FİFA'dan Türkiye'ye şok tehdit!

Sponsorlu Bağlantılar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
    Konu Sahibi
FİFA'dan Türkiye'ye şok tehdit!
Futbol Federasyonu, Tahkim Kurulu kararlarına yargı yoluna açan iptalle illgili FIFA’nın nabzını yokladı. “Eğer bütün sportif ve disiplin cezaları yerel mahkemeye taşınırsa Türkiye’nin FIFA üyeliği askıya alınır” karşılığını aldı


Anayasa Mahkemesi’nin, 5894 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanunun bazı hükümlerini iptal edip nihai olarak kabul edilen Tahkim Kurulu kararları için yargı yolunu açması ortalığı karıştırdı.
Büyük bir kaosla karşı karşıya kalan TFF yönetimi, bir yandan açıklanacak gerekçeli kararı beklerken, diğer taraftan da FIFA’nın konuyla ilgili nabzını yokladı. Ancak gelen kötü haberler Türkiye’nin içinde bulunduğu tehlikeyi gözler önüne serdi. İptal ile ilgili bilgi verilen FIFA’dan “Eğer Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu’nun verdiği sportif ve disiplin cezalarının tamamı yerel mahkemeye taşınırsa, bu durum futbola bir müdahale olarak değerlendirilir. Bunun yaptırımı da açıktır. Bu kararların düzeltilmesi için süre tanınır. Yine değişmezse o zaman federasyon tüm uluslararası organizasyonlardan men edilir. Türkiye bu konuda çok dikkatli olmalı” şeklinde uyarı geldi.
Anayasa Mahkemesi’nin sadece kulüpler ve oyuncular arasındaki maddi ihtilafları değil, Tahkim Kurulu’nun verdiği sportif ve disiplin cezaları için de yerel mahkemelere başvuruda bulunabileceğine karar vermesi Türkiye ile FIFA arasında büyük bir kriz yaratacak. Bundan sonra kırmızı kart gören, cezasını fazla bulan, ligden düşen her takım mahkemeye başvurabilecek. Yeni bir düzenlemeyle orta yol bulunmazsa, Milli Takımlar ve Avrupa’da ülkemizi temsil eden kulüpler organizasyonlara katılamayacak.
ÖZAK VE ERZİK DEVREYE GİRDİ!
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Özak ile UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik durumun ciddiyetini aktarmak için Ankara’da temaslarda bulunacak. Anayasa Mahkemesi üyelerine FIFA’nın daha önce benzer konulardaki yaptırımları hatırlatılarak, kararın futbol için ne kadar büyük bir tehlike yaratabileceğinin altı çizilecek
FIFA İRAN'I MEN ETMİŞTİ!
FIFA, ulusal federasyonların özerkliğine ilişkin her türlü müdahalede ağır yaptırımlar uyguluyor. Daha önce İran, Yunanistan ve Portekiz uyarılmış, hatta İran ihraç edilmişti. İran’ın cezası yeni düzenlemeler sonrası kaldırılmıştı. Yunanistan’ın Avrupa kupalarındaki takımları da ihraç edilmiş, hükümet geri adım atınca bu karardan vazgeçilmişti. FIFA, Nijerya Devlet Başkanı Jonathan’ın Dünya Kupası’nda başarısız performans gösteren Milli Takım’a 2 yıl ceza verdiğini açıklaması sonrası olaya el koyup ‘men tehdidiyle’ geri adım attırmıştı.
‘Geldiğimiz nokta doğal değil’
“Uluslararası futbol hukuk standartlarına uymak zorundayız. Tahkim Kurulu ile ilgili geldiğimiz noktada akışın çok da tabii olmadığını düşünüyorum. Tahkim Kurulu’nun varlığı sürecektir. Futbol kendi kuralları içinde yönetilecektir.’’
LUTFİ ARIBOĞAN (FUTBOL FEDERASYONU BAŞKANVEKİLİ)
‘Oyunun kuralını FIFA belirliyor’
“FIFA, transferde ve disiplin talimatlarında standart yakalamak için çalışmalar yapıyor. FIFA’nın kendi içinde de Tahkim var. Oyunun bu kurallarla oynanmasını istiyorlar. Yüzyıllarca oynanmasını istiyorlar.”
Yunus Egemenoğlu (Futbol Federasyonu Yöneticisi)

-Habertürk-
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Benzer Konular

Cevap
2
Görüntüleme
328
DiaBLoS
Cevap
1
Görüntüleme
319
haltie
TheNightMare.
Cevap
0
Görüntüleme
325
TheNightMare.
@Safak
Cevap
0
Görüntüleme
347
@Safak


Üst Alt