Fatih Sultan Mehmed'i "Fatih" Yapan Terbiye Neydi ?

Sponsorlu Bağlantılar

PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Fatih Sultan Mehmed'i "Fatih" Yapan Terbiye Neydi ?
Fatih Sultan Mehmet Han çocukken çok yaramaz bir öğrenciydi. Ders esnasında yaptığı şımarıklıklarla Hocası Akşemseddin’i çileden çıkarırdı. Hocası kendisine kızdığı zaman hemen “Ben padişahın oğluyum bana bir şey yapamazsın” deyip tehdit ediyordu. Padişaha şikayet etmeyi edepsizlik sayan Akşemseddin, durumu II. Murat’a anlatamıyordu...

Ancak gün geldi artık küçük Mehmet’in yaptığı yaramazlıklar çekilmez hale geldi.
Bunun üzerine destur dileyip II. Murat’ın huzuruna çıktı. “Padişahım size bir hususu arz edeceğim ancak hayâ ediyorum” deyince II. Murat “Buyur çekinmeden anlatabilirsin” dedi. Bu söz Akşemseddin’i rahatlattı ve başladı olayı anlatmaya. Padişahım oğlunuz, ciğer pareniz Fatih çok yaramaz, onun yaramazlıkları yüzünden ders işleyemiyorum, kendisine kızdığım zamanda hemen sizinle beni tehdit ediyor deyince II. Murat Akşemseddin’in yanına gelerek kulağına bir şeyler fısıldar.
II. Murad’ın kulağına söylediği sözleri duyan Akşemseddin çok şaşırdı. Bu ne plandı, mümkün değildi bu planı uygulamak. Akşemseddin plan konusundaki rahatsızlığını padişaha ilettiyse de padişah onu dinlemedi ve bu iş olacak dedi.

Ertesi gün yine derste Fatih Sultan Mehmet yaramazlık yapıyordu.
Akşemseddin’in uyarısına “Ben padişahın oğluyum bana bir şey yapamazsın” cevabını verdiği sırada Padişah kapıdan girdi. Bu olay karşısında Akşemseddin hiddetlenerek Padişaha bağırdı ve bir tokat atarak, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini izin istemesi gerektiğini söyleyerek derhal dışarı çıkmasını istedi. Padişah mahcup bir şekilde boynunu bükerek özür diledi ve dışarı çıktı.

Olaylar karşısında Fatih Sultan Mehmet’in nutku tutulmuş ne yapacağını şaşırmıştı. Güvendiği babası tokat yemişti.
Fatih Sultan Mehmet allak bullak olmuştu. Az sonra kapı vuruldu ve Padişah mahçup bir şekilde içeri özür dileyerek girdi.
Plan muhteşem bir şekilde işlemişti. O günden sonra Fatih Sultan Mehmet asla yaramazlık yapmadı.

Çünkü güvendiği dağlara kar yağmıştı...

İşte Akşemsettin'in kulağına fısıldanan muhteşem plan, işte çocuk eğitimi. İşte onlar, işte biz.
Koskoca padişah sırf çocuğunu terbiyesi için gözünü kırpmadan tokat yemeyi göze almıştır…
 
  • Beğen
Tepkiler: vedat1966


vedat1966

vedat1966

Üye
Yeni nesil Anne ve babaların yanlış tutumu nedeniyle saygı ve sevgiden, paylaşmaktan, fedakarlıktan, sabırdan o kadar uzak ki. Allah sonumuzu hayır etsin.

SM-G955F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
 
  • Beğen
Tepkiler: PALA.
PALA.

PALA.

Üye
    Konu Sahibi
Yeni nesil Anne ve babaların yanlış tutumu nedeniyle saygı ve sevgiden, paylaşmaktan, fedakarlıktan, sabırdan o kadar uzak ki. Allah sonumuzu hayır etsin.
Amin.

Çözümü çocuklar da aramak, onları cezalandırmak yerine kendimizi sorgulamalıyız.
Millet olarak kendi öz evlarımıza ihanet eder hale geldik. Kendi büyüklerimizden ve toplumdan gördüğümüz hataları, kan davası gibi devam ettirmemeliyiz...
2. Murat gibi koca bir padişah sadece kendi oğluna değil, aynı zamanda bizlere de ders vermek için o tokatı yerken, bizler halen toplum olarak bir gafletin içine dalmaya devam ediyoruz ve nesilden nesile bu artarak devam ediyor...
En son toplum olarak bize ders niteliğinde bu film sahnesi kaldı, anlayabilene...
Medyaları görüntülemek için kayıt olmalısınız
 
  • Beğen
Tepkiler: vedat1966
korayertaş

korayertaş

Üye
Gerçekten güzel bir hikaye. Emeğinize sağlık...
 
  • Beğen
Tepkiler: PALA.


Üst Alt