Ford 485 milyon liraya fabrika kuruyor!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
bydexer

bydexer

Üye
    Konu Sahibi
Ford 485 milyon liraya fabrika kuruyor![h=2]485 milyon liraya mini ticari fabrikası kuruyor, 1500 kişiye kapı açıyor.[/h]
2012 yılına önce Ford Motor Company Başkanı Bill Ford'un Detroit'te verdiği "Türkiye'de otomobil üretimini de düşünüyoruz" mesajıyla hızlı giriş yapan Ford Otosan, dün de yeni bir fabrika kararı açıkladı. Türkiye'de son 10 yılın pazar lideri olan ve 2012 yılına 'Go Further' (Hep Daha ileri) sloganıyla giren Ford Otosan, Gölcük ve Eskişehir'deki fabrikalarına 2012 yılında 3'üncüsünü ekleyecek. 110 bin adet kapasiteli olacak yeni fabrika için 205 milyon Euro (485 milyon TL) yatırım yapacak Ford Otosan, temeli bu yılın ilk çeyreğinde atacak. Yeni fabrikada 2013 yılından itibaren Tofaş'ın 'Minicargo' modeline rakip olacak yeni küçük ticari modeli üretilecek. Ford'un Gölcük'teki fabrikasının hemen yanındaki alanda kuracağı 3'üncü tesisle birlikte toplam üretim kapasitesi yılda 450 bin adede çıkaacak.


[h=4]AVRUPA 4'ÜNCÜSÜ[/h] Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, 2011'de 141 bin 633 adetlik araç satışıyla yeni bir rekora imza attıklarını yüzde 15.6 pazar payıyla 10'uncu kez aralıksız en çok tercih edilen marka olduklarını vurguladı. Ford Otosan'ın 2011 yılında sadece Türkiye'nin en çok satan markası olmakla kalmadığını belirten Otay, şöyle konuştu: "141 bin 633 adetlik perakende satış ile Türkiye, toplam satış adedi bazında Fransa ve İspanya'yı geride bırakarak İngiltere, Almanya ve İtalya'nın ardından Ford'un Avrupa'daki 4'üncü büyük pazarı haline geldi. Ayrıca yüzde 29.3'lük ticari araç pazar payı ile Avrupa'daki en yüksek pazar payını elde ederek Ford bünyesinde de lider olduk."


[h=4]HEP DAHA İLERİYİ HEDEFLEDİK[/h] 2012'ye yeni bir marka söylemiyle girdiklerini belirten Otay, şunları dile getirdi: "Hep 'Daha İleri'yi hedefleyen 'Go Further' söylememiz daha mükemmel ürünler geliştirmek, güçlü bir iş modeli oluşturmak, çalışanlarımız ve müşterilerimiz için daha iyi bir dünya yaratmak amacıyla her zaman daha ilerisini düşüneceğimizin sözünü veriyor. 2012'de 'Go Further' dediğimiz bir konu da Kocaeli'nde yapacağımız yeni fabrika yatırımı. Fabrika 110 bin araç üretim kapasitesine sahip olacak. 205 milyon Euro yatırımla ilk çeyrekte temelini atacağımız fabrikada yeni küçük hafif ticari aracı üreteceğiz. Yeni model için de ekstra ürün yatırımı yapacağız. Bunun için ürün teşviğini bekliyoruz. Yeni fabrika için ÇED raporunu aldık."

[h=4]1 MİLYAR DOLARIN İÇİNDE[/h] Yeni kurulacak fabrikanın 1000-1500 arasında yeni istihdam yaratacağını da belirten Otay, şöyle konuştu: "Toplam istihdam sayımız yeni fabrikayla 12 bini bulacak. Biz yeni fabrika yatırımına 2011 yılında karar verdik. 2011 yılında açıkladığımız 1 milyar dolarlık 3 yıllık yatırım planı içinde 3'üncü fabrika da vardı. Biz bu yıl 1 milyar dolarlık yatırımın 3'te 2'sini (660 milyon dolar) yapacağız. Bunun bir kısmı yeni fabrika diğer kısmı ise yeni Transit ve yeni Cargo modellerinin yatırım tutarları."


