Fatih Harbiye Kitabının Özeti Ve Konusu

Sponsorlu Bağlantılar

 • 13 Ekim 2013
 • 1824 Okunma
 • 0 Cevap

 1. 13 Ekim 2013 #1
  Sponsorlu Bağlantılar

  Peyami Safa'nın 1999 yılında basılan Fatih Harbiye kitabının özeti şöyle;

  "Şinasi ve Neriman yaklaşık yedi yıldır aynı semtte oturan iki iyi arkadaştır. Arkadaşlıkları zaman ilerledikçe sevgiye dönüşmüştür. Şinasi Nerimanların evinde oldukça seviliyor ve aileden biri olarak görülüyordur. Nerimanın babası Faiz Bey bir gün kızının Şinasi ile evlenmesini yürekten istiyordur.

  Ancak son zamanlarda Neriman okulu aksatmaya ve çok sevdiği udunu eline almamaya başlar. Şinasi Nerimandaki büyük değişikliliği farkeder. Neriman artık oturduğu Fatih semtini beğenmiyor, giydiği elbiseleri tekrar giymek istemiyordur. Buda zengin hayata olan özlemini göstermektedir. Özellikle yeni tanıştığı ve giderek ona yakınlaştığını düşündüğü, Beyazıt’ta oturan, zengin bir arkadaşı olan Macit’le sık sık buluşması onun bu arzularını daha da güçlendiriyordur.

  Bir gün, Şinasi ve Neriman yürürlerken söz Macit'in o akşam vereceği partiye gelir. Şinasinin gidip gitmeyeceğini merak eden Neriman Şinasi'nin ağzını arar ve partiye gelmeyeceğini öğrenince bir bahaneyle Şinasinin yanından hızla ayrılır. Şinasi artık daha da büyük bir şüphenin içerisindedir.

  Nerimanı takip eder ve sokağın sonunda O'nun Fatih-Harbiye tramvayını bekliyor olduğunu görür. Şinasi kendini, Neriman’ın partiye onsuz gitmiyecegine inandırmaya çalışırken, onun tramvaya atlayarak uzaklaştığını görmüştür. Şinasi bu gördüklerinden sonra gece geç vakilere kadar dolaşır ve evine dönerken Faiz Bey’lere uğrar. Yaşlı adam hala kızını bekliyordur. Şinasi Neriman’ın partide olduğunu bildiği halde Faiz Bey’i meraklandırmamak için büyük ihtimalle Neriman’ın arkadaşında kalmış olabileceğini söyler.

  Şinasi ertesi gün bir kahvede otururken, Neriman’ın bir arkadaşıyla geçtiğini görür fakat istifini hiç bozmaz. Tam o sırada bir an için göz göze gelirler ve Şinasi onların yanına gitmek zorunda kalır. Neriman bu durumdan Şinasi’nin kendinden şüphelendiğini anlamaya başlar.

  Neriman, o günlerde Şinasi’nin kendinden bir hayli uzaklaştığını hissetmeye başlamıştır. Aslında uzaklaşanın Şinasi mi yoksa kendisimi olduğundan da pek o kadar emin değildir. Öyle anlar gelir ki, Neriman’ın gözü önünden Şinasi’yle paylaştığı mutlu günler gelip geçiyordur, işte bu anlarda Neriman büyük bir çelişki içine düşer. Bir yanda Neriman’ın herzaman yaşadığı hayatın temsilcisi olan Şinasi, diğer yanda da hayallerini kurduğu lüks ve zengin hayatın temsilcisi olan Macit vardır.

  Ertesi gün Neriman, baloda giyeceği tuvalet hakkında fikir almak için dayısının kızlarının yanına gider ve Dayızadelerinin evinde anlatılan bir Rus kızıyla ilgili hikaye onu çok etkiler. Bu hikaye onun kendine gelmesini sağlar, Neriman baloya gitmekten vazgeçer ve yerinin Şinasi’nin yanı olduğunun farkına vardı.
   


  Yazan: Doğuş Pertez

  Sponsorlu Bağlantılar

Hızlı Cevapla

Taslak kaydedildi Taslak silindi
Yüklüyor...
18/07/2019 - 15:58