Fenerbahçe Spor Kulübü Basın Toplantısı


Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
greenmile

greenmile

Üye
  Konu SahibiSon günlerde futbol kamuoyundaki spekülasyonlala ilgili Asbaşkanımız Şekip Mosturoğlu Kulübümüz adına açıklamalarda bulunuyor:

Basın mensupları hoşgeldiniz, Deprem ve tsunami felaketinden dolayı Japon Halkı’na taziyelerimizi ve geçmiş olsun dileklerimizi sunuyor; çeşitli sebeplerle Japonya’da bulunan çok sayıda Türk vatandaşımızın da bu felaketi en ufak bir yara dahi almadan atlatmış olmasını umuyoruz.

Değerli Basın Mensupları;

Şampiyon olmak adına şaibe yapmakla, karşı takımların kalecilerini futbolcularını ayartmakla suçlanan ve adeta her fırsatta futbol dünyasının derin devleti yakıştırması yapılan kulübümüz, başkanımız ve yönetimimiz acaba son maçta mı futbolcuları ayartmayı şike yapmayı mı unutmuşlardır. Fenerbahçe bu kez şaibe yapmayı unuttuğu için mi şampiyon olamamıştır. Yıllardan beri adeta her şampiyonluğumuzda bizleri hakemleri etki altında bırakmak, federasyonu kullanmak gibi son derece çirkin iddialarla itham edenleri bugün bir kez daha lanetliyoruz.

Liderliğe yükseldiğimiz andan itibaren Fenerbahçe düşmanlarının ve futbol dünyasında yaratılmaya çalışılan Fenerbahçe düşmanlığının ne kadar çirkin bir boyuta ulaşabileceğini hep beraber gördük ve bundan utanç duyduk. Biz şampiyon oluyorsak bunu gerçekten hak ettiğimiz, yöneticilerimizin gece gündüz demeden gösterdikleri özverili çalışmaları, futbolcularımızın sahada akıttıkları terleri, taraftarımızın Türkiye’nin dört bir yanında tribünlerde sesleri kısılıncaya kadar tezahürat yaparak takımlarına destek vermeleri ile kazanıyoruz.

Fenerbahçe’nin şampiyonlukları hak edilmiş ve bazı kendini bilmezler tarafından kirletilemez şampiyonluklardır. Şimdi sormak istiyorum: Fenerbahçe şampiyon olsa lig kirli ancak Bursaspor şampiyon olduğu için temiz midir? Bu nasıl bir ayıp bu nasıl bir ahlak yoksunluğudur?. Türkiye’de futbol, bunları dillendirenler bunları savunanlar ve bunlara inanarak prim verenler ile hiçbir yere varamaz. Ne milli takımlarımız ne kulüp takımlarımız böyle kısır tartışmalar ve yıpratma kampanyalarının yürütüldüğü bir ülkeden çıkarak uluslararası arenada kalıcı ve istikrarlı başarılar elde edebilirler.

Futbol ailesi içleri çürümüş bu insanları aralarından derhal temizlemelidir. Bu zihniyet yok edilmezse Fenerbahçe Spor Kulübü bir yıl şampiyonluk kupası kaybetmiş olabilir ama ülke futbolumuz tüm geleceğini kaybedebilir. Türk futbolu komplocu ve iftiracılar eline bırakılamayacak kadar kıymetli ve değerlidir.

Değerli arkadaşlar bu bölümü not almanıza gerek yok ,Bu konuşmanın 19 Mayıs’ta, lig şampiyonluğunu kaybettikten hemen sonra yaptığımız basın toplantısından birebir alındığını hatırlayacaksınız.

Bu açıklamadaki kişi ve kurumların isimlerini değiştirdiğimizde, geçen sezondan bu yana değişen hiçbir şey olmadığı çok net bir şekilde görülecektir. Gelinen noktada artık bu senaryolar, komplo teorileri, kitleler tarafından da itibar görmemektedir.

"Bugün Şerefli 2.’liklerden Bahsedenlerin Futbolu Kirlettiği Ortadadır"

Şerefli 2.’liklerden bahsedenlerin, o 2.’likleri, bize karşı alamadıklarını bir kez daha hatırlatırız. Sayın Süleyman Seba’ya ait "şerefli ikincilik" sözünün manevi anlamını da aşan "daha" şerefli ikincilikler kulübümüzün yakın tarihinde bulunmaktadır.

Bu ikincilikler, camiamızı çok derinden üzmüş ve travma yaşatmış olsa da, bu düzen içinde kulübümüzün ne denli temiz olduğunun da en açık göstergesidir. İkinciliklerimiz, futbolun "derin abisinin" aslında kimler olduğunu, kimlerin futbolu kendi çıkarları için kirlettiğinin en açık göstergesidir. Kendilerini "temiz ligci" olarak isimlendirenlerin gerçek yüzünün ne olduğunu bugün herkes bir kez daha görmüştür.

Sayın Süleyman Seba’yı referans gösterenler, bugün Süleyman Seba’yı "Efsane başkan" yapan değerlerin, "son maçta düşen ya da şampiyon olan takımı belirlemek" ya da "Lig bizim kupa sizin" gibi değerler olmadığını anlamalıdır.

"Geçmişte Düşüncesizce Yapılan Açıklamalar Tarih Boyunca Peşinizi Bırakmaz"

Değerli arkadaşlar; bazı talihsiz açıklamalar söylendiği anda yarattığı etkinin çok fevkinde olan etkilerini yıllarca sürdürebilir. "Kupa bizim, lig sizin" söylemi bundan 2-3 sezon öncesine ait.

Hayatın cilvesine bakın, bu sezon Beşiktaş ile Trabzonspor, Ziraat Türkiye Kupası’nda aynı gurupta yer aldı. Ne tesadüftür ki, Trabzonspor, Beşiktaş’a yenildi, Beşiktaş’ın kupada ilerleyişine izin verdi

Beşiktaş da Trabzonspor’a yenildi ve Trabzonspor’un şampiyonluk iddiasını sürdürmesine olanak tanıdı. Biz de bugün bu sonuçlara bakarak ve o söylemi hatırlayarak bir anlam mı çıkarmalıyız?

