''Fetih 1453'' filmine protesto

 • 30 Eylül 2012
 • 302 Okunma
 • 0 Cevap

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
 1. [h=2]Film Beyrut'ta gösterime girecek olması Ortodoks Rumlar tarafından protesto edildi.


  < Resmi açmak için tıklayın >  ''Fetih 1453'' filminin Beyrut'ta gösterime girmeden önce Ortodoks Rum grup tarafından protesto edildi.

  Doğu Partisi'nin kurucu komitesinin, Fetih 1453filminin ''genelde Hristiyanlık, özelde ise Rum medeniyetine hakaret ettiği'' iddiasıyla protesto edilmesi çağrısında bulundu.

  Bunun üzerine Beyrut'un Eşrafiyye semtinde düzenlenen gösteride okunan bildiride, ''Bu film, doğu Hristiyanlığının başkentinin Türkler tarafından düşürüldüğünü çarpıtarak aktarmaktadır, aynı zamanda caniyi kurtarıcı, cinayete kurban gideni ise cellat gibi göstererek tarihi de çarpıtmaktadır, Hristiyanların mukaddesatıyla ve ayinleriyle dolaylı yönden alay etmektedir'' denildi.

  Doğu Partisi Kurucu Komitesi Başkanı Rodrik Huri'nin AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Filmin, Hristiyan medeniyetine hakaret ettiğini, bazı Arap ülkelerinde gösterilerek bir medeniyetin diğerine üstün geldiyse de Lübnan'da bunun yaşanmayacağını ve buna müsaade etmeyeceklerini, çünkü bu filmin Hristiyan medeniyetine hakaret ettiğini'' ileri sürerek ''Eğer film Lübnan'da gösterilirse olayları daha da tırmandıracağız'' diye konuştu.

  Komite Heyeti Sekreteri Fedi ed-Deyri ise filmin Lübnan'da gösterilmesini istemediklerini, bunun için sinema salonlarının önünde bekleyeceklerini söyledi.

  Göstericilerin, ellerinde eski Sırbistan Devlet Başkanı Slobodan Miloşeviç'in resmini taşıdığı da dikkati çekti.

  Lübnan'da 27 Eylül'de gösterime girecek film, bir hafta ertelenmişti.

  AA[/h]
   


  Yazan: yavuzkaraca
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Yüklüyor...
19/01/2019 - 14:24