır ama zamanın bilgisayarlarını yakalayamaz...
Düzenleme: Z8350 tarzı 4 çekidek 2 watt güç tüketen bir işlemci olsa belki mümkün olur, etikete aldanmayın...

Ayrıca şu kablosuz şarj olayını kısaca anlatırmısın merak ettim... 5 volt sabit gerilimi nasıl kablosuz aktaracaksın :hmmm

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Muhammed CR7
Muhammed CR7

Muhammed CR7

Üye
Güç tüketimlerine bakarsanız 25 watt civarındadır, bekleme modunda 10 watt civarına düşse bile yüksek değerler...
5 voltluk bataryadan 2 amper akım geçişi ile 10 watt güç mümkündür, diğer donanımları saymasak 1 saatte 2000 mah yapar.
Ayrıca gösterdiğiniz tabletlerde muhtemelen voltaj değeride yüksek olabilir. Ekran süreleri 10 ila 5 saat arasında değişse bile yoğun işlerde batarya su gibi tükenir. Ya meydana çıkan ısı ? Tabletin alanı yine telefona nazaran geniş olduğundan dağılıyor.
Teknolojide olmaz diye bir şey yoktur ama amaç genelde tüketim çılgınlığı yaratmaktan başka birşey değil...

Geçtiğimiz yıllarda casper 8 çekirdekli telefonlarla piyasada iyi reklam yapıyordu ama bunlar telefonun yaptığı işler için kıyaslanır, bunu bilgisayarla kıyaslama doğru değil millet yaz ayında laptopları soğutmak için çare arıyor :)
Telefonun eti ne, butu ne :) Tekrar söylüyorum zamanla o teknolojiye ulaşılır ama zamanın bilgisayarlarını yakalayamaz...
Z8230 tarzı 4 çekidek 2 watt güç tüketen bir işlemci olsa belki mümkün olur, etikete aldanmayın...

Ayrıca şu kablosuz şarj olayını kısaca anlatırmısın merak ettim... 5 volt sabit gerilimi nasıl kablosuz aktaracaksın :hmmm

Yani bunların hepsi olur samsung öyle bi tablet çıkardıysa, soğutma sistemli bişeyler kesin çıkar..
O kablosuz wifi ben 3 4 çeşit bi sunum yaptım şimdi hatırlamıyom. Ama yeni videolu, normalde varmış gibi göstercem daha iyi anlasınlar diye. Ama pc minibook var ölü gibi çalışıyo. Sağlam bitane olsaydı süper bi video yapabilirim. Şuan üşeniyom yapmak istemiyom.
o da temaslı sonuçta. yakın zamanda çıkar diye bekliyoruz :)

Valla ben toshiba japon malı diye gönderdim hani hızlı yanıtlanabilir yada yakın zamanda yanıtlanir herelde dedim. Yanıtlanmadı, ama tabi öyle bişey mutlaka çıkar.

PALA.

PALA.

Üye
Yani bunların hepsi olur samsung öyle bi tablet çıkardıysa, soğutma sistemli bişeyler kesin çıkar..
O kablosuz wifi ben 3 4 çeşit bi sunum yaptım şimdi hatırlamıyom. Ama yeni videolu normalde varmış gibi göstercem daha iyi anlasınlar diye. Ama pc minibook var ölü gibi çalışıyo. Sağlam bitane olsaydı süper bi video yapabilirim. Şuan üşeniyom yapmak istemiyom.
Video için zahmet etmeyin, biliyorum dediğiniz wifi şarj olayını...
Açıkcası onu kullanacağıma kablolu adaptör yada power bank kullanırım daha iyi, çünkü telefonu üzerine bırakınca şarj oluyor yani kullanma imkanınız sınırlı ve hızlı şarj ettiğinide sanmıyorum transformatör prensibine benzer mantık var...
İlerleyen zaman içinde üst mesajdaki arkadaşın dediği gibi odanın içinde belli mesafeden şarj olursa kullanışlı olur.