Görüyor musunuz düşüncesizce söylenen bir söz tarih boyunca peşinizi bırakmıyor. İşte bu yüzden hala Süleyman Seba’yı size örnek olarak gösteriyoruz.

Her sezon benzer şekilde talihsiz açıklama yapmayı gelenek hale getiren Beşiktaş Kulübü; Trabzonspor’un açıklamasını takiben bir açıklama yayınladı. Bu açıklamada bir bölüm, son derece çarpıcı geldi bizlere.

Şöyle ki açıklamada, "TFF, Trabzonspor ile oynadığımız maçı berabere bitirmek için hakeme talimat verdi ama sonuç Trabzonspor’un galibiyeti ile bitti. Yani biz oyunu bozduk" anlamına gelen ifadeler kullandı.

Beşiktaş Kulübü Yönetimi, çok net bu anlamı ihtiva eden bu açıklamanın sorumluluğunu da önceki talihsiz açıklamaları gibi tarih boyunca taşıyacaktır. Onun içindir ki asla Süleyman Seba gibi efsane bir başkanın nitelikleri sizlerde bulunmuyor. Onun içindir ki size kimse efsane demiyor.

Trabzonspor maçın hemen ardından, Beşiktaş Basın Sözcüsü Mete Düren, "Hakemlik bir durum yok, biz kendimize bakalım" diyen Beşiktaş Basın Sözcüsü Sayın Prof.Dr.Mete Düren’in ardından, kulübün fırsatçı yaklaşımla kaleme aldığı internet açıklaması Beşiktaş Kulübü’nün samimiyetinin ve ciddiyetinin çok basit bir şekilde dışa vurumudur. Bu açıklamadan biz bilerek yenildik anlamı çıkmaz mı? Kamuoyu hangi açıklamaya inanmalıdır? Mete Düren’in kendi açıklamasına mı? Mete Düren’in imzasının da olduğu kulüp açıklamasına mı?

"Trabzonspor Başkanı Özür Dileme Makinesine Döndü"

Sayın Sadri Şener, son günlerde sürekli özür diliyor. Çok özür dilemek çok hata yapıldığına delalettir.

Şener, Kayserispor maçının ardından tribünlerden atılan yabancı madde kafasına isabet eden hakem Yunus Yıldırım’dan özür diledi. Sayın Şener’in bu özrü kabahatinden büyük mü bilemeyiz. Ancak benzer eylemlerde, Kulübümüz 2 maç seyircisiz, Gaziantepspor ise hükmen mağlubiyet ve 1 maç tarafsız saha cezası aldı. Trabzonspor ise yalnızca 1 maç saha kapatma cezası aldı.

Sayın Şener, bugün şikayet ettiği futbol federasyonun, bu olay sebebiyle Trabzonspor’a verdiği cezayı nasıl değerlendirmektedir? Sayın Şener, değerlendirmesinin ardından belki TFF’den de özür dileyecektir.

Sayın Şener, Beşiktaş maçının ardından da Beşiktaş Kulübü’nden özür diledi. Şener, hocasının kafasına ayakkabı fırlatılan maçın ardından, "Şeref Tribünü’nde bir itiş kalkış oldu. Sonra ben camia adına özür diledim. Şenol hocayı sakinleştirmeye çalıştık, sakinleşti soyunma odasına gitti. O da haklıydı. Beşiktaş’a karşı 10 kişiyle galip gelmek kolay değil. Zoru başardı, sevinmesi doğaldır. Beşiktaş camiası bizim çok sevdiğimiz bir camiadır. Bir hatamız olduysa kusura bakmasınlar. " dedi.

Trabzonspor aynı açıklamasında, Gençlerbirliği’nin haklarının kim tarafından savunulacağını soruyor. Emin olun, Gençlerbirliği yönetimi de en az Trabzonspor yönetimi kadar kendi haklarını savunmaya muktedirdir. Ancak merak ediyoruz, Kayserispor ile oynanan her iki maçta da Trabzonspor lehine olan hakem hatalarından dolayı Trabzonspor Yönetimi ne yapmıştır? Tahmin ediyorum Sayın Şener, böylesine bir alışkanlık edindiğinden Kayserispor yönetiminden de özür dilemiştir. Bilemiyorum basın yansımadı

"Trabzonspor’un Açıklamaları Suç Oluşturmaktadır"

Aynı açıklamada, Trabzonspor yönetimin kendi hakkını kendinin almaya muktedir olduğu, saha dışı yöntemlere başvurulacaksa bu yöntemlere de başvurulacağı yazılıdır. Açıklamanın bu bölümü, hem ceza hukuku, hem futbol disiplin hukuku bakımından suçtur.

Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Kimse hukuk dışında hak arayamaz, hele hele hiç kimse kendi hakkını kendisi alamaz.

"Medyanın bir bölümü inine çekildi!"
Yine aynı açıklamada, "inine çekilen" medyadan bahsedilmektedir. İne neyin çekildiği herkesçe malumdur. Açıklamanın bu kısmının muhatabı "medya" olduğuna göre, Sayın Sadri Şener, sanırım, bundan sonraki ilk fırsatta da medyadan özür dileyecektir.

"Şener’e göre, 70’li Yılların Yönetici Anlayışı"
Açıklamada "70’li yılların "geride kalmış" yöneticilik anlayışından bahsetmektedir. Bugün Trabzonspor yönetiminde bulunanların, 70’li yıllarda en çok şampiyon olan takımının Trabzonspor olduğunu bilmediği anlaşılmaktadır.

