format hakkında yanlış bilinenler

 • 5 Kasım 2010
 • 697 Okunma
 • 5 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. PC'lere sık sık format atmanın zararlı olduğunu düşünenler: Bu haberi okuyunca çok şaşıracaksınız.

  Bilgisayarların sabit disklerine format atmanın genel olarak bilgisayarlara zarar verdiği bilinir.Bu nedenle bilgisayar kullanıcılarının büyük bir bölümü,bilgisayarlarına format atmak istediğinde bilgisayarlarına zarar vermek istemediğinden,sabit disklerine format atmaktan çekinir
  Ancak işin aslı sanıldığı gibi değildir.Sabit disklere format atmakla sabit diskler herhangi bir fiziksel darbeye maruz kalmazlar.Aksine,sabit disklere atlan her format,disklerin ömrünü de uzatacaktır;zira sabit disklerin doğası gereği içerisinde bulunan oynar çubuk,sabit diskte verilerin silinip yüklenmesiyle birlikte daha fazla hareket etmek durumunda kalır.Diğer bir deyişle,disk kafası parçalanan verileri bir araya getirebilmek için çok daha fazla çaba gösterir.

  Oysa format atılan bir sabit diskte veriler tamamen silindiğinden,disk kafası artık sürekli bir o tarafa,bir diğer tarafa hareket etmek durumunda kalmayacaktır.Böylece sabit disk daha az yorulacak ve enerjinin etkin kullanımı neticesinde sabit diskin ömrü de uzayacaktır.

  Ancak sabit disklere format atarken şu noktaya dikkat etmekte fayda var:Sabit diskinize format atmak istediğinizde,format işlemini kapsamlı bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.Yani,"Hızlı format" seçeneğini kullanarak saniyeler içerisinde gerçekleşen format işlemi,verileri silmemektedir.Sadece verilerin sahip olduğu kodların bulunduğu indeksleri silen hızlı format, verilerin silindiği izlenimini kullanıcılara verir.

  Bu nedenle sabit disklerini elden çıkarmak isteyen ve çıkarmadan önce hızlı format işlemini gerçekleştiren kullanıcılar,verilerini üçüncü kişilere kaptırabiliyor.Bunun nedeni ise verilerin hızlı format ile gerçekte silinmemesi,sadece indeksinin (kitaplardaki indeksleri düşünün) silinmiş olması.Kitaplardak indeks sayfalarını düşünelim. Bu indeks sayfasını yırtmanız,kitaptaki hiçbir yazıyı ortadan kaldırmayacaktır.Sadece kitapta aradığını bulmak istediğinizde bu indeks sayfasından faydalanamayacaksınız.

  Oysa kapsamlı format atıldığında, veriler indeks dosyaları da dahil olmak üzere tamamen silinecektir.Böylece sabit diskin ömrü uzayacak,verilerin üçüncü kişilerin eline geçme ihtimali de son derece düşük olacaktır.

  Kısacası sabit diske format atmanın bilgisayara zararı değil, pek çok faydası vardır.Bu nedenle işin dozunu aşmadan,belirli aralıklarla atılan formatların sabit disk üzerinde hiçbir olumsuz etkisi yoktur.

  yalnız format atmadan önce sürücüler ,önemli belge ,bilgi, program resimleriniz, müziğiniz ve benzeri dosyalarınızı yedeklemenizi öneririm..


  ama yinede gerekli olmadıkça olur olmaz boş yere format da atılmamalı.
   


  Yazan: Burak
  joseph33 ve OğuzcanAbi bunu beğendi.
 2. Çok iyi bir yazı olmş bende zararlı die biliodum meğersek ömrünü uzatıomus :D
   
 3. sağol burak :D
   
 4. tabiki yararı var diye süreki format atmakta olmaz :)

  rica ederim :D
   
 5. yararlı bilgiler
   
 6. sık sık formatlamak lazım pcleri virüs kaynıyo..
   
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
24/01/2019 - 00:56