[h=4]11'İNCİ KEZ LİDERLİK İSTİYORUZ[/h] NURİ Otay, 2012 hedeflerini şöyle anlattı: "2012 yılında Türkiye'de otomotiv sektörünün 850 bin adet satış gerçekleştirmesini bekliyoruz. Bizim hedefimiz ise 128 bin perakende satış ile 11'nci kez yine en çok satan marka olmak. İhracatımızı 212 bin olarak planladık. İthal yerli toplam satış hedefimiz ise 340 bin adet. 2012'de üretim adedimizi 288 bin olarak gerçekleştirmeyi ve yılın ikinci yarısında istihdamımızı büyütmeyi hedefliyoruz."


[h=4]8 REKOR BİRDEN KIRDI[/h] FORD Otosan, 2011 yılında Türkiye'de 8 rekora birden imza attı.


1- 141 bin 633 adetlik perakende satışla yeni bir rekora imza attı ve yüzde 15.6 pazar payıyla Türkiye'nin en çok tercih edilen markası oldu.

2- Ford, 2011'de 3.5 milyar dolarlık ciroyla sektörünün ihracat şampiyonu oldu.

3- 2011'de ihracat dahil 354 bin adetlik toplam satışla yeni rekor kırdı.

4- Üretimde bir önceki yıla göre yüzde 22 artış kaydederek 295 bin 847 adede çıkardı, kapasite kullanım oranını da yüzde 90'a yükseltti.

5- Çalışan sayısını bir önceki yıla göre yüzde 14 artırarak; 2 bin 167'si beyaz yaka, 7 bin 414'ü mavi yaka olmak üzere toplam 9 bin 581 kişilik istihdama ulaştı.

6- Ford Otosan, 2011 yılında Ar-Ge mühendisi sayısını 1084'e çıkararak sektör rekoru kırdı.

7- Yeni Transit ve yeni bir hafif ticari araç için 1 milyar dolarlık rekor yatırım açıkladı.

8- 511 milyon dolarlık rekor temettüyle otomotiv firmaları arasında lider oldu.


[h=4]Yerli otoda özel sektöre hesapsız iş yaptırmayız[/h] BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Sky Türk'te soruları yanıtlarken Türk otomotiv sektörünü ve yan sanayiyi geliştirmek ve güçlendirmek için yerli otoya ihtiyaç olduğunu belirterek, "Biz yerli otoyu sektörün göbeğine koymazsak yarın bu sektörü geliştiremeyiz. Yoksa kendi milliyetçi duygularımızı tatmin edelim diye irrasyonel, hesaba kitaba sığmayan işler yapmak veya özel sektöre bu işleri yaptırmak gibi bir niyetimiz yok. Biz irrasyonel bir teklifte bulunsak, ne yapsın adam böyle bir yatırımı. Olmayacak yatırımı niye yapsın" dedi.


[h=4]Koç: Yerli otomobili Tofaş üretecek herkes alabilecek[/h] KOÇ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, yerli otomobile talip olan Tofaş'ın özellikle binek otomobil konusunda ortakları Fiat'la çok yakın çalışma içerisinde olduğunu belirterek, "Bu çalışmada kendilerinden teknik destek istedik ve bunu bize sağlayacaklarını belirttiler. Bu otomobil Tofaş tarafından yapılacaktır. Kesinlikle ne Palio ne de Albea platformu kullanılacaktır. Yepyeni bir platform olacaktır" dedi. Koç, şöyle konuştu: "Yerli oto konusunda Fiat'la çok yakın çalışma içindeyiz. Hükümetle de bu konuyla ilgili temaslarımız var. OSD (Otomotiv Sanayii Derneği) üzerinden kendilerine önerilerimizi de sunduk, bu işin nasıl olacağına dair. Dolayısıyla çok yakın bir şekilde çalışma içerisindeyiz. Yerli oto büyük bir ihtimalle herkesin alabileceği bir otomobil olacak."

 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...


Üst Alt