70’li yılların yönetim anlayışı, açıklamada kast edildiği üzere yanlış ve hatta gayrı ahlaki bir anlayış ise bundan en çok Trabzonspor yararlanmıştır. Bence, Trabzon fırtınasının tohumlarını atan ve her biri birbirinden değerli şampiyonlukları elde eden 70’li yılların başkan ve yöneticileri içinde bulundukları maddi koşullar göz önünde bulundurulduğunda elleri öpülecek, şükranla anılacak insanlardır.

Sayın Sadri Şener bu açıklamadan dolayı hiç vakit kaybetmeden Trabzonspor’u Trabzonspor yapan 70’li yılların başkanlarından, yönetim kurulu üyelerinden, teknik adamlarından ve futbolcularından da özür dilemelidir.

Kısacası, imzasız yayınlanan son açıklamadan dolayı, Sayın Şener’in özür dilemesi gereken o kadar kişi ve kurum var ki, Sayın Şener özür dilemeye bugün başlasa, özürlerini herhalde ancak ligin sonuna bitirebilir.

Bir kez daha vurgulamak isterim ki çok hata yapanlar çok özür diler. Sadri Şener, özürlerine son vermek için, nerede yanlış yaptığını düşünmeli, sonradan özür dilemeyeceği tasarruflarda bulunmalıdır.

"Çelişkilerden İbaret Açıklamalar"

Burada sizlere, maçlarımızda yapılan hakem hatalarından Trabzonspor Kulübü özelinde mukayese yapabilir; bunları görsellerle de destekleyebilirdik. Ancak bunun kimseye faydası yok, olmaz da. Üstelik bu mukayese herkes tarafından zaten açıkça görülüyor ve biliniyor.

Yapılanların hata olduğunu düşünüyorsak sorun yok. Ancak eğer art niyet olduğuna inananlar varsa, bunları içinde tutmasınlar; şüphelerini yetkili mercilere hemen iletsinler. Eğer hem art niyet olduğunu düşünüyor hem de gerekli şikayetleri yapmıyorlarsa, faydasız polemiklere girmemelidir.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak yaptığımız açıklamalar, yine aynı kişiler tarafından deforme ediliyor. Ben buradan tekrar etmek istiyorum, tıpkı Başkanımızın devre arasında ifade ettiği gibi;

"Bizim isteğimiz, hakem atamalarında ve kararlarında standardizasyon; hakemlik müessesesinin eğitim ve imkanlarının artırılarak hata oranlarının en aza indirilmesi."

Bunun dışında hiçbir amacımız yok. Bu düşüncenin de dün olduğu gibi bugün de arkasındayız. Yani hakemlik müessesinin çağı yakalamasını istiyoruz. Bu konuda dün olduğu gibi bugün de aynı söylemdeyiz, çizgimizi koruyoruz.

Düşüncelerinde değişiklik olanlar, başkaları… Buna ilişkin çok sayıda örnek vermek mümkün ama ben örnek vermeyeceğim çünkü bunların kimler olduğunu herkes görüyor sezonun 2.yarısından itibaren zaten hepimizin gözleri önündeler.

Bu arada Sayın Şener’in, TFF’den UEFA’dan yan hakem istediğine dair açıklamalarına da bir paragraf açmak istiyorum. Sayın Şener, TFF’nin elinde UEFA yardımcı hakemi yoktur. Aslında UEFA da hakem ya da yardımcı hakem yoktur. Eminim, federasyonun elinde UEFA yardımcı hakemi olsaydı, onlar da seve seve UEFA hakemlerini maçlarımızda görevlendirirdi.

Muradınız, FIFA yardımcı hakemi ise lütfen bizim maçlarımıza da diğer takımların maçlarına da bir bakın. Sadece bu istek üzerinden TFF’yi salvo ateşine tutmanızı zorunlu bir kusur arayışı çabası olarak görüyorum.

"Trabzonspor’un Açıklaması Trabzonlu hakemlere zarar verir"

Aynı açıklamada; Gençlerbirliği maçında yapılan hakem hataları, hemşehrilik dayanışmasına bağlanmıştır. Bugün, ligimizde Diyarbakır’dan 2 yardımcı hakem; Trabzon’dan ise 8 hakem görev yapıyor.

Üstelik bu hakemlerin ikisi üst klasman hakemi ve bu hakemler maçlarımızı yönetmişler. Örneğin ilk yarıda oynadığımız Konyaspor’u yendiğimiz maçını hakemi Abdullah Yılmaz, Trabzon bölgesi hakemi.

O maçı, futbolcumuz Özer’in ayağı kırıldığı maç olduğu için örnek gösteriyorum. Müsabaka hakemi, söz konusu pozisyonda faul kararı dahi vermemişti. Yöneticilerimiz bunu farklı yorumlayıp, ağır ithamlarda bulundular mı? Ya da hiç bir hakem yorumcusu, bunu komplo teorileri ile ya da mızrak çuval örneği ile gündeme getirdi mi? İki yüzlü olan kim?

Değerli arkadaşlar; lütfen siz de kayıtlara bakın, bugün Süper Lig’de Bursalı hakem yok. Bursaspor geçen yıl nasıl şampiyon oldu? Bu nasıl bir mantıktır? Böyle bir şey olabilir mi? Bu yaklaşım şekli en çok Trabzonspor’a ve Trabzon hakemlerine zarar vermez mi? Bunu görebilmek veya gösterebilmek için ne yapmak gerekiyor? Şimdi Sayın Şener dönsün ve baksın yanlış yaptığını anlayacaktır.

"Komik Duruma Düşmeyin"

Şimdi bir hakem yorumcusu, Sayın Nihat Mızrak’ı tüm maçlarımızda bize yardım etmiş gibi kamuoyuna sunuyor. Bu sunum üzerine tarihi gerçeklere bakmayanlar da bunu doğru sanabilir.

Sayın yorumcu, 2003-2004 sezonunda Rizespor ile Rize’de oynadığımız maçı da hatırlıyor musun? O dönem 16 maçlık bir galibiyet serimiz vardı ve o maçta yenildik. 2006/2007 sezonunda Sakarya’da Sakaryaspor ile oynadığımız maçı da hatırlıyor musun? O maçlarda nasıl hakem hataları vardı, maçın yardımcı hakemi kimdi? Hatırlıyor musun? Eminim hatırlamayacaktır. O kişi bugün tartıştıkları Nihat Mızrak’tır.

"Dönüp Dolaşıp Aynı Noktaya Geliyorlar"

Değerli arkadaşlar, Trabzonspor Kulübü Başkanı, ligin ikinci yarısından beri sürekli Fenerbahçe üzerinden mesajlar veriyor. Hakem hatalarından, komplo teorilerinden bahsediyor. Ancak söyleyebildiği sadece iki hata var.

Bunlardan biri Kayserispor maçında kaleci Volkan Babacan’ın yaptığı hata. Ama kaderin cilvesi, bu hatanın bir benzeri, iki hafta sonra kendi maçlarında olunca iki hafta boyunca ortalığı yangına veren Sayın Şener, sorulduğunda, "Ben şaka yaptım" diyebilecek kadar da rahat ve sorumsuz. Şener’in dile getirdiği lehimize gelişen bir diğer hata ise Gençlerbirliği maçında attığımız ilk gole dair. Bu maç 4-2 bitti. Verilmeyen penaltımız, iptal edilen golümüz de cabası.

Kayserispor maçıyla hakemleri suçlayanlar, genç bir kaleciyi töhmet altında bırakanlar yine kaderin bir cilvesi, iki hafta sonra yine Kayseri maçında yine Kayseri’nin kalecisinin benzer bir hatasıyla henüz 3. dakika’da gol buluyorlar.

Gençerbirliği maçındaki ilk golün ofsayt olduğunu, Metin Şentürk özelinden yapılan bir örnekle yorumlayan değerli yorumcular, iki sezon önce Olimpiyat Stadyumu’nda, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ile oynadığımız maçta, arka arkaya yediğimiz biri yaklaşık 1 diğeri yaklaşık 2 metrelik ofsayt gollerini nasıl açıkladılar? Gençlerbirliği maçında, bu tartışılan gol dışında 3 gol daha attık. Bu gollerin hiç mi değeri yok?

"Hangi Sadri Şener’i ciddiye almalıyız?"

Sayın Şener Trabzonspor liderken şunları söylüyordu, "TFF Başkanı Mahmut Özgener’i eskiden beri tanırım. Çok iyi bir aile çocuğu. Medeni bir insan. Destekler miyim, evet desteklerim. Ben memnunum federasyondan. Memnun olmamam için sebep yok. Güzel şeyler yapıyorlar." Şimdi önceki açıklamanızdan farklı olarak federasyonu ve kurullarını, hakemleri taraflı olmak ile suçluyorsunuz.

Sayın Aziz Yıldırım’ın Kulüpler Birliği Başkanlığı’na dair,
"Aziz Yıldırım çok çalışkan biri. O, Kulüpler Birliği’ne her şeye hazırlıklı olarak geliyor. Ben onları yapamam açıkçası. Dünya kadar işle uğraşıyor. O’nun orda olması kulüpler için avantaj. Başkan elini kaldırdığında onun adaletine olan güvenimle ben de elimi kaldırıyorum" deyip ardından bugün Sayın Aziz Yıldırım’ı tarafsızlığını yitirmekle suçlamanız gibi.

Artık karar verin hangi düşüncenizde samimisiniz?

Sayın Şener, puan farkının 9 değil olsa 19 olsa kapanacağını ifade ediyor bir diğer açıklamasında. Öncelikle Sayın Şener lig tek devreli değil. Yani ilk yarıyı lider bitiren Şampiyon olmuyor. Nasıl ilk yarıda puan farkının yapılması normal ise ikinci yarıda puan farkının kapanması da o kadar normal. Sayın Şener’in paniğe kapılmasına gerek yok; ligin bitimine henüz 10 hafta var, henüz lig bitmedi. Bu yarışı en az hata yapan kazanacak. Bunun için önceliğiniz kendi işiniz olsun. İşinizi hatasız yapın. Sonunda vicdan azabı çekmeyin. Sonunda her şeyden önemlisi hiçbir zaman bu kadar özrü bir arada dilemeyiniz.
"Aykut Hoca’nın iki cümlesi koskoca Trabzon camiasının kimyasını bozmuş"

Daha önceden Trabzonspor ile yaşadığımız şampiyonluk yarışında istenmeyen olaylar yaşanmıştı. O yaşanaların kapatılması için en büyük çabalardan birini Sayın Aziz Yıldırım harcamıştır. Koskaca Trabzonspor camiasının kimyasını Sayın Aykut Kocaman’ın açıklamaları bozmuş. Şimdi sizlere Sayın Aykut Kocaman’ın açıklamalarını okuyacağım;

"Benim kişiliğimi karakterimi herkes bilir. Başkalarının başarı ya da başarısızlığına kılıf aramam. Sorunu kendimde ararım. Ama bazı şeylerin de gündemde olması, konuşulması gerek. Bakıyorum kimse gündeme getirmiyor. Trabzonspor takımının aldığı başarıları, Şenol Hoca’nın elde ettiği başarıyı yadsımak yanlış olur. Bir teknik adam olarak alkışlamak durumundayız. Ancak kimse yanlış anlamasın ama Trabzonspor son 3 haftada kritik maçlar oynadı. Bu 3 maça bakmak lazım. Gaziantepspor, Bucaspor, İstanbul Büyükşehir Belediyespor... 3 maç 3 penaltı. Bu penaltılar Trabzonspor’a kasten, isteyerek verildi, demiyorum. Fakat kimse bunları incelemiyor. Ancak maçların kritik anlarına denk gelen penaltılara bakmak gerek"

’Hakemler hakkında daha ne kadar konuşmayacaksınız?’ sorusu üzerine Sayın Şenol Güneş ise;

"Bu ülke bizim ülkemiz. Bu iş de benim işim. Ben oyuncularımı çalıştırırım, sahaya sürerim. Oyuncunun görevi çıkıp sahaya topunu oynamaktır. Hakemin görevi de doğru karar vermektir. Vermiyorsa ne yapılabilir, hiç birşey yapamayız. Bu ülkede hukukun işlemediği, adaletin olmadığı yerde saha içinde bunları tartışırsak kan gövdeyi götürür. Ben o konuda susmaktan yanayım. Biz susalım da hakkımız yensin demiyoruz. Varsa gücümüz düzeni değiştirelim. Ülkeler, devletler yıkılıyor, bu tür kanayan yarayı kaşımak sonunda kazananı da kaybettirir." demiştir.

Her iki teknik direktörün yaptığı açıklamaları alt alta koyun ve okuyun, bugünkü açıklamalara dair domino etkisini, Aykut Hoca’nın konuşmasının başlattığı söyleniyor.Hatta dahası Aykut Hoca’nın iki cümlesinin koskoca Trabzonspor camiasının kimyasını bozduğu söyleniyor.
Lütfen bir okuyun ve değerlendirin. Sayın Güneş’in, BJK maçındaki sözleri ve davranışları sebebi ile bizzat Sayın Şener, BJK’dan özür dilemedi mi? Sayın Kocaman, bugüne kadar buna benzer bir şey yaptı mı?

"Şehir Efsaneleri"

Değerli arkadaşlar "hakem odası basıldı" diye bir şehir efsanesi aldı başını gidiyor. Kim hangi odayı basmış? İnsanlar işlerine geldiği gibi her konuda değerlendirme yapıyorlar. Olaya ilişkin hakem raporu, bir gazete tarafından aynen yayınlandı. Raporda yazılan her şeye itibar ettiniz ve her şeyi doğru kabul ettiniz. Peki raporda hakem odasının basıldığı da yazıyor muydu? Ya da temsilci, gözlemci raporlarında bu konuda herhangi bir şey yazılmış mıydı?

"Neden Yalnızca Fenerbahçe?"

Yaptığımız her açıklama, "lige ayar çekme", "tehdit" gibi başlıklar ile isimlendirilirken bunların kat be katını yapanlar, "centilmen, esprili, şakacı, sevimli, nüktedan" olarak isimlendiriliyor.

Hakeme hakaretten 2 maç ceza alan Sayın Güneş; dingin ruhla, olgunlukla, centilmenlikle övülürken nasıl oluyor da ikinci açıklamanın sahibi Sayın Kocaman domino etkisi yaratmakla suçlanıp, her şeyin müsebbibi olarak gösterilebiliyor.

Kayserispor kafilesi, Trabzon Havaalanı’nda taşlarla karşılanırken; Trabzonspor yönetimi nasıl oluyor da misafirperver ilan ediliyor?

Gençlerbirliği oyuncularının antrenmanda söyledikleri ’Trabzonspor için oynayacağız’ sözleri, kolaylıkla "şaka" diye isimlendiriliyor, şampiyonluk yarışında olmayan bir takımın futbolcusunun, şampiyonluğa oynayan takımın rakiplerinin futbolcularını motive etmesi doğal bulunup, normalleştiriliyor. Kısacası işin içinde Fenerbahçe olmayınca her şey çok normal çok doğal karşılanıyor, kıyametler kopartılmıyor.

Değerli arkadaşlar;

Futbol basit bir oyun olmakla birlikte bu kadar şakayı bir arada kaldıramayacak kadar da ciddi bir oyundur.

Bu yüzden; kimsenin bu şakaların parçası olmamasını, yine kimsenin kimseyi başkası için motive etmemesini, kimsenin başka bir takım için oynamamasını ve her şeyden önemlisi; ’futbol ailesinin hiç bir mensubu tarafından bunların normal görülmemesini’ tüm yetkililerin de bu gibi durumları sıfır toleransla değerlendirmesini ve cezalandırmasını talep ediyoruz.

"Fenerbahçe Başarısızların Ortak Hedefi Haline Geldi"

On yılı aşan istikrarlı bir yönetimin yarattığı farklılığın bir sonucu olarak her yıl lig yarışının sonuna kadar içindeyiz. Yer aldığımız tüm branşların hemen hepsinde finallerde bizim adımız var. Bunun bir sonucu olarak şampiyonluk iddiasıyla yarışa başlayan takımlar bu iddiayı kaybettikleri anda taraftarlarına, genel kurullarına kısaca camialarına şirin gözükmek, başarısızlıklarına bir mazeret üretmek adına bu tip akıl ve izan yoksunu açıklamaları yapıyor ve bize saldırıyorlar.

Hiç kimsenin başarısı ya da başarısızlığı bizleri ilgilendirmiyor. Biz sadece kendi işimize bakıyor, işimizi iyi yapmaya uğraşıyoruz. Mühim olan yapılan hatalardan arınmak ve bir daha aynı hataları yapmamak.

Başta Trabzonspor olmak üzere başarısızlıkları için mazeret üreten kulüplere sesleniyoruz. Futbol bugün, bu sezon bitmiyor. Her sezon yeni bir yarış başlıyor. En az hata yapanın şampiyon olacağı bir yarış. Herkes kendi işine baksın. Yaptığı hatalara mazeret olarak başarılı olanlara çamur atıp, onları aşağı çekmek için uğraşmasın. Ülkemizde her şey hızla değişiyor ve gelişiyor. Bu değişime ve gelişime kulak verin, uymaya gayret edin. Geçmişten bugüne tekrarlanan senaryolar başta taraftarlarınız olmak üzere artık kimse tarafından kabul görmüyor. Her şeyden önemlisi tarih gerçekleri önünde sonunda ortaya çıkarıyor.

Bugün kirli dediğiniz lig başarılı olduğunuzda sadece sizin için temiz olabiliyor. Bu da o başarını elde edilmesi için emek harcayanların emeğine saygısızlıktan öte bir şey değil. Bu gün memnuniyetle söylenebilir ki bu gerçek sorumlu herkes tarafından biliniyor ve görülüyor.

Sayın Sadri Şener, "Türkiye’nin ¾ ü bizim şampiyon olmamızı istiyor. Çünkü Beşiktaş ve Galatasaray da bizi destekliyor" diyor. Sayın Şener, o halde geriye kalan 14 takımın sizi desteklemediğini göremiyor musunuz? Yoksa daha sonra onlardan da özür dileyip "Ben nerede hata yaptım mı?" diyeceksiniz.

Sayın Şener, büyük camialara yaslanmak size yakışmıyor. Trabzonspor kendisi tek başına da büyük. Bu şekilde yapılan konuşmaları geçen senede gördük. Galatasaray Bursa’ya maçı satacak diyenler, maçtan sonra utançla ortadan yok oldular. Büyüklük sizin anladığınız anlama gelmiyor Sayın Şener, büyük takımların büyük hedefleri vardır ve küçük işlerle uğraşmazlar. Lütfen bunu anlayın ve kulübünüze büyük işler yaparak hizmet edin.

Fenerbahçe Spor Kulübü, yaşadığı tüm travmalara rağmen, yöneticisi, sporcusu, taraftarıyla kenetlenmiş, hedef birliği yapmıştır. Sağlıklı büyüyen ekonomisi her alanda her branşta final oynayan takımlarıyla Fenerbahçe Spor Kulübü istikrarlı duruşunu sürdürecektir.

Bugün bizimle yarış içinde olanlar gibi davranmadığımız için farklıyız. Tıpkı 1974 yılında İslam Çupi’nin dediği gibi "Şampiyon olmak mümkün Fenerbahçe olmak imkansız".

Asbaşkanımız Şekip Mosturoğlu’nun açıklamaları sona erdi. Şimdi Mosturoğlu basın mensuplarının sorularını yantlıyor.....

Hatalarına mazeret arıyorlar

Havuzla ilgili soruların cevaplarının Kulüpler Birliği toplantısında alınacağını belirten Şekip Mosturoğlu, TBMM’deki yeni yasayı desteklediklerini belirterek, "Bu yasanın özellikle yöneticilerle ilgili kısmını destekliyoruz" dedi.

"Kulüpler Birliği Başkanlığı ile Fenerbahçe Başkanlığının ilişkisi yoktur" diyen Mosturoğlu, Başkanımız Aziz Yıldırım’ın sağlık sorunları nedeniyle bugün toplantıda bulunamadığını, kendi değerlendirmesini yapıp düşüncesini açıklayacağını söyledi.

Ortaya atılan spekülasyonları mazeret üretme olarak değerlendiren Mosturoğlu, "Şampiyonluk yarışında geri kalan hata yapan, kendi hatalarına mazeret olarak hedef arıyor. Kamuoyu, bunun mazeret üretme olduğunu biliyor. 10 ay önce bir açıklama yapmışız. Orada sadece kulüp isimlerini değiştirin, bugünkü durumla aynısını görürsünüz. Bir kulüp başkanı geçen sene ligin şaibeli olduğunu söyledi. Ne oldu? Fenerbahçe bu statta onca pozisyona rağmen atamadığı bir golle şampiyonluktan olmadı mı? Biz hakemi eleştirdik mi? Sadece Başkanımız Sayın Yunus Yıldırım’ın top durmadan oyunu başlatmasını emleştirdi. Şimdi ne oldu? Artık hakemler top durmadan oyunu başlatmıyor" dedi.


Kaynak:fenerbahce.org
 
arslansem

arslansem

Üye
Çok içerlenmişler :ehe
Fenerbahçe-Trabzonspor maçı devre arasında Fener öndeyken bile Aziz Yıldırım hakem odasına inmiş.Bu bi iddiaydı ama yalanlama falan da gelmedi..
Ateş olmayan yerden duman çıkmaz ***************
 
greenmile

greenmile

Üye
  Konu Sahibi
yanlış duymuşsun aziz yıldırım hakem odasında kalıyor aslında..

ve hep bu iddaları ortaya atanlar şuna cevap veremiyor,neden son maçta şampiyonluk kaybediliyor.Bir o maç mı unutuyoruz hakem odasına inip maç ayarlamayı bırakın bu işleri.

Hele galatasaray hepten bıraksın şuanki hali hakem konuşacak durumda değil çünkü
 
greenmile

greenmile

Üye
  Konu Sahibi
Şampiyon biz olur muyuz o sezon sonu ortaya çıkacakta Fenerbahçe ile Galatasaray'ı yan yana koyduğumuz da hangi açıdan bakarsan bak bizim üstünlüğümüz görünüyor.Ligte durumu geçtim kadro kalitesi,yönetim istikrarı,stad,tesis,futbolculara ödenen paralar,atletizm,basketbol,voleybol daha sayayım mı :ehe
 
arslansem

arslansem

Üye
Futbolu konuşuyoruz atletizme falan girme şimdi Murat :)
Saysana bi futboldaki kupaları beraber bakalım hangilerinde üstünsünüz :ehe
 
greenmile

greenmile

Üye
  Konu Sahibi
galatasaraylıların yapabildiği tek şey kupamız var demek :)

futbolda anlık başarılardan çok istikrar daha önemli bir uefa kupasıyla bir ömür geçmiyor maalesef başarısızlığınızı bu kupaların arkasına sığınarak telafi etmeye çalışmak komik bir durum galatasaray gibi büyük bir camia bu hale getirilmemeli, mesela biz son 10 yılda şampiyon oluyoruz veya olmuyoruz bazen son maçta şampiyonluk veriyoruz önemli değil ancak ligin sonuna kadar yarışın içinde mutlaka varız işte bu büyüklüktür,Türkiye'nin en büyük 2 futbol takımında birisi olan galatasaray da böyle olmalı,büyük takımlar her zaman mutlaka zirveye oynamak zorundadır,ancak galatasaray yönetimi son yıllarda bana göre galatasarayın a2 takımında bile oynayamayacak futbolcularla daha 10.haftada havlu atıyor.

Tamam uefa ve süper kupanız var ancak neden her yıl bu kupalarda yarı final veya çeyrek final oynamıyorsunuz?Kendimizi kandırmayalım.Türk takımlarının avrupada final oynamak gibi bir amacı yok şampiyonluk camiaların tek amacı,siz 2000 de güzel bir hava yakaladınız ve uefa ve süper kupayı kazandınız ama ne yazık ki o sadece bir rüzgardı istikrar yoktu.

Herkes kabul ediyor bence senin de kabul etmen gerek şuan galatasarayın kadrosu basit bir anadolu takımının kadrosundan üstün değil,tüm maçlarınızı izliyorum galip geldiğiniz de bile adamın uykusunu getiren bir futbol oynuyorsunuz.Şunu söylüyorum galatasarayın bu sene hakem yüzünden canının yandığı maçlar oldu ancak Galatasaray gerek yönetim gerek teknik kadro o kadar karmaşık bir haldeki hakem bahanesini üretecek pozisyonda değil.
 
arslansem

arslansem

Üye
Ben ne Uefa-Süper Kupayı kasteddim,ne Gsarayın durumunun iyi olduğunu savundum,ne de hakemleri savunacak pozisyonda olduğumuzu söyledim..Kupa derken futbolda bu ülkenin her alanda en başarılı takımı Galatasaraydır.Siz ne zaman ki Fenerbahçe daha iyidir dediğinizde bu kupaları hatırlatmaktan başka birşey yapmıyoruz,her ne kadar size,arkasına sığınıp "bak kupamız var, sizin yok" diyormuşuz gibi gelmesine rağmen :) Gsaray şu an başarısızdır bunun savunulacak bi tarafı yok,aksini iddaa eden de yok.Ben çok koyu bir Galatasaray taraftarıyım.Bu yaşıma kadar hiçbir zaman da vazgeçmedim her maçını her zaman izlerim takip ederim,böyle de gidecektir.Ama Galatasaraylıyız diye siyaha beyaz diyecek halimiz yok,durum ortada.Beni tanıyan yorumları az çok okuyan da bilir zaten.Ayrıca bu söylediklerinin çoğuna da katılıyorum zaten..
Mevzuyu Galatasaray'a getirmeyelim,konu dağılmasın.Fenerbahçe şu andaki futboluyla şampiyonluğu hak ediyor.Ve inanmazsın belki ama ilk defa şampiyon olmanızı istiyorum :ehe her zaman söylemişimdir;hak eden kazansın ;)
 
greenmile

greenmile

Üye
  Konu Sahibi
her alanda en başarılı takımıyız demişsin bunun içierisine diğer branşlar ve kurumlaşma giriyorsa orada yanlışın var.Galatasaray'ın Fenerbahçe'den tek farkı uefa ve süper kupa sahibi olmasıdır.Onun dışında her iki takımda kendini Türk Futbolunun lideri olarak görür ama birisi olmassa diğeri de bu ligte olmaz.

Fanatizmi bir tarafa bırakıp yorum yaptığımızda şuan trabzonun yernde keşke galatasaray olsa diyorum neden mi?Çünkü iki lokomotifin bu ligte çekişiyor olması türk futbolunun kazancı olacağı gibi kaliteyi de kat ve kat artıracaktır.

Galatasaray bugün iyi durumda olmasa bile Galatasaray galatasaraydır.Geçen sene bursa maçında herkes galatasaray maçı verir dedi ancak onlar delikanlı gibi çıkıp futbollarını oynadılar.Gerek bize gerekse trabzona karşı da aynı şekilde oynayacaklarından şüphem yok.Zaten kendini büyükten sayan diğerleri gibi akıl karıştıran açıklamaları ve futbolcularının davranışlarını sergilemiyorlar.

Semih siz Fener'den nefret edersiniz,Bizde Galatasaray'dan ama biz ne kadar bu şekilde düşünsekte lig boyunca bizlerin iple çektiği maçlar Fenerbahçe-Galatasaray maçlarıdır.Burada hem fikiriz değilmi?

Şunu açıkca söyliyeyim.Avrupada en başarılı takım geçmişiyle Galatasaraydır bunu inkar edemem.Ancak bu iki takım arasında dönem dönem sportif başarıdan kaynaklı fark olmuştur,olacaktır.Ama bu takımların büyüklükleri maç kazanınca yada kaybedince ortaya çıkmıyor.Bu takımlar camialarıyla bugün en büyük kulüplerdir, eğer birimiz yoksak diğerimiz de yok.Bu yüzden galatasarayla ilgili arada kötü sözlerde söylüyor olabilirim ama bu tamamen anlık duygular kusura bakma bu yüzden:)

semih olayın galatasaray a dönmesinin sebebi aziz ts maçında da hakem odasını basmış falan diye söylemen yani bu aziz yıldırım yıllarca adama denmediği bıraktı yok maçı satın aldı,hakemi aldı.Ama son hafta unutuyor maç ayarlamayı yada hakem satın almayı.Birazda doğruları konuşmak lazım.Bugün Fenerbahçe'nin kadrosu Trabzondan daha iyi kadro girmeyen guiza bile ispanya gol kralı ünvanını taşıyor.İnsanları kirletmek,çamur atmak kolay bizim ülkemizde nedense :)
 
arslansem

arslansem

Üye
Sırayla cevap vereyim.Her alanda derken futbolu kasteddim Murat.Valla belki sen şimdi işine geliyor diye futbola çekiyorsun diyeceksin ama benim diğer branşlarla ilgim olmuyor yahu :) futbola en yakın basketboldur sanırım ama Gsarayın basket takımından 3 kişi say desen sayamam :) bilmiyorum yani ben ilgilenmiyorum seni ya da başkasını bilemem.Ülkemiz için de geçerli olduğunu düşünüyorum.Futbol dışı tüm branşlar futbolun yarısı bile etmiyor bence.Ama başarılı olmasın mı,olsun tabi ki..Çok değil 2 hafta önce Fbahçe Ülker'in Avrupa maçlarını heyecanla takip ediyordum :)
Görüşlerine katılıyorum Murat.Maalesef son 3 seneyi katleden bi başkanımız var.Zamanında Şampiyonlar Ligine kaç kez katılımda Milan,Real Madrid gibi devlerle yarışıyorduk,şimdi Uefaya giremiyoruz.Vizyonumuz çöktü resmen bunun farkındayız.Bu ülkede futboldan anlamayan yönetimler oldukça da bu böyle gider zaten bence.
Son olarak;konu Galatasaray olunca ben dayanamıyorum :D biri birşey söylediğinde duramıyorum gerek burada gerek normal yaşantımda :) 4 seneye yakındır buradayım kaç defa ceza aldım sayamadım hepsi de futbol bölümü kural ihlali :ehe ben de bazen tadında bırakamıyorum,bazı anlayamayan arkadaşlar yüzünden..Ben de kusura bakma derim bu zamana kadar kırdıysak,yanlış bişey dediysek affola.. :)
Bu tür yaklaşımın için de teşekkür ederim.Basit gibi görünür ama herkes kolay kolay yapamaz bunu :)
 
greenmile

greenmile

Üye
  Konu Sahibi
aynı şeyler benim içinde geçerli semih konu fenerbahçe oldu mu benim de gözüm hiçbir şey görmüyor,bu yüzden insanları kırabiliyorum.Aldığım cezaların hepsi futbol muhabbeti

Bu futbol var olduğu sürece bu rekabet devam edecek.Sana birşey diyeyim mi ben mesela galatasaray ı hiç sevmiyorum diyorum ama koca bir yalan 34 maçın fikstürü çekildiğinde ilk galatasaray maçına bakıyorum.Fener Galatasaray maçları hiçbir şeye benzemiyor bu takımlar gazozuna maç yapsa biletler karaborsa olur.Aslında biz türklerin en kötü alışkanlığı kendi başarısızlığımızı hep başka takımlara pislik atarak kapamaya çalışmak bunu fenerbahçe de yapıyor yapmıyor demiyorum.9 puan geriden gelip lider olabiliyorsan ilk yarıda da yapacaksın bunu bugün trabzonun futbolcu kalitesiyle fenerbahçenin ki arasında büyük fark var çıkıp oynayacaksın topunu ikinci yarıda oynuyorsan ilk yarıda da oynayacaksın.

her takımın kötü oynamaya hakkı var ama koşmamanın mücadele etmemenin bahanesi yok.Kendi aramızda fener galatasaray kavgaları hep olacak.Ama inan galatasarayın şu haline üzülüyorum.100 küsür yıllık çınar bu olmamalı.Adnan polat iyi bir ikinci başkandı ama liderliği kaldırmadı bana göre.İnşallah seneye Zevkli bir Fenerbahçe Galatasaray Rekabeti izleriz,İnan şampiyonlar ligine bu takım harici gittiğinde izleyesim gelmiyor ama Fener-Galatasaray hep birşeyler yapabilir umudu oluyor insanda:oke:
 
arslansem

arslansem

Üye
Haklısın..İnşallah arkadaşım :)
 
tragedie

tragedie

Emekli Yönetici
Arkadaşlar Konuyu İkili Tartışmadan Çıkarıp Konu ile alakalı yorumlar Yapılırsa Sevinirim
 
DiaBLoS

DiaBLoS

Moderator
Çok yerinde ve güzel açıklamalar ... Hepsine yürekten katılıyorum .
Fenerbahçe de işler yolunda gittiğinde , hakemler ve Fedarasyon satılmış , kötü gittiğinde ise , ses yok ...
HADİ CANIM SİZDE ...:oke:
 
Praetor

Praetor

Emekli Yönetici
Arkadaşlar konuya 10 yorum yapılsa 1'i ancak konuyla alakalı oluyor. O da zorlarsan...
Yukarıdaki ikili tartışma da aslında konuyla alakasız ve silinmesi gerekiyor ama örnek olması açısından bırakıyorum.
Öte yandan birbirinize karşı ortam gerici ifadeler kullanmayın arkadaşlar!..
Yorum yapanların kaçı konuyu baştan sona okudu merak ediyorum...

Konuyla alakalı yorum yapalım!!!
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
MaxiCep.com internet sitesi 5651 Sayılı Kanun’un 2. maddesinin 1. fıkrasının m) bendi ile aynı kanunun 5. maddesi kapsamında BTK kurumu tarafından onaylı Yer Sağlayıcı olarak faaliyet göstermektedir. İçerikler, ön onay olmaksızın tamamen kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır.

MaxiCep.com; Yer sağlayıcı olarak, kullanıcılar tarafından oluşturulan içeriği ya da hukuka aykırı paylaşımı kontrol etmekle ya da araştırmakla yükümlü değildir.

MaxiCep.com’un yer sağladığı içeriğin 5651 Sayılı Kanun’un 8 ila 9. maddelerine aykırı şekilde; kişilik haklarınızı ihlal ettiğini ya da hukuka aykırı olduğunu düşünüyorsanız Buradan yada [email protected] mail adresine e-mail göndererek iletişime geçerek bildirebilirsiniz.

Bildirimleriniz dikkatle ve özenle incelenmekte olup kişilik haklarınızın ihlali ya da hukuka aykırılığın tespiti halinde mevzuat kapsamında en kısa sürede işlem yaparak bilgi vereceğiz.
Üst Alt